• Головна
  • "Лікування важкої хвороби без попередньо встановленого діагнозу", - відома українська екологиня пояснила, що не так з рішенням Кабміну про відбудову Каховської ГЕС, - ВІДЕО
17:10, 24 липня 2023 р.

"Лікування важкої хвороби без попередньо встановленого діагнозу", - відома українська екологиня пояснила, що не так з рішенням Кабміну про відбудову Каховської ГЕС, - ВІДЕО

"Лікування важкої хвороби без попередньо встановленого діагнозу", - відома українська екологиня пояснила, що не так з рішенням Кабміну про відбудов...

Рішення Кабміну про втілення експериментального дворічного проєкту з відбудови Каховської ГЕС, про яке минулого тижня повідомив Прем'єр - міністр України Денис Шмигаль, спантеличило експертне середовище. Мало що зрозуміло і пересічним українцям, котрі раніше чули інші заяви чиновників щодо можливих термінів реалізації такого проєкту а також заяви експертів щодо (не) доцільності відбудови об'єктуу попередніх масштабах.

Як пише сайт 0564.ua, думку експертного середовища на форумі «Відновлення України. Екологічна та радіаційна безпека Херсонщини та Дніпропетровщини», який ненщодавно відбувся на Криворіжжі, озвучила Людмила Циганок - президентка Професійної асоціації екологів України (PAEU), виконавча директорка ECOBUSINESS Group.

"Сьогодні Уряд затвердив постанову про експериментальний проєкт з початку відбудови Каховської ГЕС, яку підірвали росіяни. Проєкт розрахований на два роки. На першому етапі спроєктуємо всі інженерні конструкції, підготуємо необхідну базу для відновлення. Другий етап розпочнеться після деокупації територій, де розташована ГЕС. Він передбачає власне будівельні роботи. Координуватиме проєкт Міністерство економіки, а замовником робіт буде державне "Укргідроенерго", - повідомив 18 липня у Telegram Денис Шмигаль.

Цьому повідомленню передувала інформація прес-служби "Укргідроенерго" про неможливість відновлення гідроелектростанції. "Вночі 6 червня російськими окупаційними військами здійснено підрив Каховської ГЕС. Внаслідок підриву машинної зали зсередини Каховську ГЕС повністю зруйновано. Станція відновленню не підлягає", - саме так сповістило "Укргідроенерго" про масштаби руйнувань.

А 13 липня прес-служба Кабміну цитувала Міністра аграрної політики та продовольства України Миколи Сольського, який розповів в інтерв’ю Forbes, що "відбудова дамби займе мінімум сім років. Кілька років на фактичну відбудову ГЕС, 2-3 роки знадобиться на те, щоб вода наповнила дамбу. Після цього ще потрібен буде час на ремонт і відновлення каналів та систем зрошення, які будувались у 1970-1990-х роках".

І раптом - експериментальне рішення про відбудову за 2 роки!

Реакція експертного середовища не забарилась. Наступного, після повідомлення про експериментальний проєкт, дня, 19 липня, свою позицію під час міжнародного форуму «Відновлення України. Екологічна та радіаційна безпека Херсонщини та Дніпропетровщини», який відбувся на Криворіжжі, озвучила Людмила Циганок - президентка Професійної асоціації екологів України (PAEU), виконавча директорка ECOBUSINESS Group. Вона заявила про незгоду експертного середовища з таким підходом Уряду до вирішення проблем, спричинених підривом Каховської ГЕС.

Звертаючись до аудиторії, екологиня наголосила:

"Закликаю усіх забути, які посади хто займає, які поважні експерти кожен з тут присутніх. А звертаюсь до усіх вас, як до людей, які дуже люблять свою країну, яким жити тут. Меседж, який був учора озвучений Кабміном, фаховій екологічній спільноті нагадує лікування дуже непередбачуваної складної хвороби без попередньо встановленого діагнозу. Погодьтеся, це дуже ризиковано. Нам варто дуже уважно, опираючись на дослідження науковців, випрацювати сценарій відбудови і розвитку регіону, лікування цієї хвороби, тільки після того щось будувати".

"Лікування важкої хвороби без попередньо встановленого діагнозу", - відома українська екологиня пояснила, що не так з рішенням Кабміну про..., фото-1

На фото - Людмила Циганок долучилась до форуму онлайн

За словами Людмили Циганок, переважна більшість фахових екологів не підтримують відбудову Каховської ГЕС у попередньому масштабі. Нагадавши, що будівництво Каховського водосховища свого часу безповоротно знищило екосистему Великого Запорізького лугу і було, насправді, непродуманим політично мотивованим рішенням та, навіть, злочином проти довкілля, експертка наголосила, що у трагедії Каховського водосховища важливо розуміти три важливі чинники: незворотність наслідків, невизначеність результатів, адаптивність недоторканих довкілля, екосистем.

