"Кожен п'ятий - шпигун": на жалобному віче розказали про ціну, яку заплатило Криворіжжя за "санацію" СРСР від небажаних осіб - 0564.ua

"Кожен п'ятий - шпигун": на жалобному віче розказали про ціну, яку заплатило Криворіжжя за "санацію" СРСР від небажаних осіб

Щороку у третю неділю травня Україна відзначає День пам'яті жертв політичних репресій. Цього дня в Україні згадують жертв Великого терору – масштабної кампанії масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937–1938 рр. з ініціативи керівництва СРСР й особисто Йосипа Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства (визначення Українського інституту національної пам’яті).

Як повідоми кореспондент 0564, в неділю, 19 травня, криворіжці вшанували тих, чиїх доль торкнулась безжальна машина Великого терору.

Зібравшись біля пам'ятного знаку на вулиці Лермонтова на молитовне віче, представниками церков, котрі об'єдналися у Раду церков, було проведено панихиду, після чого криворізькі історики, журналісти, громадські діячі розказали про події на Криворіжжі у 30-х роках минулого століття, репресованих криворіжців та процес реабілітації, що розтягнувся на десятки років.

Серед присутніх був і пан Йосип Гевчук - один з криворіжців, хто був репресований у зовсім юному віці та покараний радянською репресивною машиною за сприяння УПА.

До криворіжців на жалобному віче приєднався громадський діяч, експерт у галузі адвокації та боротьби з корупцією, виконавчий директор Transparency International Ukraine Ярослав Юрчишин, який цими днями побував у Кривому Розі на Другій конференції громадянського суспільства. На жалобному віче він виступив з промовою, в якій підкреслив, що ворог і сьогодні тортурує політичних в'язнів, які роками вже, як Олег Сєнцов, перебувають в російських тюрмах. Ярослав подякував священникам за молитву а всім, хто зібрався на жалобне віче, за збереження пам'яті.

"Герої живуть доти, доки пам'ять про них не вмирає. Саме тому колись тоталітарний Радянський Союз, а нині путінська Росія робить все, щоб знищити нашу пам'ять. Я вас дуже прошу зберігати і плекати цю память, передавати її своїм дітям і внукам...", - сказав Юрчишин.

"В історії нашого народу найтрагічнішими сторінками є ті, які пов'язані з репресивною політикою радянської влади. В пам'яті нації назавжди закарбувались людські трагедії 30-х років, коли за необережно сказане слово можна було поплатитись життям. Тисячі жителів Криворіжжі безвинно загинули, бо діяла заохочувана режимом система наклепів і доносів. Непоправимих втрат зазнала спільнота внаслідок масових політичних репресій, різноманітних утисків праві і свобод, які торкнулися майже всіх верств населення, а багатьом обірвали і скалічили життя", - зауважив, звертаючись до учасників молитовного віча, заступник директора Криворізького історико-краєзнавчого музею Олександр Мельник.

За його словами, лише за неповними підрахунками на сьогодні відомо, що в гірничому секторі було репресовано 814 робітників і 248 інженерів, службовців та управлінців. Постраждало 132 робітника і 68 ІТРовців металургійного і коксохімічного заводів, 319 працівників залізниці, 196 військовослужбовців і 197 будівельників.

За часом звинувачення на 1937 рік припадає 1157 осіб (37,2%), а на 1938 - 981 (31,5%) з 3,2 тисяч по Кривому Рогу. У сільській місцевості 249 і 314 відповідно.

Найбільш поширеним вироком було шпигунство - 603 (20,3%), антирадянська пропаганда і агітація - 481 (16,0%), членство в контрреволюційних організаціях і групах - 433 (14,5%).

Судами і "трійками" приречено до розстрілу в 1938 році 850 (29,2%), в 1937 - 669 (23,1%). Тобто, за два роки було страчено 52,5% від усіх ув'язнених в 1919 - 1959 роках. Всього за вказаний період вбито 1582 мешканців Кривого Рогу, що складає 54,2% - тобто, кожного другого с репресованих. На селі розстріляно 465 жителів. 

"Беручи до уваги втрату не менш як 20% архівно-слідчих справ Дніпропетровського обласного управління НКВС під час Другої світової війни, можна визначити ймовірне число загиблих у Кривому Розі не менш як в 4 тисячі, а в сільській місцевості (межі сучасних Криворізького та Широківського районів) - в 1,2 тисяч осіб.

Таку ціну заплатив наш край за "санацію радянського суспільства" від небажаних осіб з метою зміцнити в такий спосіб "каркас" соціалістичного ладу, проголошеного Конституцією 1936 року", - наголосив Олександр Мельник і повідомив, що виходу в світ готується книга про політичні репресії на Криворіжжі, яка міститиме інформацію на більш як 700 сторінках формату А4, яку взявся фінансувати громадський активіст, голова ГО "Визвольний рух" Анатолій Третяк.

