Юрій Вілкул: Для захисту екологічних прав криворіжців ми робимо все можливе, що залежить від міста. Але вкрай необхідні зміни та більш дієві кроки на рівні державних органів, на яких ми наполягаємо вже кілька років!

Після численних звернень влади Кривого Рогу до державних органів щодо справедливого розподілу коштів для вирішення екологічних проблем, та подачі міською владою до суду на АМКР, викиди якого складають 85% від загального обсягу викидів по місту, з вимогою зобов’язати підприємство виконати в установлені терміни природоохоронні заходи Міської екологічної програми, Кривий Ріг відвідав представник Мінекології.  

20 липня Кривий Ріг з робочим візитом відвідав заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Руслан Стрілець. Разом з міським головою Юрієм Вілкулом він побував у Криворізькому відділі державної екологічної інспекції.  

Окреслюючи найбільш актуальні екологічні проблеми Кривбасу та конкретні шляхи їх вирішення, мер міста Юрій Вілкул зазначив: 

«Ми прекрасно усвідомлюємо те колосальне навантаження, яке маємо від промислового виробництва. А це, в першу чергу, здоров’я і життя людей. Вимагаємо від промислових підприємств неухильного дотримання комплексу природоохоронних заходів Міської екологічної програми. Я цілком відповідально можу говорити - все, що належить до компетенції міста у вирішенні екологічних проблем, навіть незважаючи на обмежений фінансовий ресурс, який залишається в місті – виконується. Але необхідні зміни та більш дієві кроки на законодавчому рівні».

У 2019 році підприємства міста сплатили 244 млн грн екологічного податку, з яких тільки 61 млн грн (25%) фактично зараховано до міського фонду охорони навколишнього природного середовища – єдиного джерела фінансування невідкладних заходів з вирішення загальноміських екологічних проблем. Крім того, з 2019 року до державного бюджету зараховується 100% екологічного податку за викиди двоокису вуглецю. Торік підприємства сплатили за викиди двоокису вуглецю  майже 143 млн грн, але з цих грошей місто не отримало ні копійки.

Під керівництвом міського голови Юрія Вілкула раніше були розроблені та направлені Президенту України та голові Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування Законопроєкти, якими пропонується  внести зміни  до Податкового та Бюджетного кодексу, що передбачають збільшення ставок екологічного податку в 1,5 рази, надходження до міського бюджету екологічного податку в розмірі 50%, у тому числі - екологічного податку за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю. 

«Справедливість щодо криворіжців має бути відновлена. У разі підтримки наших ініціатив парламентською більшістю, отримані кошти місто зможе направити на покращення медичного обслуговування криворіжців та підтримку закладів охорони здоров’я. Адже на сьогодні, профільною постановою Кабміну заборонено використовувати кошти, що залишаються від екологічного податку у місті, на  медичну сферу», - сказав Юрій Вілкул.  

У разі прийняття запропонованих законопроєктів, майже вп'ятеро зростуть надходження до міського фонду охорони навколишнього природного середовища - на 227,7 млн грн, тобто з 60 млн грн до майже 300 млн грн. По друге, це надасть можливість здійснювати фінансування за рахунок коштів фонду охорони навколишнього природного середовища нагальних заходів з охорони здоров’я та покращення медичного обслуговування мешканців Кривого Рогу.

Начальник управління екології Світлана Охотнікова підкреслила: «З 2016 року у нас працює муніципальна екологічна програма, розрахована до 2025 року. Це – результат спільної роботи екологів, науковців, громадських організацій, депутатів, Програмою передбачено 178 заходів. Важливим напрямком роботи є контроль за якістю повітря. За ці роки вдалося знизити викиди шкідливих речовин в атмосферу міста на 32%. 

Ми запровадили і зараз продовжуємо вдосконалювати систему моніторингу навколишнього природного середовища. На разі, у місті встановлені та функціонують 28 автоматизованих постів, з яких: 5 – міські, 23 – промислових підприємств, що встановлені на межі санітарно–захисних зон». 

Дані постів відкриті для жителів, переглянути їх можна в модулі «ЕКОМОНІТОРИНГ» на офіційному вебпорталі «Криворізький ресурсний центр» (5– міські та 13– підприємств). Торік до модулю долучилися ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» та ПРАТ «Кривий Ріг Цемент».

Однак, по закону, вживати заходи мають право державні органи на які покладені спеціальні обов’язки з контролю та нагляду. Органи місцевого самоврядування не мають права на проведення перевірок, на закриття, на накладення штрафів.

«Ми ще з 2017 року разом з лабораторним центром, управлінням екології, громадськими організаціями за рахунок коштів міського бюджету проводимо вимірювання стану атмосферного повітря на предмет перевищення чи не перевищення дозволених норм викидів. Всі факти, які були зафіксовані, 100% направлені як до органів прокуратури так і до екологічної інспекції. На жаль, по жодному факту ніякої реакції від державних органів, які по закону зобов’язані вживати відповідних заходів, не було. Результат цих звернень – надходження до міського фонду навколишнього середовища 60 тис грн  у 2019 році та 40 тис грн у   першому  півріччі 20 року за збитки, нанесені підприємствами навколишньому середовищу», - зауважила Світлана Охотнікова.

