
"Цей прапор завершив свою службу з честю!": у Кривому Розі попрощалися з прапорами, котрі відслужили на місцях поховань українських захисників, - ФОТО, ВІДЕО

У Кривому Розі попрощались з прапорами, які завершили свою службу.
Вперше церемоніал прощання з синьо-жовтими знаменами був звершений сьогодні, 7 червня 2025 року у Секторі почесних військових поховань Центрального кладовища, повідомляє сайт 0564.ua.
Про те, чому виникла ідея розробки такого церемоніалу, розповіла присутнім Тетяна Різниченко - мати загиблого захисника України, голова ГО "Спільнота родин криворізьких Героїв". Вона зауважила, що Сектор почесних військових поховань відрізняється від секторів поховань цивільних тим, що тут майорять синьо-жовті знамена.
"Як і у людей, у прапорів також завершується термін служби. Доводиться з ними прощатися. Не можна допускати, щоб прапор був просто знищений. Він був з нашими хлопцями у боях, він є на передовій. І відслуживши свою службу, державний прапор має бути гідно вшанований. Тож вивчивши історію питання, українські традиції, ми звернулись за допомогою до пластунів... Ми вдячні, що вони розробили цей церемоніал і допомагатимуть нам зершувати його", - зазначила пані Тетяна.

Дружина загиблого захисника України Валентина Ткаченко наголосила на важливості державних символів для захисників України. З прапором вони йдуть у бій, з прапорами зустрічають в Україні військових, які повернулися з полону. Вона зацитувала фрамент із книги "Мільйон перший" Алли Дудаєвої, вдови першого президента Республіки Ічкерія Джохара Дудаєва:
"Ніч особливо темна перед світанком. Але українське небо вже почало світитися. І коли золоте сонце нарешті зійде на синьому небі, воно ніколи більше не зайде. Над Україною вічно майорітиме її Державний Прапор".

Пані Валентина закликала, попри те, що українців тривалий час позбавляли національної ідентичності, всім разом навчатись шанувати державні символи України, шанувати Українських Воїнів.
"Кожен українець народжується під символом ВОЛІ, яка зашифрована у нашому Тризубі", - насамкінець зауважила Валентина Ткаченко.
За ініціативою ГО "Спільнота родин криворізьких Героїв" церемоніал прощання з прапором розроблений та звершений юнацьким пластовим гуртком "Медоїди" (виховник - Роман Морозов). Він розповів про скаутинг та детально зупинився на змісті церемоніалу.
Зокрема, Роман Морозов зазначив. що "Пласт" - український скаутинг. Організація була створена 1911 року і вже понад сто років пластуни проголошують вірність Богу і Україні, несучи прапор — у прямому та переносному сенсі цього слова — з належною пошаною.

Метою "Пласту" є всебічне патріотичне виховання і самовиховання української молоді. "Пласт" виховує свідомих, відповідальних громадян, провідників українського суспільства.
Повага до символів нації є невід’ємною частиною скаутського руху. Вірність Україні символізована в прапорі України, що піднімаються на кожному пластовому заході.
Як наголосив Роман, Державний Прапор — це не просто "стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього й жовтого кольорів, це символ гордості нашої країни. Він представляє наш народ, нашу землю та наші цінності".
"Гордість, яку ми відчуваємо, коли прапор здіймається вгору — це момент перемоги, єдності та сили. Наш прапор символізує впевненість у тому, що він майорітиме на всій суверенній території України, всюди, де має бути по праву. Для воїнів, які з цим прапором борються за кожен метр нашої землі, ідуть вперед і дійдуть до перемоги – це джерело волі й незламності духу. Прапор України слід шанувати як під час його підняття, так і під час прощання з ним", - наголосив виховник пластунів, додавши, що пластуни юнацького гуртка "Медоїди" на запит ГО "Спільнота родин криворізьких Героїв" запроваджують традицію "Прощання з прапором".

"Національні стяги на будинках, кладовищах, меморіалах, страждають від погодних умов за час своєї служби. Тому, в якийсь момент, їх треба замінити на нові. А пошкоджені, зношені або порвані стяги заслуговують на гідне прощання. Ми робимо це з глибокою пошаною, розуміючи всю відповідальність за поводження з прапорами. Ми започатковуємо нову традицію в Україні, переймаючи досвід «Бойскаутів Америки» — однієї з небагатьох організацій, яка має офіційний кодекс щодо утилізації прапора.
У посібнику «Бойскаути Америки» сказано:
«Національний прапор, який зношений понад можливість ремонту, може бути спалений у вогні. Церемонія має проводитися з гідністю та повагою»
Цей прапор завершив свою службу з честю.
Він довго і добре служив країні. Він більше не може представляти державу.
Але як символ честі, мужності та сили України — ми прощаємося з ним гідно.
Це урочиста подія. Це глибока традиція. Це наша шана і подяка.
Це — ЦЕРЕМОНІАЛ "ПРОЩАННЯ З ПРАПОРОМ", - завив Роман Морозов.

Після цього хлопчаки з юнацького пластового гуртка "Медоїди" перейшли до церемоніалу, який включає у себе виконання молитви "Отче наш", виконання Гімну України, розрізання полотнища прапорів на смуги (вважається, що після цього прапор більше не виконує функцію державного симола, а стає звичайною таканиною), спалювання тканини до тла.
Також учасники церемоніалу вшанували пам'ять загиблих захисників України хвилиною мовчання.
Сьогодні церемонією вперше спостерігали рідні військовослужбовців, котрі полягли у російсько-українській війні, медійники, представники громадськості. Наші читачі можуть побачити чин на відео (нижче).
Стежте за новинами в Telegram.
Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook.
Читайте нас на Google News