• Головна
  • "Громадянське суспільство - їздовий пес демократії", - на форумі у Кривому Розі говорили про роль громадськості у відновленні та модернізації України, - ФОТО, ВІДЕО
12:19, 21 березня 2023 р.

"Громадянське суспільство - їздовий пес демократії", - на форумі у Кривому Розі говорили про роль громадськості у відновленні та модернізації України, - ФОТО, ВІДЕО

"Громадянське суспільство - їздовий пес демократії", - на форумі у Кривому Розі говорили про роль громадськості у відновленні та модернізації Украї...

Організації громадянського суспільства, зацікавлені у зрозумілому та інклюзивному процесі відновлення, мають намір провести кілька регіональних подій наживо, щоб обговорити ситуацію та визначитися з позицією громадянського суспільства щодо участі у відновленні. Раніше багато всеукраїнських і регіональних ОГС підписали та долучилися до «Луганської декларації», де визначилися з принципами та вимогами до держави. Зараз активно тривають галузеві обговорення публічних політик – від економіки до соціалки.

Як повідомляє сайт 0564.ua, перший регіональний форум, де ініціативна група проєкту «Голос громадянського суспільства в формуванні та реалізації плану відновлення України («Луганська декларація»)» поділилась оцінками ситуації та обговорила з місцевими громадськими діячами і активістами можливості здійснення громадського впливу на відновлення та вироблення спільного плану дій, відбувся у Кривому Розі 19 березня.

До участі у Форумі запрошувались представники організацій громадянського суспільства, зацікавлені у підготовці та реалізації плану відновлення та модернізації України, а саме об’єднання активних громадян, неприбуткові організації, волонтерські групи, аналітичні центри, громадські організації, благодійні фонди, професійна та галузеві асоціації, підприємницькі спільноти, творчі об’єднання, спортивні, культурологічні, мистецькі організації, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, органи самоорганізації та їх асоціації, батьківські комітети, органи студентського самоврядування тощо.

Загалом на перший форум зібралося майже 200 громадських активістів і не лише з Кривого Рогу, а й з Дніпропетровської області та сусідніх областей - Миколаївщини, Кіровоградщини, Луганщини, Донеччини. 

Програмою заходу були передбачені дві панельні дискусії: "Відновлення України. Місце та роль громадянського суспільства", "Голос волонтерів, громадськості та незалежних медіа у відновленні", презентації Центру відновлення та ініціатив ОГС з відновлення у Кривому Розі; робота учасників форуму в групах - щдо ролі ОГС у відновленні України та підбиття підсумків форуму - як планується відновлювати Україну. 

Модератором заходу був Валерій Пекар. Він описав виклики, котрі постануть перед українським суспільством після перемоги, наголосивши на важливій місії громадянського суспільства у відновленні та модернізації країни.

"Громадянське суспільство - їздовий пес демократії", - на форумі у Кривому Розі говорили про роль громадськості у відновленні та модерніза..., фото-1

"Коли війна завершиться нашою перемогою, перед країною постануть ще складніші виклики, і нема кому буде цим займатися, окрім того ж громадянського суспільства (добудувати нарешті державні інституції - ще одне наше завдання). Значить, нам потрібно збільшувати спроможність організацій громадянського суспільства, залучати більше людей до активної меншості. На Заході кажуть, що громадянське суспільство - сторожовий пес демократії. Але це у них, в умовах розвинених і сталих державних інституцій. А у нас громадянське суспільство -- їздовий пес демократії, бере і тягне на собі", - зауважив Валерій Пекар.

Учасниками панельних дискусій були:

Андрій Длігач - керівник проєкту "Голос громадянського суспільства в формуванні та реалізації плану відновлення України (Луганська декларація),

Михайло Жернаков - голова правління Фундації DEJURE,

Дмитро Невеселий - Зеленодольський міський голова,

Олександр Панасюк - менеджер проєктів АНТС,

Ольга Гончар - головна редакторка "Експерт - КР",

Олена Шафранова - адвокатка, координаторка коаліції "Досить труїти Кривий Ріг",

Денис Денисенко - соціолог, засновник компанії "Оперативна соціологія",

Валерій Веремчук - лідер "Народної самооборони Львівщини".

"Громадянське суспільство - їздовий пес демократії", - на форумі у Кривому Розі говорили про роль громадськості у відновленні та модерніза..., фото-2

За словами Андрія Длігача думати про майбутнє треба не після перемоги, а вже зараз. Він зауважив, що громадянське суспільство показало високу спроможність до самоактивації та самоврядності у питаннях допомоги ЗСУ та територіальній обороні і, водночас, коли мова заходить про гуманітарні, економічні, суспільні реформи, реформи правоохоронної системи, воно чомусь виявляється кволим, неспроможним вимагати у влади, забуває, що воно має ставити завдання перед владою, а не благати її про щось чи скаржитися, що реформ немає.