Криворізький журналіст, поет і громадський діяч Володимир Стецюк зібрав інформацію про криворіжців, які стали жертвами політичних репресій. В ході заходу він розказав про долі окремих з них.

Пан Володимир нагадав про вшанування Головного отамана Холодного Яру, повідомив про ініціативу громади з відриття памятника Костю Пестушко. За словами промовця, звернувшись до міського голови з питання встановлення пам'ятника Пестушкові у нашому місті, активісти і громадські діячі поки що не знайшли підтримки, однак мають намір цю ініціативу таки реалізувати, адже "важливо вшанувати тих, хто зі зброєю в руках боровся проти сатанинського режиму і першим потрапив під каток сталінських репресій". Як візначив Стецюк, реабалатація торкнулась осіб, репресованих у 1937-1938 році, тоді як ще не реабілітованими лишаються ті, з ким репресивна машина розправилась у 20-х роках, а згодом у 40, 50, та навіть у 80 роках минулого століття.

Серед особистостей, окрім Костя Пестушко, Володимир Стецюк розказав про Михайла Пронченка

- українського поета, який працював у "Червоному гірнику", а в 1933 році за вірш "Забирали останню зернину" отримав 5 років таборів і 5 років поразки в правах. Під час війни Пронченко був учасником національного підпілля. Він зазнав репресій від Радянської влади а в 1942 році був арештований гестапівцями і разом з іншими членами національного підпілля - Сергієм Шерстюком, Ганкою Максимець та Іваном Потапенком - був розстріляний нацистами.

Степан Повод, агроном,

був зарештований у 1933, приречений до страти, був у камері смертників. В останній момент вирок смертника був замінений 10 роками таборів. Згодом, під час війни він мав евакуйовувати зернофонд, однак потрапив до рук нацистів, після чого пройшов 4 нацистські табори смерті (Бухенвальд, Дора, Майданек, Освенцим), його звільнили, і згодом він знову потрапив потрапив у табори - сталінські.

Голова ВО "Свобода"  Тетяна Соловйова пояснила, чому сьогодні важивий День пам'яті жертв політичних епресій. На її думку, репресії повертаються до нас. Вона привернула увагу присутніх до історії зі зйомками фільма про Василя Стуса, коли плани кінематографічної групи, яка мала намір показати судовий процес над українським поетом, були змінені через втручання сучасних політиків (як відомо, захист Василя Стуса забезпечував від держави адвокат Віктор Медведчук, нині - кум Путіна - ред.).

Вона наголосила, важливо, щоб не тільки не забували, але й сьогодні відстоювали права тих, хто нині зазнає політрепресій - добровольців, які потрапили за грати тут, в Україні, тих, хто знаходиться у російському полоні. Не маємо забувати і про кримських татар, яких колись виселили з їх помешкань у Криму для того, аби заселити їх тими, хто у 2014 році кричав "Крим наш!".

Громадський активіст Володимир Фомицький повідомив, що невдовзі стела Героїв на 95 кварталі буде доповнена ще 45 фото загиблих. Також активісти мають намір додати туди світлини 19 отаманів Степової дивізії та інших формувань, які боролися за незалежність України у 20 роках минулого століття. Нажаль, на сьогодні є лише 9 світлин з 19, тож Фомицький звернувся з проханням допомогти віднайти фотографії решти отаманів а також зібрати фото репресованих криворіжців.

Володимир Фомицький поскаржився, що активістам майже рік не дають підняти Державний Прапор на 95 кварталі, а нанесені синьо-жовті кольори по колу на 95 кварталі, сьогодні перефарбували у червоно-зелені.

Активіст нагадав про побитих криворіжців Анатолія Руденко, Сергія Мокрякова, Артема Мороку, Ірину Туровську - на його думку всі вони зазнали політичних репресій, які продовжуються у нашому житті. "Маємо розуміти, що це нікуди не зникло, вони є і відбувається у нашому житті", - наголосив Фомицький.

Голова комісії по відновленню прав репресованих у Кривому Розі Василь Умриш по відомив про законний механізм відновлення прав політв'язнів та репресованих і діяльність обласної комісії по відновленню прав репресованих, яку очолює пан Іван Дремлюга. Василь Умриш нагадав, що нині у Кривому Розі мешкає 3 вояків УПА, які були репресовані - Йосип Гевчук, Роман Пастернак, Марія Волошенко.

