
Розпочався допит свідків у справі криворізького активіста: що (не) пам'ятають поліцейські, - ФОТО, ВІДЕО

На фото: у приміщенні міської виборчої комісії у ніч з 2 на 3 грудня
У вівторок, 4 лютого, у Дзержинському районному суді Кривого Рогу слухали свідків сторони обвинувачення - Ігоря Колодія та Олексія Іващенка - у справі "Три в одному", за якою вже дев'ятий рік поспіль судять криворізького активіста Антона Кравченка. Під час подій, які покладені в основу одного з епізодів судової справи, свідки працювали у поліції і знаходились біля міськвиконкому у сумнозвісну ніч з 2 на 3 грудня, коли було зірвано роботу міської виборчої комісії.
Як відомо, наша редакція відстежує судові процеси у зазначеній справі. Отож нагадаю, один із епізодів справи стосується спроби частини членів міської виборчої комісії, окремих кандидатів на виборні посади, представників громадянського суспільства відстояти законність під час виборчого процесу на місцевих виборах 2015 року.
Що відбувалося у ніч з 2 на 3 грудня 2015 року біля міськвиконкому
Зробити це не вдалося лише тому, що з іншого боку – з боку порушення законодавства та фальсифікацій – була "система" - місцева влада, поліція, народні депутати від Кривого Рогу. Йдеться про події 2-3 грудня 2015 року. Я також була учасницею тих подій. Близько 22:00 пролунав телефонний дзвінок. Журналістів (як виявилося пізніше, і активістів) кликали на допомогу члени міської виборчої комісії. За їхніми словами, до приміщення, де працювала комісія, увірвалися нардепи від Кривого Рогу з групою невідомих осіб і зірвали роботу комісії. Аби члени міськвиборчкому не змогли приймати рішення, які не подобалися місцевій владі, будівлю міськвиконкому було знеструмлено. А незабаром з'явилася і поліція, яка вимагала залишити приміщення через повідомлення про замінування будівлі Криворізької міськради.
Тоді члени міської виборчої комісії відмовилися виконати вимогу поліцейських, розуміючи, що жодного мінування немає, а "вартові порядку" просто допомагають нардепам зривати роботу незалежного колегіального органу публічної влади, яким є територіальна виборча комісія (надалі - ТВК).

На фото: в таких умовах працювала ТВК увечері 2 грудня 2015 року
Склад виборчої комісії на той момент справді був незалежним від місцевої влади, що, вочевидь, владу не влаштовувало. В умовах реальної боротьби за крісло міського голови вона потребувала "кишенькової" ТВК. Утриматися біля керма чинній владі тоді і допомагали співробітники поліції, які, з одного боку, заблокували будівлю міськвиконкому для журналістів і представників громадянського суспільства, з іншого - спочатку намагалися "евакуювати" з будівлі всіх без розбору, а пізніше вибірково надали доступ до приміщення міськради нардепам та прибічникам провладного кандидата на посаду міського голови. Якоїсь миті співробітники поліції навіть не випускали людей з начебто замінованої будівлі!
Як я раніше вже писала, ситуація на той момент у приміщенні міськвиконкому дійшла абсурду і продемонструвала, на що здатні ті, в чиїх руках знаходилась влада, у боротьбі за її збереження. У темряві знеструмленої будівлі було виведено з ладу оргтехніку. Через це члени ТВК не мали можливості повідомити про те, що відбувалося у Кривому Розі, Центральній виборчій комісії. Рішення, ухвалення якого побоювалася місцева влада, могло бути ухвалене виборчою комісією лише до опівночі 2 грудня, оскільки 3 грудня повноваження ТВК вже завершувались. Тож можна було спостерігати, як поліцейські не пропускали до будівлі міськради активістів і журналістів та не реагували на прохання членів виборчої комісії допомогти навести лад у приміщенні. Усі спроби "наведення порядку" розпочалися з боку правоохоронців лише 3 грудня, відразу після опівночі.
Виконавши свою роботу, і я спробувала залишити будівлю міськради. Але на виході мене зупинив співробітник поліції, який заявив, що виходити з будівлі не можна, бо... вона замінована. Правда ж дивно - не випускати людей з замінованого приміщення? Тоді мені довелося звернутися до начальника поліції Валерія Лютого, який керував "процесом", і він особисто допоміг мені вийти із будівлі міськвиконкому.

