• Головна
  • «Побите, поранене, але квітне…»: як місто на Криворіжжі оговтується після 5 місяців під обстрілами, - ФОТО, ВІДЕО
20:30, 25 березня

«Побите, поранене, але квітне…»: як місто на Криворіжжі оговтується після 5 місяців під обстрілами, - ФОТО, ВІДЕО

«Побите, поранене, але квітне…»: як місто на Криворіжжі оговтується після 5 місяців під обстрілами, - ФОТО, ВІДЕО

В Криворізькому районі місто Зеленодольськ – одне з найбільш постраждалих через військову агресію РФ. Більше п’яти місяців населений пункт потерпав від постійних обстрілів російськими військами. Як тільки Сили оборони України відігнали окупантів подалі, зеленодольці прийнялись наводити лад в рідному місті.

Паркова зона, яка була в минулому році була рясно засіяна вибухонебезпечними предметами, завдяки роботі саперів ДСНС вже восени стала безпечною, а завдяки робітникам КП «Зеленодольський міський водоканал» вона тепер стала більш доглянутішою, ніж була раніше.

Технік по догляду за рослинами Наталія Нівецька розповіла журналістці «0564.ua» як їй разом з командою вдалось навести лад в парковій зоні під час великої війни та як люди долучились до озеленення рідного міста.

Парк вже закінчили прибирати – він повністю чистий, вся поросль прибрана, залишились тільки висаджені молоді дерева. Зараз люди працюють над ще одним сквером при в’їзді в місто – там косять, пиляють, вичищають все, щоб робити нові насадження.

- Крім цього, вичищаємо місто: де двори брудні, прибираємо сміття, живу огорожу обрізаємо і кущі формуємо. Готуємось до весни поки ще все просипається, щоб все встигнути.

«Побите, поранене, але квітне…»: як місто на Криворіжжі оговтується після 5 місяців під обстрілами, - ФОТО, ВІДЕО, фото-1

Пані Наталія зі своєю бригадою працює з перших днів повномасштабної війни.

-Перші два дні ми посиділи на базі, а потім почали плести сітки маскувальні, а потім ми вийшли в місто і почали працювати, тому що треба було працювати. Якраз зима була, лютий місяць, треба було посипати і розчищати доріжки. А потім і висадки почалися, і прополки, і поливання, і догляд. Завжди ми тут були, навіть алею поливали коли тут в парку були «прильоти». Спочатку боялися, а потім звиклися.

Коли почалися сильні обстріли Зеленодольська і було багато «прильотів» в паркову зону, то працівників КП взагалі не допускали до парку.

-Єдине, що нам можна було, заходити там, де були бетонні доріжки, де ми стовідсотково бачимо, що нема ніяких ні касет, ні снарядів. То за алеєю ми ще догляд робили, але шаг вліво, шаг вправо від алеї, то нам вже не можна було ходити. Тільки коли хлопці все перевірили, то тоді вже нас допустили до парку і ми почали чистити. Це був кінець грудня і січень. То ми за 2 місяці вже все, що було побите, ми все це пообпилювали. Де що треба, то почистили, тому що дерев побитих дуже багато було, просто дуже багато. Все, що могли, то намагалися врятувати. Зараз ми всі ці рани будемо замазувати рослинам доки вони ще не прокинулися, щоб гарно розвивалися, менше хворіли і будемо вірити, що все буде добре.

«Побите, поранене, але квітне…»: як місто на Криворіжжі оговтується після 5 місяців під обстрілами, - ФОТО, ВІДЕО, фото-2

В бригаді пані Наталії, яка називається «озеленення та ландшафтний дизайн», працює 19 чоловік. Є також бригада лісорубів, в якій хлопці пилять, валять, обрізають дерева. Ці дві бригади із 25 чоловік працюють над озелененням міста та парку.

-Люди працюють, мабуть, за трьох. Навантаження велике, але на даний час справляємось. Рік, що в мене вся бригада, але вірю в те, що потягнемо, будемо тягнути. В мене дуже хороша бригада,  це мої руки.  Вони мене розуміють, я їм кажу що треба робити і вони виконують все. Вони дуже старанні, вони неймовірні. 

