
Завершення відбору патрульних, пікет під Генпрокуратурою, масове "мінування": чим жили криворіжці 11 лютого у попередні роки

11 лютого у попередні роки відбувалися події, про які багато хто з криворіжців пам'ятає й донині. Зокрема, у 2016 оці завершився відбір кандидатів у патрульну поліцію міста. Також цього року активні жителі нашого міста продовжували боротьбу проти фальсифікацій на місцевих виборах. А у 2020 році світ дізнався, що таке Covid-19.
Огляд подій з історії Кривого Рогу та України пропонує сайт 0564.ua.
Що відбувалось 10 лютого у попередні роки у Кривому Розі:
2014 рік - У Криворізькому районі за хабар затримано голову однієї із сільрад. За надання дозволу та укладання договору на омолодження дерев голова однієї із сільських рад вимагав 10 тис. гривень хабара, повідомляє прес-служба ГУМВС у Дніпропетровській області. Працівники Державної служби боротьби з економічними злочинами затримали його на гарячому під час отримання неправомірної вигоди у сумі 9 тис. гривень. Предмет злочину – гроші – вилучено.
2016 рік - У Кривому Розі завершився відбір майбутніх працівників нової патрульної поліції. Позаду тестування, іспит з фізпідготовки, психологічні тести та співбесіда. Із майже 6 тисяч кандидатів залишилося 500.
2016 рік - Півсотні активістів із Кривого Рогу прибули до Києва, де їх зустрів нардеп Семен Семенченко. Метою перебування криворіжців у столиці була зустріч із керівництвом Національної поліції України. Також планується побувати у Центральній виборчій комісії. Зокрема, громадськість Кривого Рогу непокоїло питання призначення до міськвиборчкому осіб, проти яких активістами подавалися заяви про фальсифікації на виборах. На їхню думку, присутність цих людей у міській виборчій комісії ставить під загрозу проведення позачергових виборів та об'єктивне встановлення їх результатів.

Невдовзі криворіжці внесли зміни до своїх планів та о 12.00 попрямували до Генеральної прокуратури України, де влаштували пікет. Там вони висували вимоги відставки Шокіна, переорієнтування роботи Генпрокуратури з переслідування патріотів України на розслідування фактів фальсифікацій на виборах, підкупу виборців, сепаратизму та інших злочинів.
2018 рік - У Кривому Розі понад половину шкіл через грип закрили на карантин. Найбільша кількість хворих серед школярів молодших класів.
2020 рік - Володимир Зеленський звільнив Андрія Богдана та призначив на його місце Андрія Єрмака.
2020 рік - У Кривому Розі з 11 лютого додався ще один тролейбусний маршрут №5 - площа Визволення – ст. Електрозаводська. Саме на ньому задіяли п’ять нових тролейбусів, що прийшли у місто у рамках співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку. Нову техніку проінспектував міський голова Юрій Вілкул.
2020 рік - ВООЗ дала уханьському коронавірусу офіційну назву Covid-19. У структурі назви "Сo" означає корона, "Vi" - вірус, а "D" - хвороба (англ. disease). За даними МОЗ України станом на 11 лютого 2020 року у світі зареєстровано 43 102 лабораторно підтверджених випадків нової коронавірусної інфекції, з них 1018 летальні. В Україні на той момент жодного лабораторно підтвердженого випадку гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом, не було зафіксовано. Але вже було відомо, що вірус виявлений у 2 українців – членів екіпажу круїзного лайнера Diamond Princess.
2022 рік - 11 лютого правоохоронці отримали анонімне повідомлення про вибухові пристрої в школах, садках, лікарнях, торгових центрах, вокзалі, в аеропорту. Зокрема, вказується про вибухівку у 9 школах, 6 дитячих садках, 2 готелях, 10 лікарнях, 4 торгових центрах, деяких супермаркетах, залізничному вокзалі, аеропорту та...відділенні СБУ.
2022 рік - у Кривому Розі в межах програми Президента "Велике будівництво" капітально ремонтували гімназію №95, очікували "школу з ефектом "вау".
«Наразі гімназію №95 капітально ремонтують за програмою Президента України Володимира Зеленського «Велике будівництво». Її повністю оновлять. Сучасними стануть і оздоблення стін, і техніка, якою оснастять класи», – говорив народний депутат України Юрій Корявченков.
На той момент підрядники вже майже закінчили заміну вікон на енергозберігаючі та саме облаштовували новий мембранний дах...
2023 рік - "Шахеди" уразили два енергооб'єкти у Криворізькому районі та один - у Нікопольському. У Криворізькому - один і той самий об’єкт атакували двічі за добу. Всюди суттєві руйнування. Сталися пожежі, які вогнеборці вже приборкали.
2023 рік - Міська рада Дуйсбурга ухвалила рішення про налагодження партнерства з Кривим Рогом. Міська влада Дуйсбурга відмітила зусилля Кривого Рогу з підтримки вимушених переселенців та згуртованість криворіжаців, які підтримують один одного в нинішніх складних умовах та продовжують працювати на благо міста. Мер Дуйсбурга запевнив, що його місто налаштовано надавати необхідну підтримку Кривому Рогу та його жителям. Раніше, 2-го лютого 2023 року, міська рада Любліна (Польща) також проголосувала за те, щоб Кривий Ріг став містом-партнером.

