• Головна
  • "Універсальні поліцейські" в дії і відеофіксація на старті: як в Лозуватській ОТГ на Криворіжжі вирішують питання безпеки громадян
20:30, 11 червня 2023 р.

"Універсальні поліцейські" в дії і відеофіксація на старті: як в Лозуватській ОТГ на Криворіжжі вирішують питання безпеки громадян

"Універсальні поліцейські" в дії і відеофіксація на старті: як в Лозуватській ОТГ на Криворіжжі вирішують питання безпеки громадян

Після широкомасштабного вторгнення російської армії на території України перед українцями постали нові виклики, зокрема, щодо забезпечення правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян та цивільного захисту населення. В умовах воєнного часу місцевим громадам та їхнім очільникам довелося оперативно реагувати на надзвичайні чи просто нестандартні ситуації, спільно з органами правопорядку віднаходити шляхи вирішення проблем, пов'язаних з безпекою громадян та забезпечення законності на підпорядкованих територіях.

Яка ситуація з безпекою у сільських громадах Криворіжжя? Які виклики постали у цей час? Та які шляхи вирішення безпекових питань віднаходяться громадами в умовах воєнного часу? Про все це наша кореспондентка днями дізнавалась у Лозуватській ОТГ Криворізького району.

У Лозуватській об'єднаній територіальній громаді (ОТГ) - 32 населених пункти, у кожного з яких є своя специфіка, свої проблемні питання. Питання безпеки - загальне, адже в житті у житті громади складова безпеки займає дуже важливу частину. Про це у розмові з нашою кореспонденткою зазначив Лозуватський сільський голова Віталій Яценко.

"Коли наша команде прийшла (йдеться про місцеві вибори - ред.), ми почали думати, що необхідно зробити для того, щоб максимально захистити наших громадян. Побачили, як проєкт “Поліцейський офіцер громади” працює в інших громадах, долучились до цього напрямку, знайшли підтримку і мешканців, і депутатського корпусу. Попри те, що відповідно до визначених норм на кількість населення Лозуватської ОТГ має бути три офіцери, ми усвідомлювали, що 32 населені пункти - це величезне навантаження, тому провели перемовини з Національною поліцією. Так була погоджена четверта посада для офіцера громади, але за умови, якщо сільська рада візьме на себе матеріально-фінансове забезпечення", - розповів Віталій Яценко.

"Універсальні поліцейські" в дії і відеофіксація на старті: як в Лозуватській ОТГ на Криворіжжі вирішують питання безпеки громадян, фото-1

На фото: Віталій Яценко - Лозуватський сільський голова

За його словами, майже вся підготовча робота для впровадження проєкту “Поліцейський офіцер громади” була проведена до 24 лютого 2022 року. Національна поліція здійснила відбір претендентів на посади, направила поліцейських на навчання, яке розпочалося 20 лютого. Але після 24 лютого цей проєкт був тимчасово відтермінований, оскільки пріоритетним постало питання захисту держави.

Як пояснив Лозуватський сільський голова, вирішувати безпекові питання на початку повномасштабного вторгнення громаді допомагали військові:

“Ми їм допомагали, вони допомагали нам. Люди й самі розуміли ситуацію… Тож порушень на той час, практично, не було. Вся країна гуртувалась для того, аби допомагати нашим воїнам”.

Коли ж фронт посунувся далі від Кривого Рогу, Національна поліція прийняла рішення про поновлення проєкту. Тоді сільська рада закупила 4 автомобілі, виділила кошти на паливно-мастильні матеріали, на придбання необхідного обладнання, у тому числі - алкодрагерів. Загалом для старту проєкту використано 3 мільйони гривень з бюджету Лозуватської сільської ради.

Сільський голова пояснює, що з появою офіцерів громади на території населених пунктів Лозуватської ОТГ очікується не лише оперативне реагування на вчинені правопорушення та злочини, але й, насамперед, їх профілактика.

"Універсальні поліцейські" в дії і відеофіксація на старті: як в Лозуватській ОТГ на Криворіжжі вирішують питання безпеки громадян, фото-2

На фото: поліцейські офіцери Лозуватської ОТГ з ключами від спецавтомобілів, придбаних за кошти бюджету сільської ради

“Якщо 24/7 на територіє є представники поліції, потенційні правопорушники розуміють, що реакція буде миттєвою і покарання також”, - зазначає Яценко.

