Модернізація країни, справжня боротьба з корупцією та відновлення справедливості, – народний депутат у Кривому Розі розповів, чого чекати від Садового - 0564.ua

Модернізація країни, справжня боротьба з корупцією та відновлення справедливості, – народний депутат у Кривому Розі розповів, чого чекати від Садового

Днями  Кривий Ріг відвідав народний депутат України Роман Семенуха. Він зустрівся зі студентcтвом та жителями міста, поспілкувався з місцевими журналістами.

Народний депутат відповів на декілька запитань.

 - Воєнний стан в Україні. Дніпропетровську область не включили у цей перелік, однак всі розуміють, що ситуація не може не позначитися на житті всієї країни. Чи вчасне це рішення? Що чекає далі Україну та українців? Чи не перейдемо у ситуацію безкінечного воєнного стану?

 - Не можу не процитувати Андрія Садового про те, що «Самопоміч» з першого дня говорить про воєнний стан, фактично з лютого 2014 року. Конституція України дуже чітко говорить – є зовнішня загроза, факт агресії – є підстави для запровадження воєнного стану.  Президент (на той момент виконувач обов’язків президента Турчинов, а згодом президент Порошенко) мав внести на розгляд ВР укази про воєнний стан і про застосування Збройних Сил. Але дотягли аж до сьогодні, коли є непроста дискусія, насамперед, через недовіру до Порошенко. Звісно, час мине, процес прийняття Верховною Радою рішення про воєнний стан забудеться, а залишиться результат.

 - Як ухвалювалося це рішення? Поділіться враженнями.

- За наполяганням «Самопомочі» народні депутати дослухалися і зменшили кількість регіонів, де буде запроваджено воєнний стан, до 10 областей. Я вважаю таке рішення правильним, бо в ньому є логіка. По-перше, воєнний стан запроваджено в областях, які межують з Російською Федерацією або окупованими територіями. По-друге, він не застосований на всій території України, тобто є більше користі для економіки. По-третє, люди переживають, як це торкнеться їх, що буде потім. Найперше, що слід розуміти громадянам - це те, що Президент не має права самостійно, без рішення парламенту, продовжувати воєнний стан, який діє до 26 грудня. А враховуючи те, що парламент в той же самий день визначив термін 30 днів і президент призначив вибори на 31 березня (а в парламенті є чимало кандидатів в президенти), якщо не буде неймовірно великого загострення на фронті, я не думаю, що знайдуться причини для продовження воєнного стану. 

З іншого боку, це величезний тест для української влади. Не тільки для військових структур, а й для цивільних і, насамперед, для Кабінету Міністрів - що вони зможуть продемонструвати за ці 30 днів. Зазначу, що Законом «Про правовий режим воєнного стану» чимало повноважень покладається на Кабмін, на його рішення. Наразі мені відомо, що й досі немає рішення Кабміну (розмова відбувалась у четвер, 29 - го листопада – ред..). Зокрема, передбачається створення Рад безпеки в регіонах, в яких запроваджений воєнний стан, можуть бути затверджені керівники воєнно-цивільних адміністрацій. І тут вже багато залежатиме від мудрості цих керівників.

 - Тобто поки українці можуть спати спокійно?

- Гадаю, що громадяни можуть спати спокійно – для них навряд чи щось зміниться. Жодних підстав для розхитування економічної ситуації, якщо враховувати макроекономічні показники, виконання бюджету, соціальні виплати, я не бачу. Так само як не бачу якихось речей, пов’язаних з майном, заборонами чи обмеженням у веденні підприємницької діяльності…

Сьогодні слід розуміти, що воєнний стан дає можливість захистити наших солдат. Міноборони може здійснювати значно більшу низку заходів, Нацгвардія перейшла в підпорядкування Міноборони, здійснюється координація між усіма силовими відомствами, посилено роботу прикордонної служби, введено обмеження щодо перетину кордону громадянами Російської Федерації… 

На мою думку, введення воєнного стану - це правильне рішення. Таке рішення не буває добрим, як і будь-яке інше рішення, яке обмежує права і свободи громадян. Але якщо у вершину кута ми ставимо питання безпеки держави, я вважаю, це дуже правильне рішення.

- Зараз у соцмережах люди отримують розсилки з залякуваннями у звязку з воєнним станом.

- Спецслужби Російської Федерації не сплять. Вони дуже близько. Безумовно, будуть використовувати цю ситуацію для того, аби посіяти серед людей паніку, зневіру.