Фото з Вікіпедії
2024 рік - У Кривому Розі Жовтневий районний суд виніс вирок місцевій колаборантці, яка відкрито підтримувала окупацію України. Як стало відомо, пенсіонерка, через свою особисту сторінку в забороненій соцмережі, підтримувала дії окупантів. Вона заходила на проросійські пабліки та залишала коментарі, в яких раділа окупації частини Донеччини та висловлювала сподівання на окупацію Дніпропетровської області. В коментарях жінка висловлювала сподівання, що російська армія "наведе порядок" на Дніпропетровщині. Такі заклики слідство квалілфікувало як публічний заклик у зміни меж території України. Суд визнав колаборантку винною за ч.1 ст.110 та ч.2 ст.110 КК України та призначив їй покарання у вигляді 5 років позбавлення волі. Конфіскований ноутбук суд конфіскував в дохід держави.
Цей день в історії
1894 — загальні збори у Львові започаткували народження першого українського молодіжного спортивного товариства «Сокіл». «Сокіл» — українське патріотичне тіловиховне та руханкове товариство. Засновані в різний час у Галичині та Наддніпрянщині. Зразком були чеські та польські патріотично-гімнастичні товариства на теренах тодішньої Австро-Угорщини. Діяло з 1894 по 1940 роки.
1963 — в Києві розпочалася конференція з питань культури української мови. Її учасники звернулися до найвищих органів державної влади з вимогою надати українській мові статус державної.
1989 — відбулася установча конференція Товариства української мови імені Тараса Шевченка (тепер — Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка). Цей форум увійшов в історію як перший легальний форум незалежної громадської організації у Києві. Очолив новостворене Товариство української мови імені Тараса Шевченка поет Дмитро Павличко. Учасники цієї організації були найактивнішими у всіх загальнополітичних заходах, які передували відновленню Української держави у 1991 році. 29-30 вересня 1990 року у Києві відбулася ІІ конференція. Після внесення змін до статуту Товариство очолив народний депутат України Павло Мовчан.

Фото: УІНП
12 жовтня 1991 року на ІІІ-тій позачерговій конференції Товариство української мови імені Тараса Шевченка було реорганізоване у Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка. Завданнями цієї організації стали: розбудова і зміцнення Української держави, утвердження української мови як державної в усіх ділянках суспільного життя, поширення знань серед населення, формування національної свідомості.
4-5 грудня 1993 року на IV з’їзді Всеукраїнського товариства «Просвіта» та ювілейному засіданні, присвяченому 125-літтю організації головою Товариства знову обрано народного депутата України Павла Мовчана.
На сьогоднішній день Товариство «Просвіта» налічує понад 500 тисяч членів та прихильників і має широку мережу осередків в усіх областях, містах, районних центрах, селах, населених пунктах України.
Просвітяни активно висвітлюють замовчувані раніше сторінки історії, працюють для відродження української національної культури через видавничу та лекційно-просвітницьку діяльність.
Міжнародні свята та пам'ятні дати
Міжнародний день жінок і дівчат у науці — міжнародний день ООН; пам'ятна дата, присвячена незмірно важливій ролі жінок та дівчат у науці. Відзначається за підтримки ЮНЕСКО та спеціальної структури ООН із питань ґендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок, маючи на меті сприяння повноцінному та рівному доступу жінок і дівчат до участі в науці.

