Оптимізація сторінок пагинації інтернет-магазину — докладна інструкція

Як правильно оптимізувати сторінки пагинації — одна з найбільш обговорюваних тем на всіх SEO-форумах. Спробуємо розібратися в суті питання.

Що таке сторінки пагинації і навіщо вони потрібні?

Сторінки пагинації — об'єднані в рамках одного розділу, категорії або підкатегорії сторінки, умовно розділені на окремі частини за допомогою нумерації.

Вони створюються, щоб не навантажувати першу сторінку текстовим полотном і щоб не виводити на головну сотні або тисячі товарів. Перевантажена сторінка буде дуже довго завантажуватися — користувач просто піде з сайту. Специалисты smart-web учитывают все нюансы пагинации страниц, что дает качественное создание и продвижение сайтов.

Як виглядають сторінки пагинації?

Зазвичай на сайтах інтернет-магазинів, дошках оголошень, блогах пагинація виглядає так:

Як оптимізувати сторінки пагинації?

Google радить будь-який з трьох варіантів:

 • нічого не робити;
 • налаштувати rel="canonical" зі всіх сторінок пагинації, включаючи першу, на сторінку з усіма товарами — pageall;
 • використовувати атрибути next, prev, щоб показати зв'язок між сторінками пагинации. Насправді цей метод пошуковик вказує як пріоритетний.

SEO-фахівці практикують й інші методи:

 • закривають від сканування за допомогою розміщення <meta name="robots" content="noindex, follow" /> або забороняють до індексуванню у файлі robots.txt (при цьому robots не є директивою).
 • на всіх сторінках пагінації вказують rel="canonical" на першу (основну) сторінку.

Не рекомендую використовувати два варіанти:

 • Нічого не робити. Така стратегія може привести до появи дублів сторінок і текстів. В результаті пошуковик може індексувати слабо оптимізовані сторінки, а важливі для просування — пропускати.
 • Закривати від індексації всі сторінки пагинації, крім першої. Так може погіршитися індексація товарів або статей, розташованих на другої, третьої та інших сторінках.

  Не існує 100% гарантії, що робот зможе просканувати сторінки карток товарів, посилання на які знаходяться на закритих для індексування сторінках пагинации. Даний спосіб варто використовувати, тільки якщо присутня велика кількість дублів і немає можливості зробити сторінки унікальними.

Але в інших випадках:

сторынки1

Найчастіше з необхідністю оптимізації сторінок пагинації стикаються власники інтернет-магазинів, тому наведу приклади пагинації саме для цього типу сайтів.

Розглянемо три популярні варіанти.

1. Налаштування rel="canonical" на сторінку з усіма товарами (pageall)

1.1. У разі наявності сторінки з усіма товарами — pageall — необхідно налаштувати rel="canonical" зі всіх сторінок пагинації, включаючи першу, на цю сторінку.

Наприклад, з сторінки https://site.com/category/page-2/ повинен бути налаштований <link rel="canonical" href="https://site.com/category/page-all/" />.

Так ви покажете пошуковикам (Google, Яндекс), що існує сторінка, яка містить всі сторінки пагинації, і потрібно індексувати саме її.

1.2. Оптимізовані тексти варто розміщувати на сторінці з усіма товарами, але не дублювати на інших сторінках пагинації.

При цьому всім сторінка повинна досить швидко грузиться, інакше користувачі будуть просто з неї йти, погіршуючи поведінкові показники. Тобто, якщо в каталозі категорії сотні, тисячі товарів, такий варіант не підходить.

Крім того, на більшості CMS реалізувати даний метод практично неможливо.

сторынки2

2. Налаштування rel="canonical" зі всіх сторінок пагинации на першу (основну) сторінку

2.1. На сторінках пагинації обов'язково прибрати з посилання на першу параметр діапазону сторінок, якщо він додається.

Наприклад, на сайті є сторінки пагинації:

 • site.com/category/;
 • site.com/category/page-2/;
 • site.com/category/page-3/.

Але при цьому зі сторінок site.com/category/page-2/site.com/category/page-3/ та інших при поверненні на першу, замість site.com/category/ посилання веде на site.com/category/page-1/.

Сторінка site.com/category/page-1/ в такому разі буде дублем site.com/category/.

Необхідно прибрати з посилань на основну сторінку елемент page-1, а також налаштувати 301 редирект зі сторінок з таким параметром на першу сторінку категорії.

2.2. Якщо на сторінках, які розбиті на сторінки пагинацій (наприклад, категорії інтернет-магазину), є текст, він повинен відображатися тільки на основній сторінці, тобто на першій. На всіх інших сторінках пагинації текст не повинен дублюватися. В іншому випадку через дублювання вмісту пошуковик може визначити під запит нерелевантную сторінку.

2.3. Налаштувати зі всіх сторінок пагинації rel="canonical" на основну сторінку пагинации. Наприклад, на сторінці https://site.com/category/page-2/ повинен бути <link rel="canonical" href="https://site.com/category/" />.