Попри те, що війна внесла суттєві корективи у життя громади, у Лозуватській сільській раді планують впровадження ще одного безпекового проєкту - “Безпечна громада”. Йдеться про встановлення камер відеофіксації, інформація з яких надходитиме безпосередньо до поліції, а відтак сприятиме оперативному розкриттю злочинів. Зараз проводяться консультації з поліцієї щодо впровадження проєкту. Розуміючи, що це потребуватиме значних фінансових ресурсів, попередньо буде складено кошторис витрат, після чого проєкт втілюватиметься поетапно.

На старті

Послідовна робота місцевої влади увінчалась урочистим стартом роботи 4-х поліцейських Лозуватської ОТГ на початку червня цього року. На урочистості прибули представники головного та районного управлінь Національної поліції, представники регіональних а також місцевих органів влади та місцевого самоврядування.

Володимир Богоніс, заступник начальника ГУ НП в Дніпропетровській області, наголосив, що до 24 лютого рівень довіри до поліції загалом був 40%, а саме до поліцейських офіцерів громади - 83%. Він пояснив, що поліцейські офіцери громади безпосередньо підпорядковуються Нацполу, однак постійно мають координувати свою роботу з місцевою владою та звітувати перед громадою не рідше 1 разу на квартал.

На його думку, важлива універсальність “інструменту “поліцейський офіцер громади””, який суттєво відрізняється від “дільничного інспектора поліції”. 

“У дільничного інспектора є своя територія, він інколи виїжджає, деколи здійснює свої прямі обов’язки. Чому деколи, тому що на нього покладається багато різних функцій, не зовсім властивих для дільничного поліцейського. Але комусь ті функції також треба виконувати. А от поліцейський офіцер громади - це поліцейський, який живе на території громади, який знаходиться тут 24/7, який має можливість негайно реагувати на всі виклики, які є на території громади.

Відповідно, йому наданий ширший функціонал.  На відміну від дільничного, він має право виконувати функцію патрульного поліцейського, тобто - зупинити автомобіль за порушення ПДР, виписати постанову чи протокол порушнику; він як і ювенальний поліцейський, має право, відповідні знання і навички працювати в садочках, у школах, в училищах та інститутах... Ну і є питання дозвільної системи: він розуміє, як допомогти громадянам зібрати документи для отримання дозволів на нарізну чи мисливську зброю.

Також ми зараз додаємо 5-ту функцію - органу дізнання: тобто, він сам, як дізнавач, зможе фіксувати і розкривати злочини неважкої категорії (кримінальні проступки) і сам направлятиме матеріали до суду. Тоді не треба буде залучати інших співробітників поліції - слідчих, дізнавачів чи оперативних працівників”, - пояснив Володимир Богоніс.

За його словами, загалом на території Дніпропетровщини 86 територіальних громад, включно з міськими. Планується, що всі сільські громади будуть охоплені проєктом “Поліцейський офіцер громади” вже до кінця 2023 року, після чого проєкт втілюватимуть в містах. Наразі  впритул підійшли до впровадження такого проєкту міста Вінниця і Дубно. Володимир Богоніс висловив сподівання, що міста Дніпро і Кривий Ріг також не пастимуть задніх у цьому процесі.

"Універсальні поліцейські" в дії і відеофіксація на старті: як в Лозуватській ОТГ на Криворіжжі вирішують питання безпеки громадян, фото-3

На фото: Євген Ситниченко - начальник Криворізької РВА

Начальник Криворізької РВА Євген Ситниченко зазначив, що у Криворізькому районі впровадження проєкту “Поліцейський офіцер громади” продовжуватиметься, адже безпека є пріоритетною складовою процесу життєдіяльності людей. Оскільки цей процес потребує ресурсів (на зарплатню співробітникам, на придбання автівок, на облаштування поліцейських дільниць тощо) триває  мобілізація фінансів.