Кривий Ріг – єдине місто в Україні, в якому за дорученням мера Юрія Вілкула було проведено комплексне дослідження впливу найбільших промислових підприємств на довкілля та здоров’я мешканців. У рамках міської екологічної програми у 2018-2019 роках виконана оцінка ступеня забруднення атмосферного повітря, ідентифікації та інвентаризації основних джерел викидів забруднюючих речовин ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" і ПАТ "ПІВДГЗК", а також гірничо-металургійних підприємств центральної та північної частин міста, у тому числі - оцінки ризиків для довкілля та здоров'я криворіжців. Уперше в Україні проведено розрахунки збитків через витрати на лікування хвороб, пов’язаних із забрудненням атмосферного повітря. 

Матеріал розміщено на замовлення КП "Інститут розвитку міста Кривого Рогу".

Юрій Вілкул: Для захисту екологічних прав криворіжців ми робимо все можливе, що залежить від міста. Але вкрай необхідні зміни та більш дієв..., фото-1
Юрій Вілкул: Для захисту екологічних прав криворіжців ми робимо все можливе, що залежить від міста. Але вкрай необхідні зміни та більш дієв..., фото-1
кривой рог новости кривого рога екологія офіс чистого довкілля
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Происшествия
В Кривом Роге милиция привлекла двух горожан  к административной ответственности за нарушение избирательного законодательства. Как сообщила пресс-служба КВП, 25 октября в полицию поступили два сообщения о том, что на избирательных участках в Саксаганском районе города, мужчины получив бюллетени, порвали их. Оба были задержаны. В отношении правонарушителей сотрудниками полиции составили административные протоколы по ст. 212-23 (Повреждения, сокрытие, уничто...
Общество
В селе Вольное Криворожского района процесс голосования происходит спокойно, утром нарушений не зафиксировано. На участке для голосования есть антисептик, на полу - разделительные линии. Входящим измеряют температуру. Все находящиеся в помещении люди - и члены комиссии, и избиратели, и наблюдатели - находятся в масках. Как сообщает корреспондент 0564.ua, жители села выбирают депутатов Днепропетровского областного совета, Криворожского районного совета, Лоз...
Общество
Жительница Кривого Рога Инна,  пришедшая голосовать на избирательный участок в школе № 118 на микрорайоне Солнечный, была шокирована требованием членов комиссии. Как сообщила она журналистам 0564, по состоянию здоровья женщина находится в группе риска, поэтому очень внимательно следит за маской, не трогает руками внешнюю сторону и не снимает, даже если в помещении мешает духота. По её словам член УИК Маргарита Колобаева отказалась выдавать ей бюллетени, та...
Общество
Украинский режиссер и писатель из Крыма, бывший политзаключенный  Кремля Олег Сенцов поделился своими наблюдениями относительно выборов в местные органы власти, которые 25 октября проходят в Украине. Он отметил особенную активность пророссийских сил, которые, по его мнению, рвутся во власть, а президентский опрос, который должны проводить на избирательных участках в день голосования, назвал «противозаконным». «Я не в состоянии был себе представить, что в н...
Общество
В полиции прокомментировали ситуацию с автобусом, появившимся сегодня, 25 октября, в Кривом Роге (в районе Смычки). Как сообщил заместитель начальника ГУ НП в Днепропетровской области Владимир Богонис, 20 человек, находившихся в автобусе - наблюдатели от одной из политсил, что подтверждено соответствующими документами. Еще 50 человек, приехавших из Черкасской области, доставили в горотделение полиции Кривого Рога. На данный момент устанавливаются личности...
Культура
На ІV всеукраинском дистанционном  конкурсе молодых джазовых исполнителей «Джаз-палитра 2020» определены победители. Как сообщил оргкомитет на странице конкурса в Facebook, первое место с композицией Johnnie Green "Body and Soul"  занял саксофонист Марк Максимович из Кривого Рога. Победитель - ученик Криворожской музыкальной школы №10, преподаватель - Артем Зинченко. Как мы писали ранее, в 12 лет Марк стал победителем конкурса "Джаз на Почтовой", также в 2...
Общество
В Кривом Роге представители "всенародного опроса", инициированного президентом Украины, стоят за территорией избирательных участков и задают 5 вопросов горожанам. Криворожане по-разному реагируют на этот опрос - одни отвечают, другие считают это незаконным. Об этом сообщает корреспондент 0564.ua. Сегодня, 25 октября, в день выборов, по всей Украине проходит мероприятие "5 вопросов от президента".  В Кривом Роге представители  "всенародного опроса" находятс...
Общество
На Днепропетровщине за прошедшие сутки зарегистрирован 231 новый случай заболевания COVID-19. Об эпидситуации в регионе сообщает пресс-служба облсовета. Новые случаи в разрезе населенных пунктов области: ⁃ Днепр - 80; - Кривой Рог - 115;  - Вольногорск - 1;  - Желтые Воды - 1;  - Апостоловский район - 5;  - Криворожский район - 4;  - Днепровский район - 3;  - Пятихатский район - 2;  - Солонянский район - 5;  - Софиевский район - 2;  - Криворожский район -...
Общество
По состоянию на 9:00 25 октября в Украине 343 498 лабораторно подтвержденных случаев COVID-19, из них 6391 летальный случай, 141508 пациентов выздоровели. За сутки зафиксировано 6088 новых случаев. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава. Уточняется, что всего проведено 3025148 тестирований методом полимеразной цепной реакции (ПЦР). За сутки выздоровели 1753 пациента. Исследования проводились вирусологической референс-лабораторией Центра общественного здо...