Пряма мова:

"Чому, в який момент ми після Майдану втратили нашу силу і спроможність впливати на події в країні? Мені здається, що чомусь ми віддали силу в країні тим, хто каже "не на часі", тим, хто каже, що, можливо, це недолік України, тим, хто чекає, що прийдуть якісь американці, поляки ... і наведуть тут лад. Чому? З якого дива? Більше того, скажу що на самому початку широкомасштабної агресії, у травні 2022 року, зустрічаючись з представниками Європейської КОмісії, МВФ, Світового банку, з провідними вченими світу, ми домовились про формулу з дуже зрозумілих пунктів:

Україна має взяти на себе лідерство, говорили про візію не лише для самої України, але й для нового світу, і що це право України заявляти цю візію. Чи з'явилась за цей рік візія з боку держави? Вона з'явилась з боку громадянського суспільства, і сподіваюся ми будемо її обговорювати.

Друге, це те, що треба починати зараз. На Заході казали, що вони готові зараз допомагати Україні не просто у відновленні, а у модернізації. Але чомусь держава формує план відновлення, забуваючи про те, що нам не потрібно віднослювати стару пострадянську Україну, а нам потрібно будувати принципово іншу.

І насамкінець, про інклюзивність - інклюзивність підходу у відновленні державних  політик і формуванні майбутнього".

"Громадянське суспільство - їздовий пес демократії", - на форумі у Кривому Розі говорили про роль громадськості у відновленні та модерніза..., фото-3

За словами Длігача, у стосунках держави з Заходом існує клінч: держава просить на відновлення 700 мільйонів, мовляв, самі знаємо, що з ними робити, натомість Захід відповідає - вибачте, ми вам не дамо, бо ви корумпована держава. Єдиний спосіб вийти з клінчу, це ввести у стосунки між владою і Заходом громадянське суспільство, яке: спільно з міжнародними партнерами наполягатиме на антикорупційному способі реалізації плану майбутнього відновлення нашої країни, а спільно з державою  створить саме українську модель відбудови майбутнього. "Такий інклюзивний трикутник повністю вкладається в ідеологію євроінтеграції та в ідеологію модерну як такого", - наголосив спікер, висловивши сподівання, що об'єднане громадянське суспільство спільно з політичною владою зможе реалізувати краще майбутнє для України.

"Громадянське суспільство - їздовий пес демократії", - на форумі у Кривому Розі говорили про роль громадськості у відновленні та модерніза..., фото-4

Одна з ключових вимог міжнародних патнерів України - верховенство правав країні. Які перспективи існують і що може зробити громадянське суспільство в цьому напрямку пояснював учасникам формуму Михайло Жернаков. 

Михайло Жернаков зупинився на необхідності реалізації судової реформи, системних антикорупційних реформ, як ключових вимог для вступу України до ЄС. Він пояснив, що 90% коштів на відбудову України надійдуть від приватних інвесторів, отож серед викликів - забезпечити ефективне і прозоре їх використання. Спроможні сильні громадські організації на загальнонаціональному та на регіональному рівні здатні впоратися з викликами, що постають на шляху втілення системних реформ. Однак, за словами Жернакова, в Україні недостатньо таких громадських організацій, і іншого вибору, ніж їх "виростити" не існує, бо саме громадянське суспільство підставляє плече там, де держава не справляється. 

Валерій Пекар, у свою чергу, зауважив, що кошти, які надаватимуться міжнародними партнерами, передаватимуться на місця - місцевим громадам. Тому важлива спроможність громад до ефективного використання ресурсів. Про те, як вже зараз відбувається відновлення громад, які ще вчора знаходились у зоні ворожих обстрілів, розповів Зеленодольський міський голова Дмитро Невеселий.

Загалом учасники форуму у Кривому Розі охопили цілий комплекс питань, пов'язаних з завданням майбутнього відновлення територій. Водночас представники громадянського суспільства, зокрема, криворіжці - голова та співзасновник "Об'єднання відповідальних громадян" Анна Ємельянова та Юлій Морозов розповіли про гуманітарні, навчальні волонтерські проєкти, котрі втілюються їхньою командою вже зараз.

Учасники формуму мали змогу задати запитання спікерам, частина питань стосувалась криворізьких реалій (їх можна почути на відео).

Далі була групова робота з генерації ідей у визначених організаторами напрямках і підбиття підсумків форуму.

"Громадянське суспільство - їздовий пес демократії", - на форумі у Кривому Розі говорили про роль громадськості у відновленні та модерніза..., фото-5

Варто додати, що проєкт «Голос громадянського суспільства в формуванні та реалізації плану відновлення України («Луганська декларація»)» адмініструється Агенцією з відновлення та розвитку (ГО «Агенство ефективних рішень») за підтримки «Європейського фонду за демократію» (EED).

Керівник проєкту - Андрій Длігач.

Координують процеси – Олександр Солонтай та Валерій Пекар.

Організатором форуму у Кривому Розі стало «Об’єднання Відповідальних Громадян».

Детальніше про форму дізнавайтесь з нашого відео:

Матеріал опублікований за підтримки IREX/Ukraine

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новини #кривийРіг #0564ua #війна #форум #громадянськеСуспільство
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...