Сьогодні, як ніколи, потрібна єдність у цьому питанні. Мене точно важко зарахувати до прихильників Петра Порошенка, але, подобається це комусь сьогодні, чи не подобається, він – Головнокомандуючий. Ми можемо змінювати Президента на виборах, я переконаний, що Садовий би, як Президент, відреагував би на ситуацію зовсім по-іншому і набагато раніше. Але, тим не менше, ми маємо зберігати єдність, якщо дбаємо про Державу.

- Зрив опалювального сезону в країні. Чому це сталося?

- Насамперед слід сказати, що такої  огидної підготовки до опалювального сезону громадяни України не пам’ятають вже давно.

Причина  №1 – недбалість міських голів, які роками, а дехто і каденціями, не вкладали гроші в інфраструктуру, зокрема, тепломереж. Не проводили модернізацію, заходи по енергозбереженню, по реконструкції, банально не вкладали в це гроші, не залучали кредити… І ці проблеми накопичуються у багатьох містах. Спеціалісти стверджують, що коефіцієнт зношеності інфраструктури тепломереж складає більше 75%. Замість того мери вкладають гроші у якісь там, знаєте, піарні зовнішні проекти. Бо ж люди не бачать, що ти закопав під асфальт. Через такі проблеми, коли приходить зима, подається тепло, знижується температура, мережі рвуться, і цілий мікрорайон або  місто залишається без тепла.

Причина №2. Ми повинні говорити, що сьогодні частина людей, в тому числі через підвищення вимог для призначення субсидій, реально не зможуть повністю сплачувати, тож борги накопичуються і зараз вже складають більше 10 млрд гривень. Ми можемо говорити, що все о’кей, люди зобов’язані,  але насправді це не так. Накопичення боргів тягне за собою інші проблеми, в тому числі і відключення тепла.

Є й третя причина – Уряд не виконує умов законодавства і тарифну різницю, яка утворилася після 2014 року, не компенсує. Тим самим заганяються в борги комунальні підприємства, які опікуються тепломережами, що спричиняє банкрутство і повне, чи часткове припинення постачання тепла.

Четверта причина: Уряд вже декілька років системно недофінансовує медичну і освітню субвенції. Простими словами, Уряд не виконує своїх прямих обов’язків по фінансуванню заробітної плати. Тож дофінансовувати доводиться місцевим бюджетам, тоді як ці кошти могли б якраз бути вкладені в інфраструктуру.

Тому є низка причин. Те, що сталося у місті Сміла, має п’яту причину. Та ж сама історія у Шепетівці Хмельницької області, де теплопостачальне підприємство було передане у приватні руки багато років тому. Люди сплатили за тепло, гроші надійшли на рахунок приватного підприємства, воно мало розрахуватися з НАК «Нафтогаз України», але були виведені, тобто, фактично вкрадені. Таким чином люди і мер міста стали заручниками ситуації. Тут мали би  вчасно включитися правоохоронні органи, зокрема, прокуратура, для повернення коштів. Тож є ще й така, кримінальна, причина відсутності тепла у окремих містах. 

- Рада ухвалила бюджет. Чому не голосувала «Самопоміч»?

- «Самопоміч» не голосувала, бо цей бюджет не має нічого спільного ані з бюджетом розвитку, ані з бюджетом зростання. Більше того, є всі ознаки, що це бюджет підготовки до тотальної фальсифікації і підкупу людей та збереження влади.

- В яких положеннях це проявляється?

3% зростання ВВП. Існує величезний сумнів щодо того, що 3% нас задовольняє. Бо якщо ми рухатимемося з таким повільним зростанням, то ми просто не наздоженемо найближчих сусідів – західних, східних – будемо безкінечно відставати.

Є велике питання, яке пов’язане  з видатками на оборону. Ми чуємо про 5% ВВП на оборонний сектор. Але якщо проаналізувати по статтям, то майже половину займають МВС, СБУ, прокуратура. Більше того, вони значно збільшують свої бюджети! Скажімо, МВС - майже на чверть у порівнянні з поточним роком. Коли ж ти бачиш, як збільшуються видатки МВС, СБУ і водночас неспівставно зростає бюджет на освіту і медицину, задаєш питання: «В якій ти країні абсурду живеш?».

Це, звичайно, допустили депутати провладної більшості своїм голосуванням по бюджету.

Те ж саме стосується і економіки. Я не бачу жодного сектора, за рахунок чого Уряд збирається зростати, стимулювати економіку, створювати робочі місця. Сьогодні Гройсман хизується 55 мільярдами гривень на дороги. Так, дороги треба робити, але ж структура наших доріг, здебільшого, бітумна, а бітум ми найчастіше імпортуємо (переважно з Білорусії). А це означає, що ми й надалі будуватимемо економіки чужих країн. То ж, на жаль, ремонти доріг мають дуже-дуже мале відношення до розвитку нашої економіки.

