• Головна
  • У Криворізькому районі мають перейменувати 8 населених пунктів, - ПЕРЕЛІК
21:55, 5 серпня 2023 р.

У Криворізькому районі мають перейменувати 8 населених пунктів, - ПЕРЕЛІК

У Криворізькому районі мають перейменувати 8 населених пунктів, - ПЕРЕЛІК

Український інститут національної пам'яті  (далі - УІНП) підготував перелік назв населених пунктів, які містять символіку російської імперської політики відповідно до закону про деколонізацію.

Перелік опублікований на сайті УІНП.

До переліку поки що не увійшли населені пункти, які розташовані на тимчасово окупованій території України.

Зазначається, що цей перелік не є вичерпним і буде доповнюватися. Оприлюднюючи його, УІНП має на меті сприяти громадам й органам місцевого самоврядування та звернути їхню увагу на ті назви, які містять російську імперську символіку відповідно до закону.

Наголошується, що упродовж наступних шести місяців, до 27 січня 2024 року, місцева влада повинна подати до Верховної Ради України свої пропозиції назв для тих населених пунктів, які підпадають під перейменування відповідно до закону.

В УІНП нагадують, що закон включає до символів російської імперської політики топоніми на честь:

осіб, які були на керівних посадах у держструктурах, війську та партіях, зокрема й тих, які Російська імперія створювала на підпорядкованих землях, і брали участь у/сприяли російській імперській політиці; були працівниками радянських органів держбезпеки всіх рівнів; публічно, зокрема в мистецьких творах чи медіа, підтримували, глорифікували або виправдовували російську імперську політику, закликали до русифікації чи українофобії;

подій, повʼязаних із утіленням російської імперської політики;

назв російських міст та інших географічних, історичних та культурних обʼєктів РФ.

Водночас закон передбачає винятки.

Це:

топоніми на честь постатей, які поряд із тим, що займали керівні посади в російських державних утвореннях від Московського царства до сучасної РФ чи сприяли її політиці, водночас захищали політичні, економічні, культурні права Українського народу, розвивали українську національну державність, науку, культуру. Цей виняток не поширюється на працівників радянських органів держбезпеки;

топоніми на честь найменувань російських міст та інших географічних, історичних та культурних обʼєктів РФ, якщо вони повʼязані з захистом прав чи розвитком українського народу або з культурою поневолених народів РФ.

Також не підпадають під заборону назви, що лише співзвучні з тими, на які поширюються передбачені законом обмеження. Наприклад, не всі Катеринівки чи Миколаївки потрібно перейменовувати, а лише ті, які названі на честь російських царів, якщо це підтверджується історичними джерелами.

Наразі триває формування експертної комісії при Українському інституті національної памʼяті, як передбачено законом, яка надаватиме фахові висновки з питань, які виникатимуть в ході деколонізації. До неї увійдуть авторитетні науковці, які представляють академічні інституції й університети країни. На сьогодні положення про експертну комісію проходить процедуру державної реєстрації в Міністерстві юстиції України. Після завершення процедури державної реєстрації Положення про комісію та оголошення про формування її складу будуть оприлюднені на сайті Інституту.

Відповідно до Переліку у Криворізькому районі мають перейменувати 8 населених пунктів:

село Перше Травня (Апостолівська ОТГ),

село Велика Костромка (Зеленодольська ОТГ),

село Мала Костромка (Зеленодольська ОТГ),

село Новокурське (Широківська ОТГ),

сел. Червоний Запорожець (Грушівська ОТГ),

село Перше Травня (Девладівська ОТГ),

село Чкаловка (Лозуватська ОТГ),

село Суворовка (Новопільська ОТГ).

У таблиці (нижче) міститься обгрунтування перейменування цих населених пунктів.

Читайте також: "Це реальний інструмент для влади і для народу": громадськість Кривого Рогу розробила Положення про перейменування об'єктів топоніміки, - ФОТО, ВІДЕО.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новини #кривийРіг #0564ua #перейменування #деколонізація
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...