
"Там, де засіває Українська церква, майорять Українські прапори": на Криворіжжі релігійна громада, яка перейшла до ПЦУ, через 2 роки повернулася до свого храму, - ФОТО

Релігійна громада Великомученика і цілителя Пантелеймона у селі Вільне На Криворіжжі завершила процес зміни підлеглості і тепер входить до структури Православної церкви України.
Доки тривав процес правового врегулювання цього питання, релігійна громада проводила богослужіння у місцевому будинку культури. Однак сьогодні, 22 травня 2025 року, представники парафії зайшли до храму, який належить релігійній громаді, повідомляє сайт 0564.ua.
Нагадаємо, рішення про зміну підлеглості Релігійна громада великомученика і цілителя Пантелеймона парафії Криворізької єпархії Української Православної церкви в с.Вільне Криворізького району (надалі – релігійна громада) ухвалила на зборах ще 14 травня 2023 року. Тоді ж було внесено зміни до назви релігійної громади та обрано нового керівника і склад парафіяльних органів (парафіяльну раду, ревізійну комісію). Відповідні зміни відображено у статуті релігійної громади.
Прийняті рішення і стали підставою для розпорядженням голови Дніпропетровської ОДА від 10 березня 2025 року № Р-109/0/3-25, яким зареєстровано зміни до статуту релігійної організації. А 11 квітня 2025 року внесено відповідні зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Оскільки храм у селі Вільне належав релігійній громаді, то зміна підлеглості не вплинула на зміст права власності та інших речових прав релігійної громади, адже це передбачено ст.8 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації". А користуватись і розпоряджатись майном (у тому числі і будівлею храму) парафія має право на підставі ст. 18 зазначеного Закону.
До моменту завершення процесу зміни підлеглості парафіяни здійснювали релігійні обряди у місцевому будинку культури, адже у храмі залишились люди, які не погодились зі зміною підлеглості, тобто, не захотіли переходити до ПЦУ. Вони продовжували користуватись храмом майже два роки. Однак після завершення процесу зміни підлеглості храм зачинили.

"Сподіваючись вирішити питання про приймання-передачу майна релігійної громади, ми навідались до храму 20 квітня, але на воротах висіли замки. Будівля також була зачинена, присутності людей у храмі ми не побачили. З того часу ми неодноразово приходили до церкви, але так нікого тут і не застали. Керівник парафії вже оплатив послуги з енергопостачання, замінив лічильник води, який знаходиться на вулиці. Але у будівлю храму ми так і не могли потрапити, бо ж не мали ключів. Зауважу, що і ключі і матеріальні цінності нам мав передати колишній керівник релігійної громади. Однак його ми не бачили у селі з липня 2022 року, контактів з ним не маємо. Тож маючи всі правові підстави, ми зайшли до храму і вже по факту заактували майно, яке було всередині церкви", - зауважив голова парафіяльної ради Володимир Волков.
За його словами, частина майна, яке знаходилось всередині будівлі, зникло. Зокрема відсутні деякі ікони, інше майно. До того ж парафіян вразило те, що особи, які мали доступ до храму, зрізали і забрали церковний дзвін.
Заступниця голови парафіяльної ради Надія Камінська пояснила, що стаття 8 ЗУ "Про свободу совісті та релігійні організації" визначає, що "частина громади, не згідна з рішенням про зміну підлеглості, має право утворити нову релігійну громаду і укласти договір про порядок користування культовою будівлею і майном з їхнім власником (користувачем)".
"Але ж наші односельці, вочевидь, обрали інший шлях. Знаходитись у одній будівлі з нами вони не бажають. Тож пішли, забравши частину майна", - зазначила Надія.
Нагадаємо, колись керуючий Дніпропетровською єпархією ПЦУ владика Симеон зазначив, що «там, де «засіває» Українська Церква, народ є сильним і благословенним». Сьогодні його слова прозвучали у трохи іншій інтерпритації:
"Там, де засіває Українська церква, з'являються Українські прапори".
І дійсно, сьогодні на будівлі храму у селі Вільне замайорілі синьо-жовті знамена а у храмі вперше пролунала Молитва за Україну "Боже великий, єдиний, нам Україну храни".

Однак перед тим, як зайти до храму, віряни спільно помолилися на Алеї пам'яті, біля портретів загиблих односельців, які захищали Україну, або ж були віроломні вбиті росіянами у цивільному житті. О 9:00, під час Хвилини пам'яті, усі присутні вшанували пам'ять загиблих воїнів на цивільних співгромадян.
Далі вони проінформували присутніх про правові підстави своїх дій, наголосили на необхідності забезпечення права релігійної громади на користування власним майном, на належні умови проведення релігійних обрядів. А після цього відчинили браму та двері храму для усіх жителів села Вільне.
Додамо, що безпеку та громадський порядок під час отримання доступу релігійної громади до приміщення будівлі забезпечували правоохоронці.
Стежте за новинами в Telegram.
Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook.
Читайте нас на Google News