2.4. Згенерувати унікальні метатеги (Title, Description, Keywords) для сторінок пагинації на основі шаблону.

Наприклад:

Title сторінок пагинації = [Title основної сторінки пагинації] - сторінка [N],

де N — номер сторінки пагинації.

Даний метод практично повністю вирішує проблему дублювання сторінками пагинації основних сторінок, рекомендується Яндексом, а у списку рекомендованих Google його немає.

сторынки3

3. Використання атрибутів rel="prev" rel="next"

Методом проб і помилок я виявив, що найбільш ефективний спосіб — використання атрибутів next, prev.

При інших рівних пошукова система буде вище ранжувати сторінку з великою кількістю товарів. Це логічно, так як пошуковці намагаються показати користувачеві найбільш релевантну сторінку з максимальним вибором. Але варіант зі сторінкою, на якій розташовані всі товари (pageall), не підходить — вона буде повільно грузиться.

Тому на сторінках пагинації розміщують атрибути next, prev. Вони необхідні для того, щоб показати пошуковим системам, що зміст цих сторінок логічно пов'язане.

Аналогічно, як і у випадку з налаштуванням rel="canonical", зі всіх сторінок пагинації важливо прибрати з посилання на першу параметр діапазону сторінок, якщо він додається. Також слід відображати текст тільки на першій сторінці пагинации. Але при цьому rel="canonical" потрібно проставити зі сторінок на самих себе, або взагалі не проставляти: rel="next" і rel="prev" не залежать від rel="canonical" — їх можна використовувати одночасно, а також впровадити атрибути next і prev на сторінках пагинації.

Наприклад, якщо на сайті є пагинація:

 • https://site.com/category/ — перша сторінка;
 • https://site.com/category/page-2/ — друга сторінка;
 • https://site.com/category/page-3/ — третя сторінка.

На сторінці https://site.com/category/ в <head> слід додати: <link rel="next" href="https://site.com/category/page-2/" />.

На сторінці https://site.com/category/page-2/ в <head> додати: <link rel="prev" href="https://site.com/category/" />, <link rel="next" href="https://site.com/category/page-3/" />.

На сторінці https://site.com/category/page-3/ в <head> додати: <link rel="prev" href="https://site.com/category/page-2/" />

Тобто на першій сторінці пагинації повинен бути тільки атрибут next, а на останній тільки prev.

Для того, слід запровадити на всі сторінки пагинації, крім перше, мета-тег <meta name="yandex" content="noindex, follow" />, так як Яндекс не розпізнає next, prev, і для нього краще закривати від індексації всі сторінки пагинації, починаючи з другої.

Якщо ж замість цього тега розмістити canonical на основні сторінки пагинації, ця каша тегів може призвести до того, що пошукачі викинуть з індексу важливі для просування сторінок, а також сторінки пагинації.

В оновленому Яндекс.Вебмастері ви можете також це моніторити в звіті «Індексування» — «Сторінки в пошуку»:

В даному прикладі як раз були налаштовані canonical на основні сторінки пагинації, а не noindex для Яндекса, але все одно з пошуку були видалені сторінки пагинації.

Останній крок — згенерувати унікальні метатеги (Title, Description, Keywords) для сторінок пагинації на основі шаблону.

Додатковий рекомендації від Google:

 • пошукова система розглядає атрибут rel="previous" як синтаксичний варіант атрибуту rel="prev". Тому використання rel="previous" замість rel="prev" не буде помилкою;
 • в якості значень можуть використовуватися як відносні, так і абсолютні URL (з доменним ім'ям і без);
 • rel="prev" та rel="next" для Google допоміжними атрибутами, а не правилом;
 • якщо пошуковик виявить помилки в розмітці (наприклад, немає rel="prev" або rel="next"), подальше індексування сторінок і розпізнавання змісту буде виконуватися на основі власного алгоритму Google.

Плюс стратегії: по низькочастотних запитах можна зайняти відразу кілька позицій у видачі, коли буде відображатися основна та інші сторінки пагинації, що збільшує ймовірність переходу на сайт.

Важливо: навіть якщо сторінки на сайті підвантажуються з допомогою AJAX-прокрутки, тобто товари завантажуються по мірі того, як ви скроллите сторінку, це не означає, що для пошукача все так само.

Можливо, в коді можуть бути посилання на сторінки пагинації, тому у таких випадках рекомендуємо сканувати сайт за допомогою Netpeak Spider, або вручну переглянути код сторінок категорій і провести їх оптимізацію.

Висновки

Неправильно оптимізовані сторінки пагинації можуть завдати шкоди сайту — важливі сторінки можуть не індексуватися або бути неякісними з точки зору пошукових систем. Важливо правильно оптимізувати сторінки пагинації, щоб не допустити втрати цільового трафіку.

Рекомендуємо використовувати один з методів:

 • використання next, prev (даний спосіб — пріоритетний);
 • проставляти canonical зі всіх сторінок пагинації на основну сторінку сайту.