Зверніть увагу, яке принизливо мізерне фінансування виділено на кредитування молодіжного житла. Сумарно за трьома програмами - трохи менше 100 мільйонів гривень на всю країну! І це при тому, що упродовж року ми чуємо від багатьох депутатів про те, як вони піклуються про молодь. Та коли справа доходить до реалій, цифри бюджету просто катастрофічні!

- Ви представляєте партію «Об'єднання «Самопоміч», лідер якої Андрій Садовий оголосив про те, що балотуватиметься в Президенти. Кривий Ріг - велике промислове місто, є проблеми з опаленням, транспортним сполученням, екологічні негаразди. Що запропонує ваш лідер жителям нашого міста зокрема та українцям загалом?

- Мені проблеми Кривого Рогу дуже близькі. Я народився у Харкові і майже все життя, до 2012 року, прожив в ньому, є там такий район – ХТЗ (Пролетраський), який був збудований після Другої світової війни і дуже подібний до Кривого Рогу, бо всі поселення розташовані навколо великих промислових підприємств.

Та все ж зазначу, що Президент – це не мер. Ми обираємо не президента Кривого Рогу чи Харкова, ми обираємо Президента країни.

Я переконаний, що всі політики, які керували державою протягом останніх 15-20 років, мають піти. Всі, хто був президентами, міністрами, двічі прем’єр-міністрами… Ці люди довели, що неспроможні керувати країною, бо під їхнім керівництвом ми докотилися до того, що стали однією з найбідніших країн Європи і фактично, втратили частину території. Якби раніше була така заборона (йти у владу тим, хто вже керував), була б інша історія, і можливо не сталося того б, що сталося у нас з Донбасом. Тому я думаю, має прийти людина, котра, з одного боку, має певний управлінський досвід, має команду, з іншого, не була жодного дня в центральних органах виконавчої влади.

Друге, що має запропонувати будь-який Президент -  це дати відповідь на питання: «Як бути з війною?». Не можна уникнути  цього питання. Має бути чесна відверта розмова з суспільством, що війну почали не ми. І не лише від нас залежить, коли вона закінчиться. Але точно від нас буде залежати, як вона закінчиться. І чим сильнішим ставатиме оборонний сектор, чим сильнішою ставатиме економіка, тим більшу ціну заплатить Росія. І це друге питання для Президента Садового наступного року.

Третє питання. Фактично сьогодні Президент відповідає за ГПУ і СБУ, адже згідно Конституції саме він подає кандидатури очільників цих відомств. І будь-який обраний Президент подасть ці кандидатури на фоні тієї довіри, яку виявлять громадяни. Тоді парламент, навіть цієї каденції, не зможе не затвердити ці кандидатури. А ми бачимо, як сьогодні від найвищих посадових осіб – і Генпрокурора і Голови СБУ – залежить боротьба з корупцією.

За всіма опитуваннями люди називають питання боротьби з корупцією пріоритетним.

Переконаний, що Садовий має якісні кандидатури на посади  Генпрокурора і Голови СБУ. І боротьбу з корупцією реально  можна почати  вже завтра, після зміни перших осіб цих відомств і призначення тих, хто справді буде боротися.

Ну і четверте, найважливіше, - це економічна модернізація країни. Ми з вами вже вище говорили про дороги. Якщо ми не модернізуємо країну, то просто не з’єднаємо її частини. Наведу один приклад. Мені розповідали, що на початку війни 70% мешканців Луганської області ніколи не були в Луганську. Роками, десятиліттями нас цькують, бо ми дуже критично мало знаємо одне одного - зі сходу, заходу, півдня, півночі… 

Вчора в Харкові я зустрівся з колишнім одногрупником, який каже, що  виграв тендер у Львові на постачання вікон, але його, нібито, «відбривають». «Я подумав, можливо це через те, що в них там інша ментальність і вони не люблять східняків», - каже. Чому таке в головах людей? Звідки такі міфи? А все просто – так все робилося, я не виключаю, що штучно, щоб ми просто не бачили і не розуміли одне одного. Навіть сьогодні немає жодного прямого рейсу  в деяких напрямках. Скажімо, з Кривого Рогу неможливо літаком дістатися Львова (і це ж в 21 столітті!). Неможливо з Харкова дістатися Львова, чи з Одеси дістатися Харкова… Це просто катастрофа! Ми сьогодні не маємо повноцінних доріг, я вже не кажу між райцентрами, між обласними центрами, між містами-мільйонниками. Приміром, дороги «Херсон-Дніпро» як не було, так і нема. Уявіть, коли б в Європі між півмільйонним і семисоттисячним містом була відсутня дорога. Про яку комунікацію, про який бізнес може йти мова?