Тієї ночі біля входу до міськвиконкому були небайдужі криворіжці, які прибули на заклик членів виборчкому. Серед прибулих був і Антон Кравченко - активіст, спостерігач від одного з кандидатів на посаду міського голови Кривого Рогу. Кордон поліцейських не дозволяв йому потрапити на засідання ТВК, попори те, що до приміщення були допущені опоненти кандидата Юрія Милобога, якого представляв Антон. Тут і виник конфлікт між людьми у формі "старої міліції" та Кравченком. Як розповість пізніше в суді один із співробітників поліції, який проходить у справі як потерпілий, вони намагались відтягнути від центрального входу будівлі міськради, де працювала ТВК, Антона Кравченка, коли у районі пояса своїх штанів поліцейський зненацька побачив "облако", а потім у нього почали сльозитися очі. Мовляв, це сталося через розпилення Кравченком сльозогінної речовини. Коли ж трапилось розпилення, він не бачив.
За словами Антона Кравченка, йому тієї ночі здорово дісталося – люди у незрозумілій формі (старій, міліцейській – ред.), не реагуючи на вимогу представитися, накинулися на нього та відтягували його від вхідних дверей міськвиконкому, куди він прибув у статусі спостерігача від кандидата на посаду міського голови.
Ці події і покладено в основу кримінальної справи, до якої суд долучив ще два епізоди, пов'язані з громадською діяльністю Кравченка.
Про що говорили 4 лютого 2025 р. в суді свідки від поліції

Нині триває повторний розгляд справи у Дзержинському суді. Справу розглядає суддя Роман Скотар. Розпочато допит свідків. Обоє свідків - Ігор Колодій та Олексій Іващенко - у грудні 2015 року служили в поліції і знаходились біля міськвиконкому у ніч з 2 на 3 грудня.
В суді вони не змогли чітко відповісти на усі питання прокурора Олександра Бондарчука, оскільки від події, про яку йдеться, минуло понад 9 років. Обидва заявили, що на той час працювали ще в міліції (як відомо, 7 листопада 2015 року набули чинності Закон України «Про Національну поліцію» і Положення про Національну поліцію, затверджене Постановою КМУ 28 жовтня 2015 року. З цього дня міліція в Україні офіційно припинила своє існування). Також обоє повідомили, що події відбувалися у темну частину доби, а правоохоронці були у формі старого зразка. Наскільки темно було біля міськвиконкому, вони не змогли пояснити, але ж наполягали, що їхній однострій був помітним у темряві. Ще вони кажуть, ніби бачили як саме Кравченко розпилив речовину з балончика, після чого у одного зі свідків трохи "запекли очі". Про те, що їхній колега "постраждав" від речовини з балончика, знають лише зі слів інших колег - самі не були безпосередніми свідками надання допомоги "постраждалому", не бачили його стану.

Чому біля будівлі міськвиконкому вночі (!) з 2 на 3 лютого було так багато людей? Що змусило Кравченка вдатися до застосування балончика? Чи відбувся якийсь конфлікт між співробітниками поліції та представником кандидата на посаду міського голови, чи застосовували поліцейські силу до нього, - ці деталі не уточнювались. Однак обоє свідків метою своєї присутності біля міськвиконкому назвали охорону громадського порядку за наказом, обоє згадують про інформацію щодо замінування будівлі міськвиконкому.
Водночас один із свідків, до якого звернулась з запитаннями сторона захисту, не зміг надати жодної відповіді.
"Не пам'ятаю",
- відповідав Олексій Іващенко за запитання захисниці Галини Стригунової.
Він не пам'ятав, чи співробітники поліції допускали до "замінованого" приміщення міськвиконкому народних депутатів з цілою групою прихильників провладного кандидата, чи взагалі були люди у "замінованому" приміщенні, чи було світло у вікнах...
Допит свідків у справі продовжиться в судовому засіданні у кінці лютого. Отож, далі буде.
Світлана Романенко
Стежте за новинами в Telegram.
Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook.
Читайте нас на Google News