• Головна
  • Глаукома: симптоми та сучасні методи лікування
Новини компаній
10:15, 29 лютого

Глаукома: симптоми та сучасні методи лікування

Новини компаній

Глаукома належить до важких і підступних патологій в офтальмології. Кожного року в Україні реєструють близько 20 000 нових випадків захворювання, а 20% людей з інвалідністю за зором – це люди, що втратили функціональність зорової системи через цю хворобу. Для лікування глаукоми застосовують як медикаментозну терапію, так і хірургічні методи.

Глаукома та її різновиди

Глаукомою називають патологію ока, при якій змінюється відтік внутрішньоочної рідини й уражається зоровий нерв. У нормі внутрішньоочна рідина безперервно виробляється, живить та зволожує око, після чого виходить через природну дренажну систему. Якщо процес порушується й відбувається накопичення рідини, тиск всередині ока зростає. Як наслідок – розвивається ураження зорового нерва й атрофуються нервові волокна. Якщо лікування не буде розпочато вчасно, неминуче настає втрата зору.

65de663085cc8.webp

65de663085cc8.webp

Термін «глаукома» об’єднує біля 60 офтальмологічних захворювань. Залежно від походження розрізняють первинну та вторинну глаукому. Первинна – це самостійна хвороба, не пов’язана з іншими патологіями організму. Вторинна – ускладнення, що виникає під час або після перенесених захворювань. Своєю чергою, первинна буває:

  1. Закритокутова. Накопичення внутрішньоочної рідини відбувається через те, що райдужка закриває кут передньої камери та, відповідно, доступ до природних дренажних шляхів ока.
  2. Відкритокутова. Це найпоширеніша форма, при якій доступ до дренажної очної системи вільний, але відбувається порушення її функцій.
  3. Пігментна. За такої форми патології біля райдужної оболонки відкладається пігмент, що закриває кут передньої камери та не дає виходити рідині.

Серед вторинних розрізняють післяопераційну, факогенну, запальну, псевдоексфоліативну, травматичну глаукому.

Як зрозуміти, що захворювання розвивається? 

Майже завжди це очне захворювання довгий час розвивається практично без симптомів, а лікування глаукоми розпочинається тільки тоді, коли людина втрачає зір. Явними ознаками хвороби, які з’являються поступово, є такі порушення зорових функцій:

  • погіршується периферичний зір – всі предмети, розташовані збоку, просто «зникають»;
  • знижується гострота зору в сутінках та вночі, очі погано адаптуються під час різкого переходу з освітленого місця в темряву;
  • перед очима з’являються напівпрозорі/непрозорі плями, райдужні кола;
  • з’являється дискомфорт, відчуття надмірної зволоженості білків, а з часом – періодичний біль.

Іноді напад гострого глаукомного болю плутають з мігренню, проявом гіпертонії чи навіть отруєнням. Щоб визначити точну причину, потрібно провести пальпацію очного яблука – за глаукоми воно буде твердим. Також може з’явитися набряклість повік. Іноді зіниця розширюється.

Хто у групі ризику?

Основна причина виникнення глаукоми – підвищений тиск всередині ока. Своєю чергою, він підвищується через порушення балансу між утворенням і відтоком внутрішньоочної вологи. У випадку з первинною такий «збій» в системі відбувається з невідомих причин. До групи ризику належать:

  • люди з високим ступенем короткозорості та далекозорості;
  • люди, в яких очний тиск ще в нормі, але знаходиться на її верхній межі;
  • ті, в кого були травми чи запальні захворювання (увеїт, іридоцикліт);
  • пацієнти з діабетом, серцево-судинними й ендокринними патологіями;
  • люди з низьким артеріальним тиском.

Щодо вторинної глаукоми, вона розвивається як ускладнення інших захворювань.

Лікування 

Виявити цю патологію офтальмолог може під час комплексного обстеження всієї системи зору. Щоб зупинити патологічний процес, лікарі використовують різні методи терапії:

  1. Медикаментозне лікування. Воно базується на стимуляції кровопостачання органів зору й усуненні високого тиску всередині ока. Для врегулювання обмінних процесів у тканинах ока використовують препарати для зниження вироблення внутрішньоочної рідини та стимулятори для її відтоку.
  2. Хірургічне втручання. Хірург може провести трабекулотомію чи трабекулоектомію – видалити частину трабекул із трабекулярної сітки та створити канал для відведення рідини. Також можливе застосування доволі нової методики, що має мінімум ускладнень, – імплантації трубчастих мікродренажів.
  3. Лікування лазером. Це безпечна нетравматична альтернатива хірургічному втручанню, що проводиться під місцевою анестезією та дає змогу точно регулювати тиск всередині ока. Саме на такому методі лікування спеціалізуються офтальмологи клініки «Центр Ока».

Найсерйозніша проблема лікування глаукоми – безсимптомність захворювання. Саме через це пацієнти не вважають хворобу небезпечною та припиняють приймати призначені препарати. Це призводить до більш швидкого прогресування захворювання та може закінчитися повною втратою зору.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...