• Головна
  • У рамках проєкту "Історичне літо" криворіжці дізнавались про "таємниці Гданцівки", - ФОТО
10:15, 26 вересня

У рамках проєкту "Історичне літо" криворіжці дізнавались про "таємниці Гданцівки", - ФОТО

У рамках проєкту "Історичне літо" криворіжці дізнавались про "таємниці Гданцівки", - ФОТО

Міська пішохідна екскурсія "Таємниці Гданцівки" від зародження, розквіту та сьогодення" була останньою у серії екскурсій "Пізнавати Кривий Ріг" в рамках проєкту "Історичне літо".

Як повідомляє сайт 0564.ua з посиланням на власну кореспондентку, під час екскурсії її учасники прогулялися парками та тихими атмосферними вулицями селища, дізнавшись про початок розвитку селища Гданцівка, заснування Гданцівського чавуноливарного заводу, європейську культуру у робітничому селищі на початку ХХ ст., період активної забудови сучасного селища, будинки «імперських» часів, що збереглися до сьогодні, польській слід на сході промислового розвитку Кривого Рогу, який вплив на розвиток міста мала польська діаспора на початку ХХ ст..

Екскурсантам розповіли, що назва "Гданцівка" пішла від прізвища власника цих земель - поміщика Гданцева.  У кінці 18-го століття після зруйнування Запорізької Січі Катерина II роздавала українській землі. У кінці 18 століття сюди переїзжали учасники російсько-турецької війни, дворяни і поміщики. Так утворилися нові населені пункти: Диконка, Олександрів Дар, Рахманова, Долгінцево. Тоді з’явилася і Гданцівка. Згідно з переписом 1886 року у селі Гданцівка нараховувалося 12 дворів. Проживало тут 56 людей. 

Наприкінці 19 століття, коли почалася “залізна лихоманка”, на Гданцівку очікували значні зміни. 600 десятин гданцівської землі були єдиними, які Поль не брав в оренду, а викупив за 250 тисяч рублів у тодішнього власника фон Гельмер Сена. Пізніше Поль передав ці землі у володіння акціонерному товариству “Криворізьке товариство залізних руд”. Руда на Гданцівці була не надто багата на залізо і містила лише 40 його відсотків. Транспортувати її не було сенсу, отже вирішили  побудувати на Гданцівку чугуноливарний завод. Це була ідея Поля. Він не зміг її реалізувати, натомість зробити це зміг випускник санкт-петербурзького гірничого університету Мартину Шимановському. Почали будувати завод у 1890-у році. У цей рік помер Олександр Поль. За 2 роки побудували 3 доменні печі заввишки 18 метрів. Добова потужність їх було 4 000 пудів чавуна кожна. 

У рамках проєкту "Історичне літо" криворіжці дізнавались про "таємниці Гданцівки", - ФОТО, фото-1

Карта з Вікіпедії.

Тут відкрили електростанцію. 8 вересня 1892 року заводу дали електроенергію і запустиили. Директор Шимановський відправив у Петербург телеграму, яка засвідчила відкриття заводу. 

Гданцівський чавуноливарний завод став одним із найбільш потужних заводів російської імперії. Кожен рік виплавляли 3 мільйони пудів чавуну. Протягом шести років тут працював майстром відомий російський доменник Михайло Курака.

У 1895 році поляк Бронислав Василевський відкрив ще один завод, який спеціалізувався на виробництві труб і каналізаційних люків.

На Гданцівці також працював завод цементної черепиці, маслобійня і мельниця. Сюди приїздили працювати із найвіддаленіших районів губернії. Адміністрацію заводу склали поляки. 

Так за 10 років із маленького селища Гданцівка перетворилася в багатолюдне робітниче селище. Тут працювали школа, лікарня, чайна, готель, невеликий польський костьол Святої Бригіти. 

Начальники заводу жили на вулиці Адміністративна (сучасна Алексеєнко). Збереглася будівля контори заводу. 

Тут же відкрили перший на Криворіжжі монумент - пам’ятник Полю. Це був бюст роботи скульптора Едвардса. Його встановили у 1866 році. 

Відомо, що на Гданцівку декілька разів приїздив відомий польський композитор Кароль Шимановський. Він був племінником директора заводу. 

Після жовтневого перевороту 1917 року поляки масово почали залишати домівки на Гданцівці. У 30-ті роки радянська влада репресувала шкільних вчителів, інженерів і робітників заводу. Особливо жорстоко радянська влада розправлялася із поляками: якщо іноземці, значить - шпіони. 

У рамках проєкту "Історичне літо" криворіжці дізнавались про "таємниці Гданцівки", - ФОТО, фото-2

У 1937 році на Гданцівці була сильна повінь. Тоді ж гданцівський завод перейменували на Завод імені республіканської газети “Комуніст”. Центральну вулицю, яка вела до заводу, перейменували на Комуністичну. Після декомунізації назвали ім’ям першого директора Мартина Шимановського. 

У 1941 році нацисти на території Гданцівки розвернули концентраційний табір для військовополонених - шталаг №338. Його обнесли дротом з електричним струмом. 

Після війни на сучасній вулиці Мартина Шимановського побудували двоповерхові котеджі. Пізніше за проєктом криворізької архітекторки Нінель Тухачьової побудували ансамбль чотириповерхових житлових будинків. 

У 1953 році на Гданцівці відкрили Будинок Культури. Тут працювала бібліотека, реєструвалися шлюби, проходили партійні зібрання. У 90-ті роки і культурні, і політичні заходи припинилися. 

Нагадаємо, серія екскурсій "Пізнати Кривий Ріг" у рамках проєкту "Історичне літо" була реалізована Першим Криворізьким/1KR.UA за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). 

Інформацію про екскурсії читайте у нашій спецтемі "Історичне літо на Криворіжжі".

Інформація з Вікіпедії.

Слідкуйте за новинами в Telegram

Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook

Читайте нас на Google News.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новини #кривийРіг #0564ua #екскурсії #історичнеЛіто #гданцівка
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...