Наталія Нівецька згадує, що двоє співробітниць опинились недалеко від місця "прильотів", але це їх не злякало і вони все одно потім виходили і поливали, доглядали рослини і косили траву.

-Тобто, вся бригада працювала і ніхто не сказав «я не піду» чи «я боюся і не буду цього робити». Всі розуміли, що війна, але життя продовжується. І життя рослин воно теж продовжується і вони дуже потребують нашого догляду, ми їх посадили і ми за них відповідальні.

«Побите, поранене, але квітне…»: як місто на Криворіжжі оговтується після 5 місяців під обстрілами, - ФОТО, ВІДЕО, фото-3

В минулому році квіти в Зеленодольську змогли висадити тільки завдяки місцевим мешканцям, які допомогли з насінням, приносили цибулини квітів та скидали кошти на їх закупівлю.

-Люди приносили висаджувати і тюльпани, і хризантеми, і однорічні квіти. В нас минулий рік вийшов насправді самим квітучими, хоча була війна. Люди бачили фотографії, які ми робили, де все гарне, доглянуте, квітуче і вони не розуміли, що відбувається, бо насправді війна, а Зеленодольськ він весь побитий, поранений, але він квітне.

Восени Наталія Нівецька писала пости в соцмережі із проханням підтримати її, щоб закупити тюльпани.

-Думала, може, хоч кілограмів 10 купимо, але люди настільки мене підтримали, що ми закупили 90 кг тюльпанів, більше двох тисяч цибулин крокусів. Ми їх висаджували вже коли випав сніг, це був кінець грудня - початок січня. Вони вже зараз всі посходили і видно, що вони будуть квітнути. Це квіти, які купили самі містяни і вони зараз всі йдуть і слідкують, наскільки ті квіточки зараз піднялися. Дуже багато жителів навіть які тут не проживають, допомагають коштами, підтримують і це дуже добре.

Жінка згадує, що як тільки російські війська відігнали подалі, то люди масово почали повертатися в Зеленодольськ і вони всі йшли в парк дивитися, бо їм не вірилось.

-Війна нас не зламала. Я думаю, вона нас, навпаки, загартувала. Тож, працюємо далі, працюємо на перемогу і перемогу ми будемо зустрічати з квітами.

«Побите, поранене, але квітне…»: як місто на Криворіжжі оговтується після 5 місяців під обстрілами, - ФОТО, ВІДЕО, фото-4

Майже половина Зеленодольська - це паркова зона, куди люди йдуть відпочити та спокійно прогулятися.

-Звісно, ми всі старалися вичистити парк настільки, щоб людям було приємно прогулятись тут і коли ми почали чистити парк, багато людей підходили і казали: ми вже років 30 не бачили парк таким чистим. Люди підходять, дякують, вони дуже задоволені і такої вдячності я ніколи не чула. Містяни просто підходять до людей і їм кажуть які вони хороші, які вони працьовиті, який колосальний об'єм роботи вони зробили, тому що об'єм дійсно колосальний.

Пані Наталія зазначила, що вони зробили те, що роками не робилось і тепер важливо, щоб містяни теж підтримували цей порядок.

-Від людей дуже багато залежить - щоб вони берегли ті самі рослини, щоб вони прибирали за собою сміття. Будемо надіятися, що наш труд будуть берегти і так само доглядати за парком, бо він їхній парк, а не тільки наш парк, він всіх містян.

«Побите, поранене, але квітне…»: як місто на Криворіжжі оговтується після 5 місяців під обстрілами, - ФОТО, ВІДЕО, фото-5

Щоб підтримувати порядок, пані Наталія виставляла на сторінці в Фейсбук фото прибраного парку із табличками з проханням не смітити.