КривойРог новости 0564 жертви політичних репресій вшанування пам'яті
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Сегодня, 16 июня, православные христиане восточного обряда празднуют Троицу. В  обращении в честь праздника ПЦУ отметила: "Дорогі брати і сестри, у цей радісний день святкуємо одне з найбільших християнських свят - День Святої Трійці! Благодать, яка зійшла з неба разом зі Святим Духом, стала днем народженням християнської Церкви. "Преласкавий Бог сьогодні наділив нас великими дарами, які важко вимовити словами. Тому усі разом радіймо і радістю славімо нашо...
Спорт
Криворожанин Даниил Бескоровайный поздравил украинцев с победой команды Украины в юношеском чемпионате мира по футболу. "Всех с победой" Слава Україні!", - написал Даниил на своей странице в Facebook. Как мы писали ранее, Даниил также играл в составе юношеской сборной в финальном матче на чемпионате мира. Читайте: Криворожанин Даниил Бескоровайный выступит в финале Чемпионата мира по футболу, - ВИДЕО. Напомним, 15 июня завершился финальный матч юношеского...
Общество
Более 20 военнослужащих Днепропетровщины завершили обучение на курсах переподготовки. Бывшие военные получили дополнительное образование и получили сертификаты по специальностям «охранник», «охранник-инкассатор» и «начальник охраны». Обучение - часть программы «НАТО-Украина». Об этом сообщает пресс-служба ДнепрОГА. «Есть хорошая фраза -« Если человек чего-то очень хочет, он ищет возможности, а если не хочет - причины». Участие в программе «НАТО-Украина» ка...
Криминал
В Днепре мужчина напал с топором на мужа своей падчерицы и пытался проломить ему голову. Потерпевшего госпитализировали.  Об этом сообщает "Информатор".  Сегодня, 15 июня, около часа ночи на линию «102» позвонила женщина и рассказала, что у ее мужа возник конфликт с ее отчимом. Конфликт перерос в драку.  Заявительница рассказала, что у ее мужа рубленные раны головы. По приезде патрульные увидели пострадавшего. У него действительно были рубленые раны на гол...
Происшествия
Полиция устанавливает местонахождения Анатолия Ивченко, который несколько дней назад ушел из дома и никто не знает где он сейчас.   Об этом сообщает пресс-служба Криворожского отдела полиции.  Долгинцевским ОП устанавливается местонахождение гр. Ивченко Анатолия Григорьевича, 31.03.1937 г.р., который 11 июня вышел из дома и до настоящего времени не вернулся. Приметы: на вид 80 лет, ростом - 160 см; полного телосложения, глаза зеленые, волосы седые короткие...
Общество
Среднемесячная номинальная заработная плата штатного работника на Днепропетровщине увеличилась по сравнению с соответствующим периодом 2018 г. на 23% и составила 9 793 грн.  Об этом сообщается на сайте Главного управления статистики в Днепропетровской области. В I квартале 2019 г. на оплату труда персонала предприятий, учреждений и организаций Днепропетровской области (с численностью работающих 10 и больше) было направлено 22 млрд.грн. Среднемесячная номин...
Криминал
С целью детенизации рынка подакцизных товаров, выявление и разрушение схем их незаконного оборота и повышение уровня уплаты акцизного налога членами районной рабочей группы по вопросам функционирования объектов бизнеса совместно с представителями Саксаганского отделения полиции организовано проведение комплекса широкомасштабных оперативно-профилактических мероприятий по противодействию незаконному обороту табачных изделий в районе. Об этом сообщает пресс-с...
Общество
Температуры, которые колеблются более чем на 10 градусов выше средней высокой температуры для региона и продолжаются в течение нескольких недель, определяются как чрезвычайная жара.  Как уберечься криворожанам от экстремальной жары, советует Центр общественного здоровья МОЗ Украины: Находитесь как можно меньше на солнце, особенно в период с 11 до 16 часов. Ищите прохладу и тень, чтобы ваше тело имело возможность восстановиться. По возможности оставайтесь в...
Криминал
В Покровском районе в подъезде многоквартирного дома произошел конфликт между двумя мужчинами, в результате которого оба получили ножевые ранения и были госпитализированы.  Об этом сообщает "1tv.kr.ua". Вчера, 14 июня, в доме по ул.Сичеславская произошла ссора между двумя мужчинами. В одной из квартир ссорилась женщина со своим сожителем. За нее решил вступиться сосед, который живет этажом ниже. В результате, мужчины начали выяснять отношения. Произошла по...
Новости по теме
С днем Троицы! Митрополит Епифаний провел торжественое богослужение в Михайловском соборе, - ВИДЕО
По программе «НАТО-Украина» более 20 военных Днепропетровщины получили новую гражданскую профессию, - ФОТО
На Днепропетровщине выросла средняя зарплата, больше всего у жителей Кривого Рога и Каменского
Как криворожанам пережить экстремальную жару
Бойцы батальона "Кривбасс" встретились с медиками накануне профессионального праздника, - ФОТО, ВИДЕО
В Кривом Роге: почтили Героев, погибших в ИЛ-76, судят за хищение директора ДК, уволили патрульных
СБУ: пять лет назад в небе над Луганском ИЛ-76 сбили сотрудники российской военной разведки, - ИМЕНА
Криворожане почтили память земляков, погибших 5 лет назад в сбитом террористами ИЛ-76, - ФОТО, ВИДЕО
ЦИК зарегистрировала 53 кандидата в Раду в одномандатных избирательных округах
Криворожских патрульных, безосновательно избивших водителя, уволили и взяли под арест