"Сьогодні не має бути місця для швидких і хайпових рішень. Щоб розвіяти усі ці мрії про "Великий луг", треба бути поміркованим. Якщо зараз десь звучать заяви про те, що луг відновиться, то так не буде. Тому що у природи є адаптивна функція, і у випадку, коли б взагалі не чіпали цю територію, вона би мала такі прогнозні наслідки (переважна більшість вчених з цим погоджуються): спершу, це буде невелике українське болото з усіма відповідними наслідками, зміна мікроклімату і локальне запустелювання", - зауважила Людмила Циганок.

Вона пояснила, що у масштабах людського життя природа діє повільно, для неї 10-20-30 років - це просто мить, тож вона буде забирати цю територію повільно. Водночас, на думку фахівчині, економіка України так довго чекати не може. Тому дворічний термін, який нині визначили для відбудови ГЕС, не є обгрунтованим навіть економічно, бо до того часу і підприємства і економіка знайдуть необхідні рішення стосовно нових джерел водопостачання.

Експертка звернула увагу на існування комплексу проблем. Так, у найближчому майбутньому одним із наслідків підриву Каховської ГЕС стануть пилові бурі та погіршення якості повітря, а у подальшому це спричинить деградацію грунтів. Тому, як зазначила Циганок, вже зараз важливо зрозуміти, що з цим робити. Одне з рішень - це засаджування лісосмуг, створення перешкод для перенесення пилових повітряних мас. 

У контексті радіаційного забруднення наслідки руйнування Каховської ГЕС небезпечні перенесенням забруднюючих речовин з товщі донних відкладень. За словами Людмили Циганок - це окрема тема для дослідження, тому що донні відкладення є небезпечними, тож окремою темою напрацювань фахівців є мінімізація та нівелювання такого забруднення.

У фахівців також є розуміння необхідності подальших досліджень після затоплення населених пунктів.

"Не хочу говорити про відомі лякалки про збудників епідемій, але точно наслідки будуть, це не можна заперечувати. Тому фахівці (мікробіологи, фахівці з роботи з мікроорганізмами та інші) будуть долучені до масштабних робочих груп", - пояснила екологиня.

Вона повторно наголосила, що будь-які дії з "лікування хвороби" повинні розпочатися з досліджень. Міжнародна експертна спільнота готова у цьому допомогти Україні.

"Після учорашньої заяви ми поставлені в умови, коли всі здивовані. Бо будь-який проєкт розпочинається з дослідження. Ми розуміємо, що потрібно і екосистему дна водосховища добре дослідити.. На пешому етапі за знімками, картами це все має досліджуватись у динаміці...

Після ретельного дослідження і прогнозувань а також планування розвитку території цілком може виникнути ситуація, коли Каховська ГЕС у такому гігантському стані, у якому вона була раніше, не буде необхідною. Адже з точки зору енергетики є безліч інших джерел енергії і Україна динаміно розвивала цей напрямок. А стосовно водозабезпечення, повторюся, але за два роки, доки буде відбудована ГЕС, усі рішення уже будуть знайдені і втілені", - заявила Людмила Циганок.

Вона додала, що у документах планування дуже важливо законодавчо закріпити, що перспективою для відновлення природних, або близьких до природних, екосисистем, землі на цій території не повинні використовуватись у господарському значенні, тому що це - унікальна у світовому масштабі лабораторія природи, можливо, майбутній біосферний заповідник. Для скотараства, промислового виробництва, сільгоспвикористання мають бути відведені ті землі, які не будуть корисними для зеленого туризму чи більш цінних екосистемних послуг.

Насамкінець, фахівчиня заявила:

"Оцінити і ретельно доопрацювати сценарій відновлення цих земель - це найперше завдання. А від поспішних рішень постраждає не лише довкілля. Коли говорять про довкілля, часом сприймається не так близько, бо йде війна і насамперед треба рятувати життя, свободу, незалежність. Та коли ми говоримо про відновлення земель, постраждалих внаслідок підриву Каховської ГЕС, ми говоримо, насамперед, про здоров'я людей, про збалансовану економіку, про господарське дбайливе використання земель. Не про якість безгосподарні одномоментні хайпові рішення, а щоб це насправді був рух уперед. Світовий прогрес крокує семимильними кроками і Україна не повинна занепадати від якихось пострадянських рішень.

Іноді всі прокидаються на державному рівні. Тому закликаю усіх експертів, усю спільноту об'єднати зусилля.

З боку асоціації професіоналів  довкілля, як президентка спілки, я зазначаю, що ми готові до співпраці, спеціалісти готові долучатись до досліджень, до напрацювання рішень. Головне, щоб думка експертної спільноти була почута, а не  щоб потім ми знову працювали над вирішенням проблем, яких можна було уникнути".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новини #кривийРіг #0564ua #війна #каховськаГЕС #підривДамби #наслідки
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...