-І самі люди почали під цим постом писати в коментарях: «хто йде в парк, візьміть з собою пакети для сміття», «давайте підтримувати порядок». І багато хто відгукнувся. І навіть іноді коли йдеш в парковій зоні, то спостерігаєш як людина просто нахиляється і підбирає якийсь папірець, чи якийсь пакетик. Тобто, люди помагають, не всі, звісно, але початок є. Вірю, що таких людей буде більше і вони будуть привчати дітей, в першу чергу, і самі будуть привчатись до порядку.

«Побите, поранене, але квітне…»: як місто на Криворіжжі оговтується після 5 місяців під обстрілами, - ФОТО, ВІДЕО, фото-6

Перед війною в Зеленодольську планували оновити вулицю Святкову, де раніше росли старі тополі, які починали падати навіть від найменшого вітру. Було прийнято рішення всі старі дерева прибрати і висадити нові з хвойними композиціями, з багаторічними красивими кущами.

-Якраз в 2021 році ми почали готувати Святкову і на 2022 рік ми прописали закупівлю рослин, величезний об'єм, щоб це були гарні рослини. Але почалась війна і ми не змогли закупити жодної рослини. Завдяки людям ми все одно зробили рік квітучим. Не так, як хотілось би, тому Святкова у нас лишилась пустою, тому що в людей не було стільки рослин щоб там висадити. Але на цей рік ми все одно прописали знову дуже багато рослин -  там і магнолія, і японські клени, і тополі, і катальпи, і дуже багато хвойних рослин, щоб це були шикарні композиції. Чекаємо, щоб ці рослини купити і до 15 квітня ми зможемо їх закупити. В нас уже земля готова, тільки треба висадити. В нас буде там дуже-дуже гарна вулиця, тож працюємо на перемогу.

«Побите, поранене, але квітне…»: як місто на Криворіжжі оговтується після 5 місяців під обстрілами, - ФОТО, ВІДЕО, фото-7

Також, заплановано придбати багато рослин для паркової зони, де дуже багато дерев побило в результаті «прильотів». Хочуть купити і висадити горобину, ялини, берези і сосни кримські, щоб оновити парк новими деревами. Комунальники в Зеленодольську не тільки закуповують дерева для висадки по місту, а ще й вирощують самостійно.

-Ми дуже багато павловній вирощуємо. Ми їх роздаємо по всій громаді всім бажаючим, просто так, щоб люди могли насаджувати, щоб це місто було зелене, як і вся Зеленодольська громада.  

Співробітники КП зараз працюють над тим, щоб в них були свої саджанці, які можна буде висаджувати по всій громаді.

-Самі черенкуємо насадження щоб на майбутнє було, щоб через два-три роки ми могли висаджувати свої рослини, а не тільки купувати.

Зараз у КП є дві невеличкі теплички і в 2022 році планували придбати ще теплиці, щоб більше рослин вирощувати.  Через повномасштабне вторгнення закупівля не відбулась. Наталія Нівецька впевнена, що коли в них буде більше теплиць, то з часом можна буде вирощувати всі рослини для висадки самостійно і таким чином економити кошти громади.

«Побите, поранене, але квітне…»: як місто на Криворіжжі оговтується після 5 місяців під обстрілами, - ФОТО, ВІДЕО, фото-8

Після того, як навели лад в парковій зоні, прийнялись розчищати пляжну зону і поприбирали в цьому році там, де вже багато десятиліть ніхто не прибирав. Серед планів на майбутнє – поставити там гойдалки і люди зможуть сидіти, кататися на гойдалках, милуватися пейзажом.

«Побите, поранене, але квітне…»: як місто на Криворіжжі оговтується після 5 місяців під обстрілами, - ФОТО, ВІДЕО, фото-9

Також, за словами міського голови Зеленодольська Дмитра Невеселого, на території пляжу буде такий собі спортивний хаб з баскетбольним, волейбольним майданчиком та місцем для заняття воркаутом.

Прифронтове місто на Криворіжжі не тільки оговтується після піврічних обстрілів, а вже будує плани на майбутнє і робить все можливе, щоб місто Зеленодольськ та вся громада ставали кращими. 

Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#КривийРіг #КриворізькийРайон #військоваАгресіяРФ #Зеленодольськ #обстріли #озеленення #наведенняПорядку
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...