У рідкісних випадках, якщо на сайті через пагинації генерується велика кількість дублів, можна використовувати і варіант із закриттям сторінок пагинації для індексації роботами пошукових систем.

smart-web.com.ua
Оптимізаціясторінокпагинаціїінтернет-магазину—докладнаінструкція
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
Власть
Судья Жовтневого райсуда Кривого Рога Ростислав Дехта признан соответствующим занимаемой должности. Об этом сообщает пресс-служба Высшей квалификационной комиссии судей Украины (ВККСУ). При принятии решения учитывались результаты квалификационного оценивания (Дехта набрал 684,4 балла) а также результаты собеседования. Собеседование проводилось на заседании ВККСУ. Напомним, судья Дехто рассматривал заявление правозащитницы Валентины Крывды об установлении ф...
Происшествия
В четверг, 20 сентября, в Кривом Роге бездомная собака покусала девочку. Инцидент произошёл возле 35-й школы. Ребёнка с укусами госпитализировали в больницу. Инцидент произошёл на улице Содружества, возле 35-й школы. На 11-летнюю девочку напала бездомная собака. Дворняга покусала ребёнка за левую ногу, клыки прогрызли штаны и впились в кожу. Школьницу от зверя отбил местный дворник, сообщает 1tv.kr.ua. На место происшествия прибыли полицейские и медики. Ре...
Криминал
Сегодня, 20 сентября, к двухэтажному зданию по адресу ул. Соборности, 97, подъехали несколько автомобилей. Как сообщили читатели 0564, прибыли правоохранители и, возможно,  подразделение физзащиты: прохожих очень впечатли крупные мужчины в черном. Журналисту 0564 присутствующие на площадке перед входом в здание "силовики" в форме не стали сообщать, в связи  с чем и кем проводится операция. По нашей информации в кабинетах предприятий, расположенных в здании...
Происшествия
Появилось видео, как криворожские патрульные спасали иностранную студентку, намеревавшуюся свести счеты с жизнью. Видео выложила в сеть пресс-служба УПП, До приезда "скорой" патрульным удалось привести девушку в чувство. Напомним, около 3-х ночи полицейские получили сообщение о попытке самоубийства в Металлургическом районе. Оперативно прибыв на указанное место, инспекторы обнаружили на полу девушку с окровавленным запястьем. Она пыталась свести счеты с жи...
Происшествия
Участок дороги на улице Спасской в сторону Юности перекрыли в связи с ремонтными работами на проспекте 200-летия Кривого Рога. Как сообщил корреспондент 0564, маршрутные такси  №250, 397 объезжают  данный участок через частный сектор и дворы. К примеру, №397, направлявшаяся в сторону пл. Освоождения,  проехав по частному сектору, повернула к 21-й школе и выехала к Юности по дороге, расположенной рядом со школой. Напомним,  ремонт проспекта 200-летия Кривог...
Власть
Верховная Рада назначила в Центральную избирательную комиссию 14 новых членов. Голосование проходило за каждого кандидата отдельно. Как сообщает "Украинская правда", новыми членами ЦИК стали: Алла Басалаева, "Возрождение" (поддержали 280 нардепов), Наталья Бернацька (до замужества Севастьянова), НФ (307 "за"), Михаил Вербенский, БПП (286 "за"), Андрей Евстигнеев, "Батькивщина" (309 "за"), Ирина Ефремова, "Народный фронт" (307 "за"), Ольга Желтова, БПП (305...
Криминал
Начальнику Службы автомобильных дорог в Днепропетровской области, который подозревается в присвоении бюджетных средств при ремонте дорог, избрана мера пресечения в виде содержания под стражей с возможностью внесения залога в 2 млн грн. Об этом сообщили в пресс-службе облпрокуратуры. Как сообщалось ранее, в 2017 году между Службой автомобильных дорог в Днепропетровской области (САД) и ГП «Днепропетровский облавтодор» ОАО «ГАК«Автомобильные дороги Украины» б...
Экология
Источником выбросов, от которых страдают жители нескольких микрорайонов в Кривом Роге, являются литейные цеха Криворожского ремонтно-механического завода (бывш. КЦРЗ). К такому выводу пришла мониторинговая группа из числа жителей микрорайона "Восточный", депутатов горсовета, экологов, представителей общественных организаций, побывавших на заводе, на котором выпускаются запчасти для криворожских ГОКов. Как сообщил корреспондент 0564, в среду, 19 сентября,...
Происшествия
В Покровском районе спасатели ликвидировали возгорание возле жилого дома.  Об этом корреспонденту 0564 стало известно на месте события.  Сегодня, 20 сентября, в 13:59 криворожанка увидела тлеющее возле дома № 82 по ул.Ватутина дерево и вызвала пожарных.  Проходящие мимо школьники пытались потушить возгорание самостоятельно - водой из бутылки, но дерево продолжало тлеть и периодически загоралось пламя.  В течение нескольких минут на место происшествия прибы...