• Головна
  • Як діяти у разі аварії, пов'язаної з радіаційною небезпекою, - рекомендації
16:02, 12 серпня

Як діяти у разі аварії, пов'язаної з радіаційною небезпекою, - рекомендації

Фото ілюстративне

Фото ілюстративне

Станом на ранок 12 серпня показники радіації на території України - в нормі, спостереження за показниками здійснюється постійно.

Про це повідомила пресслужба Дніпропетровського центру контролю та профілактики хвороб у зв'язку з провокацією росіян на Запорізькій АЕС.

Зазначається, що внаслідок провокації російських окупантів на захопленій ними Запорізькій АЕС з 14:20 11 серпня 2024 року спостерігалось задимлення. Всі пункти спостереження за радіаційними показниками одразу було переведено в екстрений режим моніторингу. З моменту початку російської провокації і дотепер радіаційні показники перебувають в межах природних показників, моніторинг продовжується.

Водночас зазначається, що контроль російськими окупантами обʼєкту атомної енергетики створює постійні високі ризики, на які має бути відповідна реакція МАГАТЕ та всього світу. Лише повернення контролю України над Запорізькою станцією може гарантувати безпеку.

Центр громадського здоровʼя продовжуватиме оновлювати моніторингові дані та надає інформацію, як діяти у разі аварії, пов'язаної з радіаційною небезпекою.

Найперше правило — слухайте вказівки влади, ДСНС та інших установ, які координуватимуть роботу на місцях.

Як діяти при оповіщенні про радіаційну аварію

Якщо трапиться надзвичайна ситуація радіаційного характеру, необхідно залишатися в приміщенні, або негайно зайти до нього, якщо перебуваєте на вулиці. Це найбезпечніша дія, яку необхідно зробити.

  • Зайдіть в укриття, підвал або всередину будівлі. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху будівлі.
  • Заберіть всередину домашніх тварин.
  • Закрийте та заблокуйте всі вікна та двері в приміщенні, не підходьте до них без нагальної потреби.
  • Зробіть кількаденний запас води у герметичних ємностях. Продукти загорніть у плівки і покладіть у холодильник або шафу.
  • Підготуйте маску, респіратор або ватно-марлеву пов’язку для захисту органів дихання.
  • Слідкуйте за повідомленнями від рятувальників ДСНС, поліції, місцевої влади.

Як діяти, якщо необхідно вийти з укриття

  • Виходьте лише у разі нагальної потреби. Користуйтеся респіратором, одягніть плащ та гумові чоботи й рукавички.
  • Не роздягайтеся на вулиці, не сідайте на землю, не купайтеся у відкритих водоймах, не збирайте гриби або лісові ягоди.
  • Після повернення додому зніміть верхній шар одягу. Так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер і тримайте його подалі від людей і домашніх тварини.
  • Помийтесь. Якщо така можливість є, прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани.Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини вашого тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на ваші руки й обличчя протріть повіки, вії, вуха.
  • Одягніть чистий одяг.

Як безпечно харчуватися та пити воду

  • Вживайте воду лише з перевірених джерел. Допоки рятувальники чи влада не повідомляють про безпеку водопровідної води, доти лише вода в пляшках залишатиметься не забрудненою. Упаковка захищає рідину всередині від радіоактивних речовин.
  • Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє від радіоактивних речовин. Тож майте запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання.
  • Вода в інших ємностях у вашому домі, таких як бак унітазу або водонагрівач на перших порах, не буде містити радіоактивних речовин. Воду із підземних свердловин або колодязну воду можна використовувати для миття тіла та упаковок їжі і води.
  • Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.
  • Безпечною є їжа з герметичних контейнерів (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною є їжа, яка зберігалася у холодильнику або морозильній камері до настання радіаційного інциденту.
  • Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Перед використанням протріть кухонне приладдя вологою тканиною або чистим рушником. Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, подалі від людей і тварин.

Стежте за новинами в Telegram

Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook

Читайте нас на Google News.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#кривийРіг #новини #0564ua #цкпх #заес #радіація
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...