"Волю захисникам Маріуполя!", - у Кривому Розі рідні військовополонених презентували мандруючу виставку, - ФОТО, ВІДЕО
В ніч з 28 на 29 липня 2022 р. рф цинічно вбила понад 50 українських військовополонених захисників Маріуполя, вивезених з комбінату "Азовсталь", яких утримували в Оленівській колонії. Цими днями рідні захисників Маріуполя, котрі перебувають у ворожому полоні, спільно з громадськістю проводять різноманітні заходи по всій Україні з нагоди річниці теракту в Оленівці.
Як повідомляє сайт 0564.ua, сьогодні, 25 липня 2023 року, у Кривому Розі експонувалась мобільна фотовиставка, організована за ініціативи ГО "Волю захисникам Маріуполя".
За словами представниці організаторів Олександри Рябої, ця виставка мандрує містами України. Вона вже побувала у Одесі, Києві та інших містах. її метою є нагадати українцям у різних містах, що вже більше 436-ти днів у російському полоні перебувають герої всієї країни.
Участь у заході взяли не лише криворізькі родини захисників Маріуполя. До нашого міста приїхали також рідні військовополонених з Миколаєва, Чернігівщини, Дніпра.
"Це не просто фотографії - це очі і душі. І на жаль лише на світлинах родичі військовополонених сьогодні можуть побачити своїх рідних", - сказала Олександра Ряба про світлини.
На фото - Олександра Ряба
Вона також наголосила: "Якби не гарнізом Маріуполя, не було би мирного життя у Кривому Розі, Запоріжжі, Києві... Гарнізон Маріуполя свого часу прийняв на себе найсильніший удар ворога, замкнув на собі найпотужніші сили ворога. А зараз хлопці знаходяться у полоні - в жахливих умовах, в невідомості. Водночас ми, рідні та друзі, чекаємо на обміни. Та на жаль повертають наших воїнів навіть не щомісяця і невеликими групами - по 10 - 40 людей".
До родичів військовополонених сьогодні приєднались також військові з в/ч 3011 Юрій Никитчик і Володимир Швець, котрі також захищали Маріуполь, потрапили у полон разом з побратимами, та на цей час вже знаходяться вдома.
На фото - Юрій Никитчик
Юрій знаходився у полоні у місті Довжанську Луганської області (окупанти перейменували це місто на Свердловськ - ред.). Криворіжець потрапив до групи військовополонених, яких обміняли 11 червня 2023 року. Повернувшись до рідного міста, чоловік засмучений, що його побратими не мають змоги так само зараз бути зі своїми родинами. Тому він збирається також робити усе, що від нього залежить, аби побратими якнайшвидше повернулися додому, адже, за його словами, хлопці знаходяться у пеклі.
На фото - Володимир Швець
Захисник Маріуполя Володимир Швець під час переправи на "Азовсталь" отримав поранення та був прооперований у бункері "Желєзяка", де розміщувався на "Азовсталі" госпіталь. За наказом командування він також потрапив у полон. Володимиру довелося також пережити теракт у Оленівці, після чого його з побратимами етапували до волгоградської області росії. Групу військовополонених, до якої потрапив і Володимир, обміняли 17 лютого 2023 року. Далі були лікування та реабілітація.
За словами криворіжця, сьогодні він прибув на виставку аби донести до людей, що ще багато його побратимів, товаришів знаходяться у полоні. "Ми за них боремося і будемо боротися до кінця. Хочемо, аби вони якнайшвидше повернулися додому. Ми їх чекаємо", - зазначив Володимир.
На фото - родина Артема Гондюла
Родина військовополоненого азовця Артема Гондюла також була сьогодні на фотовиставці. Його дружина - Анастасія Гондюл - повідомила про те, що у ворожому полоні ще знаходяться близько 1900 захисників Маріуполя.