Тому ще одна важлива задача -  запустити модернізацію країни. Це, насамперед, залізниця, дороги, мости, аеропорти  і, безумовно, річка. Річка має в Україні запрацювати – це неймовірно важливий потенціал, який ми продовжуємо втрачати. І, власне, економіка. Якщо ми не досягнемо зростання 7-9% ВВП щороку, то нас чекає просто величезна біда. Її  погіршує трудова міграція.

Андрій Садовий має чітке розуміння, як боротися з корупцією, має план, як запроваджувати нову  економічну  доктрину. А ще головне, що його відрізняє, це команди людей, які є у багатьох містах України. Так, переважно, це молоді люди. А може й, слава Богу, що у них немає значного досвіду.

- Ви сказали про призначення Президентом ключових посадовців ГПУ, СБУ. Але насправді  тут на місцях ми побачили, що про реформи в правоохоронній системі більше говорилось, аніж робилось. У правоохоронних органах у нас залишились усі ті самі кадри, довіри до яких люди не мають. Справедливість починається з судів, з правоохоронної системи. Як бути?

- Слід визнати реальність. В Україну ані  правосуддя, ані справедливість, ані правопорядок не повернулися. Ще одна непопулярна річ, про яку треба сказати, - судова реформа завершилася, не розпочавшись. І її доведеться робити.

Логіка була проста, почавши з Верховного Суду, створювати прецеденти правосуддя і справедливості саме на третій ланці для того, щоби це передавалося на першу і другу інстанцію. А немає ради, доведеться робити все спочатку. Слід визнати, що так, як в нас є, діла не буде – потрібна  нова судова реформа, і якщо з системи піде більша частина суддів, це добре.

Я не є людина, яка піддає обструкції реформу в МВС, вважаю, дуже правильно було зроблено з патрульною службою, вважаю, правильними були зрушення в Нацгвардії. Але патрульний лише фіксує правопорушення. Якщо далі він передає справу і  слідчий просто її саботує, не розслідує, то правосуддя не здійсниться. Згадаймо, які очікування були на початку. Мені здається, краще б таку реформу взагалі не робили, бо в результаті отримали величезну порцію розчарування як тієї молодої когорти людей, які пішли працювати, так і всього суспільства.

Зрідка я маю змогу спілкуватися з детективами НАБУ. Я вам скажу, що те саме відчувається і в них. Уявляєте, коли набрали молодих людей, їм сказали: «Ви проти системи». І система їм сьогодні відповідає з усієї залпової зброї!  А коли вони зустрічають опір у їхній профільній спеціалізованій Антикорупційній прокуратурі, коли вони бачать, що відбувається в судах, як ви думаєте, чи не відчувають вони  розчарування? Тому це не проста історія. От дуже багато фільмів знято, книг написано, як, наприклад, в Америці створювалось ФБР – те ж саме – був неймовірно шалений опір системи, неймовірна корупція… Без перебільшення – це другий фронт і нам його доведеться  пройти.

В кожному з міст я зустрічаюсь зі студентами і правниками, я їм розказую: «Друзі, саме від вас буде залежати справедливість в суспільстві, якщо ви вирішите пов’язати свою долю зі службою в правоохоронних органах чи  в судах».

Наразі ж можемо констатувати, що маємо критично малу кількість змін, яка не дозволяє нам говорити про системні перетворення.

- Якщо в другий тур виборів виходять «Порошенко і Тимошенко», як би Ви проголосували?

- Цей нібито вибір - великий обман. Не вірте соціологічним дослідженням! Сьогодні влада працює за певним сценарієм, на це працює і штаб Юлії Володимирівни - показати безальтернативність  двох кандидатів. Це не відповідає дійсності, адже обидва політики мають найбільший рейтинг недовіри, вони майже 20 років є при владі, вони обидва мають піти. Більше того, я скажу це  відповідально,  між Порошенко і Тимошенко нема жодної різниці.  Щоби не було, ми маємо робити інший вибір. Не менше третини людей в нашій країні розуміє, що всі ці люди – Вілкул, Бойко, Порошенко, Тимошенко – люди однієї когорти. Вони перефарбовуються в різні прапори, вони міняються місцями – влада – опозиція – влада - але суть одна – ці люди нічого доброго нашій країні не принесуть. Між ними, підкреслюю, немає жодної різниці. Шукайте іншого кандидата. Мій кандидат – Андрій Садовий.

кривойРог новости 0564ua романСеменуха самопоміч
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
Общество
Кабинет министров Украины внес изменения в постановление о государственной регистрации транспортных средств. Об этом сообщает 0564.ua со ссылкой на пресс-службу МВД Украины. Теперь регистрация газобаллонного оборудования и выдаче временного регистрационного талона при передаче права пользования авто не требует обязательного экспертного обзора. Обзор также не проводится при регистрации новых транспортных средств, перерегистрации авто в связи с изменением ан...
Происшествия
Во вторник, 18 декабря, около 15:00 в Металлургическом районе охранники в супермаркете задержали посетителя, в рюкзаке которого обнаружили товар из магазина – мясо. На место происшествия прибыла полиция охраны. Инцидент произошел в супермаркете, который находится в развлекательном комплексе «Юнион», сообщает 0564.ua со ссылкой на 1tv.kr.ua. Охранники заметили подозрительного посетителя. Его рюкзак доверху был заполнен мясом с прилавка. На место происшестви...
Общество
В Криворожском государственном педагогическом университете состоялся праздничный концерт для детей бойцов АТО, организованный студентами - будущими социальными педагогами.  Как сообщили корреспонденту 0564 участники мероприятия,  организация концертов для детей различных категорий в криворожском ВУЗе уже давно стала традицией.  Сегодня, 18 декабря, студенты показали авторскую новогоднюю сказку для детей членов ОО "Криворожская ассоциация участников боевых...
Общество
Базовый тариф Национальной службы здоровья Украины на оплату услуг первичной медицинской помощи на 2019 составит 370 грн/год на человека, также будут применяться возрастные коэффициенты. Соответствующее постановление принято на заседании Правительства 18 декабря 2018. Об этом сообщает 0564.ua со ссылкой на пресс-службу Кабмина. Также в 2019 году семейные врачи, терапевты и педиатры смогут набирать больше пациентов. Если количество пациентов по декларациям...
Политические новости
Все решения, принятые так называемым съездом Оппозиционного Блока 15 декабря – нелегитимны, как и сами съезд. Это следует из предупреждения в регистрационных делах, внесенного в реестр Министерства юстиции Украины, которое предписывает запретить субъектам государственной регистрации, в частности, Министерству юстиции, осуществлять госрегистрацию и внесение каких-либо изменений относительно Оппозиционного Блока. Основание для такого предписания – решение Ок...
Криминал
После обращения АО "Укртранснафта" о кражах нефти из "Приднепровских магистральных нефтепроводов" управление Национальной полиции в Днепропетровской области обнаружила в Кривом Роге подпольный нефтеперерабатывающий завод, который использовал ворованную нефть, и до сих пор продолжает работать. Об этом сообщает "Цензор.нет", со ссылкой на пресс-службу компании-оператора нефтетранспортной системы Украины. Согласно сообщению, по заявлению компании Нацполицией...
Общество
В Кривом Роге заработал восьмой паспортный офис. Теперь жители Покровского района могут оформить ID и биометрические загранпаспорта в помещении райисполкома по адресу ул. Шурупова, 2 (отдельный вход). Об этом сообщает пресс-служба Криворожского горисполкома.  На открытии восьмого офиса секретарь горсовета Сергей Маляренко отметил, что хочет, чтобы каждый житель Кривого Рога получал доступные, качественные услуги и не тратил на это много времени. Из городск...
Происшествия
Долгинцевском отделением полиции разыскивается без вести пропавший несовершеннолетний Иваненко Владислав Александрович, 2005 г.р.. Об этом сообщает пресс-служба Криворожского отдела полиции.  Сегодня, 18 декабря, около 11.00 Владислава Иваненко пропал в районе ж/д вокзала ст. Кривой Рог-Главный.  Приметы ребенка: рост 160 см, среднего телосложения, волосы темные, глаза карие. Был одет: черная куртка, синие джинсы, красная шапка с круглой белой эмблемой. Пр...
Криминал
В Никополе пассажир оставил в такси гранатомет, а в Вольногорске тротиловую шашку хранили под матрасом. О фактах незаконного хранения оружия информирует пресс-служба ГУ НП в Днепропетровской области, сообщает 0564.ua. Об обнаружении подозрительного пакета на заднем сиденье своего автомобиля в полицию Никополя сообщил таксист. При осмотре полицейские изъяли мешок с ручным гранатометом «РПГ-22». Но полицейские установили и мужчину, который оставил оружие в а...