У день старту проєкту в Лозуватській ОТГ настанови офіцерам громади дав начальник Криворізького райупраління поліції Володимир Васильєв, подякувавши місцевій владі за створені для їхньої роботи умови. 

А один з поліцейських офіцерів громади, Юрій Бєдуха, під час виступу назвався "універсальним солдатом".

"Універсальні поліцейські" в дії і відеофіксація на старті: як в Лозуватській ОТГ на Криворіжжі вирішують питання безпеки громадян, фото-4

На фото: староста Микола Богдашов оглядає робочий кабінет офіцерів громади

Поліцейський офіцер громади - перші кроки

Отож ми познайомились з поліцейським офіцером громади Юрієм Бєдухою. Він розповів, що заочно вже знайомий з мешканцями населених пунктів, безпекою яких він опікується. Таке знайомство відбулося завдяки соціальним мережам. Адже, наприклад, Вільненська сільська громада має свою групу у Фейсбуці, де активно обговорює проблеми місцевого значення. Сам Юрій для детальнішого знайомства та комунікації у цій групі оприлюднив контактну інформацію, закликавши громадян до комунікації та звернень.

Зустрівшись з Юрієм Бєдухою вже через кілька днів після старту проєкту, наша кореспондентка поцікавилась, які ж безпекові питання зараз  у пріоритеті на території населених пунктів Вільненського старостату?

"Універсальні поліцейські" в дії і відеофіксація на старті: як в Лозуватській ОТГ на Криворіжжі вирішують питання безпеки громадян, фото-5

На фото: Юрій Бєдуха, поліцейський офіцер громади

Юрій наголосив, що, насамперед, не варто ігнорувати виклики воєнного часу. Зокрема, доки існують повітряні тривоги, населення має чітко дотримуватись інсрукцій щодо того, як убезпечуватись у таких умовах. Організовані бомбосховища на території Вільненського старостату відсутні, тому він порадив людям не забувати про правило “двох стін”. Водночас і у багатоквартирних будинках і у приватних садибах найкраще убезпечуватись у підвальних приміщеннях. Вимкнувши світло і перекривши газ (у будинках з пічним опаленням - загасивши вогонь), люди мусять прихопити “тривожну валізку” і попрямувати до найпростішого укриття.

Офіцер громади порадив попередньо навести лад у своїх підвалах, зокрема, подбати, аби не травмуватись у випадку прильотів, перебуваючи вже у підвалі. Так, банки з консервацією краще винести до іншого приміщення, або ж зняти їх з полиць, перемістивши на підлогу. 

Поліцейський закликав не забувати про дітей, які під час повітряної тривоги можуть перебувати десь на вулиці, гратись на дитячих майданчиках тощо. Дітям варто роз’яснити, як вони мусять діяти, коли чують звуки сирени, де найкоротший шлях до безпечного місця. Якщо ж діти не почули попереджувальної сирени, чи просто не реагують на неї, Юрій закликав до відповідальності дорослих: треба відразу зателефонувати дитині, дізнатись, як далеко вона від дому, розказати про найкоротший шлях додому, або ж пояснити, куди податися і як діяти

“Сьогодні батьки мусять мати постійну комунікацію з неповнолітніми дітьми!”, - наголошує Юрій Бєдуха.

Проблема, яка найперше впадає у вічі новопризначеному офіцеру громади - це те, що і дорослі і діти порушують правила дорожнього руху: і діти і дорослі їздять на мотоциклах, на мопедах без шоломів. Декілька разів вимога поліцейського про зупинку була проігнорована. Все це надалі може спричинити тяжкі наслідки, вважає Юрій. Він уже спланував роботу, аби подолати цю проблему. Поліцейський офіцер планує втілити комплекс інформаційно - роз’яснювальних заходів з населенням, після чого перейде до заходів санкційних.  Від слів поліцейський відразу перейшов до діла і вже 9 червня Юрій Бєдуха побував у місцевій школі, де мав бесіду з педагогами і дітьми з метою підвищення рівня безпеки неповнолітніх.

На фото: урочистий старт проєкту "Поліцейський офіцер громади" у Лозуватській ОТГ

Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новини #кривийРіг #0564ua #війна #безпека #поліцейськийофіцерГромади #лозуватськаОтг
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...