Спорт та геморой – як поєднувати
Геморой - це неприємне і сором'язливе захворювання, яке трапляється з багатьма людьми. Всупереч зовнішньому вигляду, боротьба з ним не пов'язана з неможливістю займатися фізичними вправами [1]. Вправи при геморої можуть бути як корисними, так і шкідливими.
Геморой - основна інформація
Геморой, відомий як варикозне розширення вен заднього проходу, вважається цивілізаційною хворобою 21 століття. Він з'являється внаслідок порушення відтоку крові з венозних судин, що призводить до утворення варикозних вузлів. Неправильні харчові звички, сидячий спосіб життя або швидка зміна циркадного ритму вважаються основними причинами цього болючого захворювання [2]. Недостатня фізична активність у поєднанні з роботою за комп'ютером сприяють розвитку варикозного розширення вен. За оцінками, на це захворювання страждає до половини населення. Щоб позбутися цієї неприємної недуги, необхідно, серед іншого, займатися спортом і не забувати про ліки від геморою [1].
Які види діяльності не рекомендуються при геморої?
Хоча гіподинамія сприяє розвитку анальних варикозних вузлів, певних видів спорту слід уникати, якщо вони вже виникли. Одним з них є вправи, які вимагають сидячого положення. Тут слід згадати такі види діяльності, як їзда на велосипеді, мотоциклі або верхова їзда. Вони подовжують процес загоєння гемороїдальних вузлів, а в деяких випадках можуть призвести до їхнього поширення [3].
Іншими небажаними видами діяльності є ті, що спричиняють підвищення черевного тиску. До цієї групи належать вправи в тренажерному залі з обтяженнями. Регулярне підняття надмірно важких предметів може призвести до появи варикозного розширення вен, а також гальмувати процес їх загоєння. Якщо такий стан виникає у людей, які працюють фізично, необхідно тимчасово змінити виконувані обов'язки або, коли це неможливо, взяти лікарняний [2].
Спорт при лікуванні геморою - що варто знати?
На щастя, існує ряд видів спорту, заняття якими прискорюють процес загоєння анальних варикозних вузлів. Людям, які страждають на цю недугу, варто обрати такі види активності, як біг, плавання, йога, пілатес, інтенсивна ходьба або гра в теніс. Вибір виду спорту повинен залежати від індивідуальних уподобань та стану здоров'я хворої людини. Важливо пам'ятати, що заняття нецікавою діяльністю не матимуть бажаного ефекту і можуть призвести до закидання занять. Рух повинен приносити задоволення і мотивувати продовжувати. Варто додати, що систематичні фізичні вправи зміцнюють весь організм, в тому числі і кишечник, тим самим знижуючи ризик виникнення геморою .
Література
1. Lohsiriwat V. Hemorrhoids: from basic pathophysiology to clinical management. World J Gastroenterol. 2012 May 7;18(17):2009-17. doi: 10.3748/wjg.v18.i17.2009. PMID: 22563187; PMCID: PMC3342598.
2. Судиннозвужувальний ефект фенілефрину сприяє зниженню місцевої кровоточивості. D.J.Carucci, R.Scott, C.Perce, D.J.Innes, G.T.Rodeheaver, J.G.Kennedy, R.F.Edlich. Evaluation of Hemostatic Agents for Skin Graft Donor Sites / JBCR. 1984. - Vol.5. No4. P.321-323.
3. Thomas WH., McCormack R. The drug release characteristics of various rectal suppositories as determined by specific ion electrodes. J Pharm Pharmacol. 1971 Jul;23(7):490-4