Фото: Рубрика
- За даними Інституту статистики ЮНЕСКО, лише 28% науковців у світі – жінки.
- В Україні серед науковців – 45% жінок
- Україна займає 12 місце за кількістю жінок-вчених в рейтингу серед 41 країни світу
- Жінки почали займатися наукою ще з давніх часів, зокрема, Гіпатія Олександрійська (математика, астрономія, механіка) 370-415 рр. була однією з найвидатніших вчених свого часу.
Всесвітній день хворого. В цей день суспільство повинно підтримати морально або матеріально людей, які потрапили в категорію хворих. Вперше дату відзначили 13 травня 1992 року за ініціативою 264-го Папи Римського Іоанна Павла II (Pope John Paul II). Вперше цей день було відзначено 11 лютого 1993 року. Саме 11 лютого в маленькому французькому містечку Лурд багато століть тому відбулося явлення Богоматері. Свята Діва, Лурдська Богоматір (Our Lady of Lourdes), зцілила стражденних людей. Таким чином вона стала католицьким символом рятівниці хворих у Франції. На сьогоднішній день по всьому світу проходять різні акції та заходи 11 лютого, присвячені темам профілактики хвороб, їхнього лікування і, звичайно ж, темою здоров'я та здорового способу життя.
У Японії - Японія: День заснування держави. Національне японське свято, яке відмічається щорічно 11 лютого на згадку про сходження на трон першого японського монарха, легендарного імператора Дзімму, та створенням ним династичної держави Японія.
Цього дня народились:
у 1670 році — Самійло Величко, український козацький літописець. Він народився у козацькій родині першої сотні Полтавського полку. Любов до книг йому прищепили в сім’ї. Батько — Василь Величко — був людиною грамотною, мудрою й шанованою, мав велику бібліотеку.
До 1690 року Самійло закінчив Києво-Могилянську академію. Навчався він в один час із Пилипом Орликом. І якщо Орлик після навчання почав працювати консисторським писарем у Київській митрополії та паралельно писати поезію, то Величко пішов «служити Війську Запорозькому в поважному домі з панів Малоросійських благородного Його Милості пана Василя Леонтійовича Кочубея, писаря на той час військового генерального».

Військові канцеляристи були особливим колом світської української інтелігенції з розвинутою національною самосвідомістю й демократичними поглядами. Водночас із військових канцеляристів у Генеральній військовій канцелярії формувалась українська адміністративна еліта. На початку 1705 року Величко був уведений до Генеральної Військової Канцелярії, де служив старшим канцеляристом, залучався до посольств гетьмана Івана Мазепи. Подорожуючи у складі військового корпусу Правобережною Україною, він ставить собі запитання — як так сталося, що квітуча колись вітчизна наша Україна доведена до занепаду, а славні діяння пращурів виявилися забуті? Щоб з’ясувати причини, він вирішує взятися за написання фундаментального історичного твору, використовуючи не тільки усні перекази, а й книги та численні документи, що були доступні йому як службовцю генеральної канцелярії.
Роботу було призупинено в 1708 році, коли він потрапив у полон до московитів і був ув’язнений як людина, близька до Мазепи. Найімовірніше, сталося це в Ромнах. Величко не поїхав із військом Мазепи та Карла під Гадяч, бо не мав коня, а Ромни незабаром захопили ворожі війська. Точно відомо, що в 1712 році Величко ще був «у неволі». В умовах війни з Пилипом Орликом проти «мазепинців» у лівобережній Гетьманщині не вщухали репресії: московити хапали всіх, разом з дружинами, старими матерями, сестрами та іншими родичами. Але Величка немає у списках українських «колодників», відправлених у Москву та Сибір, не згадує він і про перебування десь на засланні. Найімовірніше, він перебував під арештом десь в Україні — можливо, хтось із колишніх колег замовив за нього слівце.
Після звільнення, орієнтовно в 1715 році, Величко продовжив роботу над «Літописом», перебуваючи спочатку в маєтку полтавського полковника Василя Кочубея в Жуках, потім — у Диканьці. Праця була завершена до 1728 року. Через неї Величко навіть втратив зір…
Останні роки життя провів у селі Жуки. Мов легендарний давньогрецький поет Гомер, надиктовував свою чергову працю — «Космологію» найнятим писарчукам. У Жуках помер і похований. Місце поховання не встановлене.

«Літопис Самійла Величка» — перший фундаментальний історичний трактат про історію української козацької держави. Пам’ятка містить 262 оригінальні документи, Величко використав 27 літературних творів і послався на 20 історичних праць. У центрі сюжету — «козакоруська нація», яка має тривалу традицію державності, територію, власний пантеон героїв тощо.
1857 — Ольга Рошкевич, українська перекладачка, збирачка фольклору.
1890 — Антон Середа, український графік і майстер прикладного мистецтва, педагог.
1905 — Андрій Поліщук, оперний співак (баритон).
1906 — Сергій Гершензон, український генетик.
1965 — Степан Полторак, генерал армії України, міністр оборони України.