• Головна
  • Як правильно вибрати тактичний ніж: поради від експертів та рекомендації з урахуванням потреб користувача
Новини компаній
16:01, 25 квітня 2023 р.

Як правильно вибрати тактичний ніж: поради від експертів та рекомендації з урахуванням потреб користувача

Новини компаній

Вибір тактичного ножа – важливе рішення, яке може вплинути на вашу безпеку та успішність ваших дій у польових умовах.

Якісний тактичний ніж – вкрай корисна частина спорядження і може служити для досягнення найширшого спектра цілей, від перерізання мотузок, підготування тріски для багаття, розтину консервних банок та ящиків до підготовки стрілецької позиції та самооборони.

У цій статті ми обговоримо деякі ключові критерії, які слід враховувати при виборі тактичного ножа, а також дамо деякі рекомендації, які допоможуть вам зробити зважений вибір.

Клинок

Підбір відповідного профілю клинка може здатися дещо надуманим та не самим важливим питанням із загального переліку нюансів, які слід враховувати при виборі ножа.

Але, з іншого боку, профілі (форми) клинків були спеціально розроблені для певних завдань. Тип клинка, який ви вибираєте, як і будь-який інший елемент ножа, повинен ґрунтуватися на тому, для яких завдань ви плануєте його використовувати.

Такі профілі, як Drop Point, Clip Point (щучка) та Straight Back (прямий обух) вважаються найбільш універсальними. Ці типи клинків дещо відрізняються функціональністю і мають різні переваги, але для більшості побутових завдань вони є найзручнішими. Такі ножі однаково непогано можуть різати, колоти і стругати різні матеріали.

Клинки типу Spear Point мають яскраво виражені колючі властивості і тому найбільш поширені серед бойових моделей, основним завданням яких є застосування ножа в рукопашній. Для побутових справ такі ножі дещо менш зручні.

Ножі з клинками типу Tanto (танто) досить популярні серед військових та службовців правоохоронних органів. Вістря танто жорстке, міцне і добре проколює навіть найщільніші та найміцніші матеріали. Ріжуча кромка забезпечує ножу непоганий різ.

Матеріал клинка

Хоча форма леза є гарним індикатором того, для чого призначений ніж, не менш важливою характеристикою є матеріал леза. Як і інші характеристики, матеріал з якого зроблений ніж слід підбирати в залежності від того, для чого він використовуватиметься.

Існує ряд загальних характеристик клинка, на які безпосередньо впливає його матеріал. Серед них можна перерахувати: міцність клинка, його здатність довго зберігати гостроту ріжучої кромки, корозійна стійкість, легкість заточування.

На світі не існує ідеальних сталей. Тому дуже рідко буває, щоби клинок був ідеальним за всіма зазначеними показниками одночасно.

Не зважаючи на появу різноманітної кераміки, титанових сплавів та інших ультратехнологічних матеріалів, більшість сучасних ножових клинків досі виготовляють з різних сортів сталі. Цей матеріал століттями популярний завдяки тому, що він вдало поєднує у собі твердість, пластичність та відносну зручність у плані обробки.

Довгий час основним ножовим матеріалом були високовуглецеві сорти сталей, які відрізнялися міцністю, гостротою та простотою заточування. Головним їхнім недоліком була і залишається вкрай невисока корозійна стійкість.

Нержавіючі сталі довгий час широко використовувалися тільки для столових приладів (а пізніше, ще й медичного інструменту). Основною проблемою нержавіючих сталей була їхня відносна м'якість. Через це ножі з неї швидко тупилися.

В наш час розроблено велику кількість сортів нержавіючої сталі, що відрізняються найкращими показниками твердості.

Враховуючи, що тактичний ніж повинен бути не тільки міцним, довго зберігати гостроту, але й бути надійним і простим у догляді (особливо в польових умовах), стійкість до корозії для нього вкрай корисна.

Тому все більше тактичних ножів виробляється з якісної нержавіючої сталі. Ножі від брендових західних виробників часто мають клинки з порошкових нержавіючих сталей типу CPM S35VN, 154CM або Böhler M390. Ці сталі відрізняються винятковою міцністю, тривалим збереженням гостроти ріжучої кромки та високим опором корозії.

До їхніх основних недоліків можна віднести високу ціну, деяку нелюбов до ударних навантажень, а також те, що якщо ніж із такої сталі все ж таки затупиться, без наявності спеціальних навичок і пристойного заточувального обладнання повернути йому колишню гостроту буде не так вже й просто.

Більш демократичним, тобто, не таким дорогим і помітно простішим у заточуванні та обслуговуванні (але при цьому все ще цілком гідним) варіантом вибору можуть бути клинки з нержавіючих сталей типу 8Cr14MoV, 12С27 та 14C28 від Sandvik, японських AUS-8 та AUS- 10, ну і, звичайно ж, знаменитої американської «напівнержавіючої сталі» D2.

Розмір та вага

Ще одним важливим фактором є розмір та вага ножа. Занадто великим або важким тактичним ножем користуватись просто не зручно. Та й постійно носити його на собі може виявитись утомливим ділом. Адже там, де доводиться багато ходити пішки і бігати, кожен грам ваги спорядження буде на рахунку. 

Але й надто маленький або легкий ніж може не підійти для серйозної роботи і тим більше бойового застосування.

Існує непогане емпіричне правило – для початку вибрати ніж з клинком довжиною близько 150-160 мм, товщиною в обусі у 3-6 мм і вагою 250-300 грам. 

Візьміть ці показники за золоту середину. Такий ніж, в принципі, буде оптимальним для багатьох завдань. Будь-які відхилення показників у той чи інший бік можливі за наслідками особистого досвіду.

Матеріал руків’я

Матеріал руків’я тактичного ножа також є важливим фактором. Вона повинна бути міцною, зручною та забезпечувати надійний хват навіть вологою або слизькою рукою.

Матеріал рукояті повинен витримувати інтенсивне використання, не нагріватися на жарі або не надто остигати на морозі, не вбирати вологу, а також бути простим у очищенні та догляді.

З цієї причини значної популярності в наш час набули ножі з руків’ями з мікарти та композиту G10. Це дійсно надійні та практичні матеріали, однією з важливих переваг яких є відмінне зчеплення з долонею.

Марки та виробники

Звичайно ж, існує низка марок та моделей, які широко рекомендуються експертами та професіоналами (і рекламними агентами). До них входять такі бренди, як Benchmade, Spyderco, Gerber, SOG, KA-BAR та інші.

З іншого боку, існує чимало менш популярних та відомих брендів, серед яких можна зустріти і відвертих наслідувачів або навіть виробників реплік відомих марок.

Таким чином, залежно від ваших переваг і товщини гаманця, ви, наприклад, можете вибрати оригінальний Gerber StrongArm (до речі, відмінний ніж) або його досить пристойну репліку Grand Way 2924. Ціна на них може відрізнятися приблизно в п'ять-шість разів. При цьому оригінал буде, звичайно, краще, але точно не шестиразово.

Загалом ринок реплік – досить цікава тема. Якість ножів там помітно гуляє. Одні моделі можуть бути зроблені напрочуд добре, тоді як інші вас безперечно розчарують.

Якщо ви не готові платити гроші за оригінал, і тим позбутися неабиякої частини (але не всього) головного болю, вам доведеться витратити деякий час на пошуки і вибір, щоб знайти і купити справді пристойний тактичний ніж.

Сподіваємось, ця стаття хоча б трохи вам допоможе.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...