Хто щасливіший: сови чи жайворонки?

Вранці ви вискакуєте з ліжка, сповнені бадьорості та готові до роботи? Чи відкладаєте сигнал будильника до останнього і тягнете своє заспане втомлене тіло на роботу?

Вам пощастило, якщо ви жайворонок, адже ваші природні звички сну, або так звані циркадні ритми узгоджуються з традиційним графіком роботи з 8 до 17.

Хто щасливіший: сови чи жайворонки?, фото-1

А от совам приходиться несолодко, адже згідно з новим дослідженням, опублікованим у журналі Molecular Psychiatry, доведено, що сови мають кращі показники продуктивності у другій половині дня та ввечері і пізно лягають спати.

У дослідженні використовувались дані про сон, зібрані з моніторів активності, які носили на зап'ястях понад 85 000 учасників дослідження Biobank Великобританії, в якому зберігається поглиблена генетична інформація та інформація про здоров'я понад півмільйона британців.

Дослідники порівняли цю інформацію про сон із самозвітами про настрій і виявили, що люди з неправильно скоригованим циклом сну частіше повідомляють про депресію, тривогу та мають гірше самопочуття.

Проблеми зі здоров’ям, пов’язані швидше за все з тим, що сови змушені жити у світі, більш орієнтованому на жайворонків, що призводить до порушення циркадних ритмів їх організму. Так вважає спеціаліст зі сну Крістен Натсон, доцент кафедри неврології та профілактичної медицини в Північно-Західному університеті імені Файнберга, яка не брала участі у дослідженні. Однак, якщо ви можете жити, дотримуючись циркадних ритмів вашого організму – це найкращий варіант. Однак і тут потрібно бути обережним. Проблема, з якою стикаються багато нічних сов, піддаючись власним уподобанням до сну – це втрата відчуття структури протягом дня. Щоб протистояти цьому, важливо встановити своєрідну процедуру, яка забезпечить вас цією структурою. Наприклад, Руї Феррейра, який став гравцем року в PokerStars SCOOP 2020, поділився, що сон, прийом їжі та фізичні вправи в один і той самий визначений час допомогли йому зосередитись на грі та досягти успіху.

Згідно з автором дослідження, доктором Джессікою Тиррел, яка є старшим викладачем медичної школи Університету Ексетера у Великобританії – чим більше людина зсуває свій внутрішній годинник, тим більше в неї шансів розвинути депресію.

Попередні дослідження, в тому числі дослідження Натсона, виявили взаємозв'язок між депресією та циклами сну. Особливо яскраво це прослідковується у тих, хто працює по змінам. Спостерігається, що серед цих людей більше поширена депресія, вони мають гірший стан здоров'я та загального самопочуття.

Хороші новини для жайворонків

З іншого боку, новою та важливою знахідкою дослідження є те, що ті, хто любить вставати вранці, мають більш регулярний розклад сну. Якщо ви жайворонок, то у вас менше шансів страждати депресією. Крім того, такі люди частіше повідомляють про більш хороше самопочуття. Частково це може бути пов'язано з тим, що жайворонки рідше страждають на так званий соціальний джетлаг.

«Соціальний джетлаг» відбувається, коли ми лягаємо спати і прокидаємось пізніше у вихідні, порівняно з будніми днями, коли нам доводиться рано вставати на роботу. Це термін, запозичений із туристичних реалій, особливо коли ми подорожуємо між часовими поясами. Однак, соціальний джетлаг є наслідком невідповідності між власним біологічним ритмом людини та щоденним розкладом, що визначаються соціальними обмеженнями.

Хто щасливіший: сови чи жайворонки?, фото-2

Інші можливі причини кращого самопочуття у жайворонків включають більший вплив на них сонячного світла. Ранкові типи людей піддаються більшій кількості світлового опромінення, а от тим, у кого сон більш мінливий та нерегулярний, може його не вистачати. Вчені додають, що терапія яскравим світлом практикується при лікуванні деяких форм депресії.

Циркадне зміщення також може призвести до неадекватної тривалості та якості сну, що в свою чергу може погіршити настрій та посилити розлади настрою.

Проте, у дослідженні залишається відкритим питання: що було раніше – курка чи яйце? Часто дослідження показують лише асоціацію, а не причинно-наслідкові зв'язки. Тому важливо розуміти, що, можливо, у людей з депресією графік сну сам по собі більш нерегулярний. Так, здається, доведеться провести ще не одне дослідження аби визначити нюанси та краще зрозуміти ці явища.

Варто пам’ятати, що хоча ми й можемо більше схилятися до того чи іншого циркадного ритму, більшість людей знаходяться десь посередині. Структуру сну та активність можна змінювати, і навіть незначні зміни можуть мати великий вплив.

Розуміння свого режим сну допоможе вибрати найкращий час для активності. Якщо ви почуваєтесь більш продуктивним зранку – організовуйте важливі справи саме тоді і навпаки. Використання вашого внутрішнього годинника на власну користь може допомогти оптимізувати найкращий час для того чи іншого заняття. Головне – прислухатися до свого організму та самопочуття.

Жми кнопку "Нравится" и получай новости первым на Facebook
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать
Комментарии
Валюта
Покупка
Продажа
USD
26,65
26,72
EUR
31,33
31,42
RUB
0,361
0,365
Все валюты мира