З лютого 2022 року значно зросла вартість покрівельних матеріалів. Це пов’язано з повномасштабним вторгненням, яке почала росія 24 числа. Воно запустило процеси, через які стрімко виросла ціна на профнастил. Подорожчали й комплектуючі для покрівлі. У цій статті ми вияснимо, які чинники вплинули на вартість профнастилу та мансардних вікон. Також спробуємо спрогнозувати, чого далі чекати від ринку покрівельних матеріалів.

До лютого 2022 року українські заводи-виробники профнастилу працювали за такою схемою. Кожного листопада Україна закуповувала у азійських країн — Китаю, Індії та Південної Кореї — рулонну сталь, з якої виготовляють покрівельні матеріали. У тому числі — й профнастил. Трейдери контрактувалися на нові поставки, а Україна платила за придбані бухти металу. На початку наступного року рулонна сталь прибувала морем у порти. Далі вона прямувала на заводи і з неї виготовлявся профнастил.

У лютому 2022 року логістична структура була порушена. Українські порти обстрілювалися росією, тому закрилися. Кораблі з бухтами металу змушені були знаходити перевалочні пункти. Поки продовжувалися пошуки, в Україні виник дефіцит рулонної сталі. Перевалочний пункт знайшовся у Туреччині. Там рулонну сталь перевантажили на автомобілі і повезли суходолом.

Такі події спричинили подорожчання доставки. По-перше, дешевий морський шлях змінився на автомобільний, що значно дорожче. По-друге, вартість палива зросла, що також вплинуло на підвищення ціни транспортування. По-третє, вартість покрівельних матеріалів залежить від курсу іноземної валюти. Підвищення курсу долара та євро змушує рости ціну на профнастил.

Подорожчання мансардних вікон

Мансардні вікна є комплектуючими для покрівлі. Хоча вони не виготовляються з рулонної сталі, теж подорожчали. Правда, не так суттєво, як профнастил. Ціна на мансардні вікна зросла на 24% порівняно з довоєнними часами 2021 року. Подорожчання пов’язано з ростом вартості доставки. В Україні через російську агресію зросла ціна на пальне. Мансардні вікна доставляються з Європи, переважно з Польщі. Через війну на польсько-українському кордоні утворилися великі затори й затримки. Тому виник дефіцит на ці комплектуючі. Коли на кордоні стало вільніше, саме подорожчало пальне. Це й вплинуло на вартість доставки.

Плюс до цього ціну на мансардні вікна визначає курс валют. Через російську збройну агресію почав рости долар та євро, а гривня знецінюється. Оскільки мансардні вікна є імпортним матеріалом, курс валют впливає на їх вартість.

Ціна на профнастил виросла на 35%

Вартість профнастилу виросла більше порівняно з комплектуючими. Причина в тому, що він виготовляється з рулонної сталі. А проблеми з нею — це дорога доставка через порушення логістичної структури та подорожчання пального. Ціна на профнастил виросла на 35% порівняно з довоєнними часами. У лютому, березні та квітні подорожчання ще не так відчувалося. 75% українських підприємців зупинили роботу, бо деякі пішли на війну, деякі — допомагали армії, а ще дехто спостерігав за ситуацією на фронті. З початком травня продаж профнастилу ожив. До своїх помешкань почали повертатися жителі деокупованих областей. Люди стали ремонтувати будинки, пошкоджені окупантами, бо розуміють, що зима 2023 року почнеться швидко. Тому з середини травня почався ріст вартості профнастилу.

Які прогнози можна давати? Єдине, що зупинить ріст ціни на покрівельні матеріали та комплектуючі для даху, — це перемога України над росією. Це зупинить ріст вартості іноземних валют та укріпить гривню. Наскільки швидко це станеться, побачимо. А поки що працюймо далі та вірмо в ЗСУ.