Вона зазначила, що родини військовополонених, загиблих і постраждалих у теракті в Оленівці об'єдналися у спільноту, яка вже має статус громадської організації. Метою спільноти є інформування людей в Україні та закордоном щодо теракту в тимчасово окупованій Оленівці, а саме у Волноваській колонії №120, та щодо того, чому важливо не дозволити суспільству забути про цей теракт. Також спільнота привертає і привертатиме увагу всього світу задля відновлення розслідувальної місії ООН. У планах - проводити пошук «третьої» країни для репатріації усіх, хто вижив після теракту, а саме понад 100 тяжкопоранених військових; публікувати історії бійців, яких підступно вбили або поранили російські окупаційні війська в ніч теракту; щоденно нагадуватиме, що в полоні досі перебувають тяжкопоранені внаслідок теракту військовослужбовці разом з понад 700 побратимами із ОЗСП «АЗОВ».
За словами Анастасії, за рік обміняли всього 11 важкопоранених військових, котрі перебували у Оленівському ангарі. Тож Спільнота родин Оленівки продовжуватиме боротьбу за повернення з полону бійців, котрі були поранені, котрі пережили оленівський теракт.
На фото - Анастасія Гондюл та Володимир Фомицький
Рідні потерпілих досі не почули офіційних висновків про те, що саме відбулося в Оленівці. Деякі тіла досі не ідентифіковані, а рідні кажуть про складнощі у комунікації з державними органами.
Тож "оленівські родини" об'єднуються з іншими громадськими структурами. Зокрема, налагоджено співпрацю з Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Фахівці Української Гельсінської спілки з прав людини надають юридичну підтримку родинам постраждалих та загиблих від теракту в Оленівці. Юристи допомагають зібрати докази порушень для звернення до міжнародних інстанцій з метою відновлення справедливості.
На фото - виставка у Кривому Розі
Серед започаткованих спільнотою ініціатив - петиція про те, щоб започаткувати на державному рівні дні скорботи та вшанування пам’яті захисників, страчених внаслідок теракту в колонії №120 смт Оленівка. Цю петицію закликають підтримати рідні загиблих та постраждалих від теракту. Наразі зібрано більше 8 тисяч голосів, а потрібно 25 тисяч. Громадська організація Спільнота Родин Оленівки просять українців долучитися до збору підписів. Це найменше, що може зробити кожен.
Додамо також, що 26 липня 2023 року, о 13:00, в "Медіацентрі Україна Укрінформ" (Київ, вул. Б. Хмельницького 8/16) Медійна ініціатива за права людини, що входить до Коаліції "Україна. П’ята ранку", презентує розслідування про масове вбивство азовців в Оленівській колонії № 120. Під час презентації журналісти МІПЛ, ґрунтуючись на задокументованих свідченнях потерпілих, у найменших деталях розкриють обставини злочину в Оленівській колонії: як це сталося, що відбувалося всередині і ззовні бараку з азовцями, чому багатьох із них не врятували і хто в цьому винен.
Для реконструкції подій ночі масового вбивства полонених з 28 на 29 липня 2022 року команда МІПЛ опитала свідків цього злочину. В момент вбивства вони перебували всередині бараку. Тоді внаслідок двох вибухів загинуло близько 50 азовців, ще понад 100 отримали важкі травми.
Слідчі органи України дотепер не встановили всіх обставин вбивства азовців в Оленівській колонії № 120. Не названі й імена організаторів та виконавців цього злочину. Кримінальне провадження триває за ч. 2 ст. 438 КК України — порушення законів та звичаїв війни, поєднане з умисним вбивством. Справу розслідує Служба безпеки України та Офіс Генерального прокурора.
Рідні поранених і загиблих азовців, а також деякі військові, звільнені з полону, не задоволені темпом розслідування, оскільки з часом втрачається все більше доказів. Також гинуть свідки вбивства. Через це є ризик, що злочинці залишаться непокараними.
Також Родини постраждалих бійців, Асоціація родин захисників Азовсталі та Спільнота родин Оленівки ініціюють акцію пам’яті, долучитись до якої може кожен охочий, з будь-якої точки Землі:
«Кожен з цих Героїв щодня світить нам з неба зоряним променем. Тож відправмо їм свій промінь пам’яті в день роковин теракту 29 липня о 21:30. Це може бути ліхтарик телефону або ж простий ліхтар. Все, що потрібно – ввімкнути його та направити в небо».
Допомагали в організації фотовиставки у Кривому Розі і активісти ГО Centuria.
Звернення рідних захисників Маріуполя - на відео: