• Головна
  • З початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 497 злочинів проти журналістів та медіа в Україні
12:30, 16 березня 2023 р.

З початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 497 злочинів проти журналістів та медіа в Україні

З початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 497 злочинів проти журналістів та медіа в Україні

За рік з початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 497 злочинів проти журналістів та медіа в Україні. 

Як пише "Детектор медіа", такими є дані Моніторингу російських воєнних злочинів, що здійснює Інститут масової інформації.

Станом на 24 лютого 2023 року, вже 48 медійників загинули в Україні внаслідок російської збройної агресії. З них вісім – під час виконання журналістської діяльності, 27 загинули як учасники бойових дій та 13 – внаслідок російських обстрілів або катувань.

ІМІ зафіксував 35 випадків обстрілів журналістів з боку росіян. Щонайменше 17 журналістів отримали поранення під час виконання своєї професійної діяльності. Зокрема, внаслідок російських обстрілів журналісти зазнавали контузій, переломів і поранень кінцівок та осколкових поранень.

ІМІ зафіксував 21 випадок захоплення та викрадення журналістів російськими окупантами. Викрадення та захоплення журналістів сталися в п’яти регіонах: Київщина, Запоріжжя, Херсонщина, Луганщина та Харківщина. Найбільше викрадень журналістів (9) росіяни скоїли на Херсонщині. Досі залишається в полоні російських окупантів журналіст УНІАН Дмитро Хилюк.

Протягом року з початку великої війни росіяни 16 разів обстріляли телевежі, які є цивільними об’єктами. Це спричинило повне або тимчасове зникнення телевізійного та радіомовлення в дев’яти регіонах України. 

Росіяни захопили редакції щонайменше 25 українських медіа для цілеспрямованого поширення своєї агресивної пропаганди на окупованих територіях України.

Внаслідок широкомасштабного російського вторгнення щонайменше 233 медіа припинили повністю або частково свою діяльність. Медіа змушені були закриватися через прямі погрози з боку російських окупантів, захоплення редакцій, неможливість працювати в умовах тимчасової окупації, руйнування приміщень редакцій та фінансову кризу, спричинену російською війною. 

Протягом року росіяни вчиняли численні DDoS-атаки (43 випадки) на сайти українських онлайн-медіа, які висвітлюють війну Росії проти України. Серед інших російських кіберзлочинів – сайти медіа ламали, змінювали новини на російські маніфести, розміщували на них російську символіку чи заклики здатися. Крім того, зафіксовано фішингові атаки на українські редакції та журналістів.

Також ІМІ зафіксував 67 випадків погроз журналістам та редакціям як центральних, так і регіональних медіа. Якщо спочатку окупанти фізично погрожували (приходили додому до журналістів чи до їхніх батьків), то згодом погрози перемістилися в інтернет-простір (розсилали електронні листи з погрозами кримінальним переслідуванням, ув'язненням, тортурами, допитами та застосуванням ядерної зброї). 

З початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 497 злочинів проти журналістів та медіа в Україні, фото-1

Водночас поліція зареєструвала 54 воєнні злочини відносно журналістів. Про це повідомляє прес-служба Національної поліції України з посиланням на заступника Голови Національної поліції Максима Цуцкірідзе.

За словами спікера, за час повномасштабного вторгнення росії в Україну слідчі Нацполіції розпочали 54 кримінальних проваджень за фактами вчинення таких злочинів російськими військовими:

«Ми зафіксували 29 випадків загибелі журналістів, 17 поранень, а також факти позбавлення їх права пересування – 12 журналістів зараз знаходяться на непідконтрольній території. Їх доля частково невідома, хтось знаходиться в полоні. Усі ці факти розслідуються».

Заступник Голови Нацполіції зазначив, що більшість кримінальних проваджень, де фігурують постраждалі журналісти, за підслідністю направляються в СБУ. У таких випадках поліція готова максимально сприяти розслідуванню шляхом створення спільних слідчо-оперативних груп.

Водночас слідчі підрозділи поліції наразі розслідують десять таких проваджень. Тож Максим Цуцкірідзе зупинився на конкретних випадках. Зокрема щодо викрадення на Херсонщині та позбавлення волі журналіста газети «Новий день» Олега Батуріна:

«Він визволений і надає покази про представників окупаційної влади Херсону, які сприяли збройним силам російської федерації у позбавленні його волі. Двом особам, які дали інформацію, що це журналіст, який сприяє об’єктивній подачі інформації про російське вторгнення, заочно повідомлено про підозру».

За словами Максима Цуцкірідзе, розслідується загибель шести журналістів внаслідок ракетного обстрілу телевізійної вежі у місті Києві і загибель начальника пресслужби об’єднаної штурмової бригади ЗСУ Юрія Лелявського та розстріл російськими військовими журналіста Сергія Пущенка, який служив у добровольчому громадському формуванні територіальної громади.

Спікер також проінформував про роботу слідчих підрозділів Нацполіції з документування воєнних злочинів російської федерації в цілому. За час повномасштабної війни росії проти України розпочато 66700 кримінальних проваджень. У більшості правова кваліфікація цих фактів - порушення законів та звичаїв війни.

Спікер також розповів про роботу поліції на деокупованих територіях:

«Там ми виявляємо найбільше жахіть. Це і масові поховання, і місця тимчасового тримання наших громадян, в тому числі і журналістів».

За словами Максима Цуцкірідзе, найбільші масові поховання виявлені в Ізюмі на Харківщині, де загинула 941 людина, та в Київській області, де виявлено тіла 1374 людей.

Крім того, поліцейські зафіксували 25 катівень та місць несвободи в Харківській області, 16 - в Херсонській, 3 – в Київській області та 6 - на інших територіях, які були окуповані.

Максим Цуцкірідзе наголосив, що робота з документування воєнних злочинів росії триває, а зібрані докази допоможуть притягнути винних у їх вчиненні до відповідальності в українських та міжнародних судах.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новини #кривийРіг #0564ua #війна
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
На восьмом году российско-украинской войны Российская Федерация продолжает эскалацию военного конфликта, стянув к границам нашей страны многотысячную армию и военную технику. Украинское государство стремится разрешить конфликт дипломатическим путём. Сторону Украины в этом конфликте приняли все цивилизованные страны.
Оголошення
live comments feed...