• Головна
  • Kryvyi Rih GREEN Strategy – всеукраїнський майданчик для відкритого діалогу та пошуку компромісу
Новини компаній
09:00, 4 березня 2020 р.

Kryvyi Rih GREEN Strategy – всеукраїнський майданчик для відкритого діалогу та пошуку компромісу

Новини компаній

28 лютого 2020 року у Кривому Розі відбувся III Міжнародний форум Kryvyi Rih GREEN Strategy.

Це – унікальна платформа, заснована у Кривому Розі, що раз на рік збирає представників влади, громадськості та бізнесу для прокладання спільної стратегії покращення стану довкілля промислових міст. 

Kryvyi Rih GREEN Strategy – це всеукраїнський майданчик для дискусій, які об’єднують, а не роз’єднують, а також дають можливість для пошуку компромісів.

Цього року у заході взяли участь Олег Бондаренко - Голова Комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування, Єгор Фірсов  - т.в.о. Голови Держекоінспекції України, Руслан Стрілець - заступник директора Департаменту з питань управління відходами, екологічної безпеки та переходу до кругової економіки Міністерства енергетики та захисту довкілля України, Михайло Хорєв - т.в.о. Голови Держводагентства України, народні депутати з Кривого Рогу, міський голова та його заступники, представники промислових підприємств: АрселорМіттал Кривий Ріг та Метінвест, екологи, викладачі, науковці, громадські активісти, а також закордонні гості: Даніел Молін - екологічний консультант, представник компанії EKOZ AB (Швеція) та Туйя Хіллі - начальник Управління екології провінції Лапландія Фінляндська республіка. 

Kryvyi Rih GREEN Strategy – всеукраїнський майданчик для відкритого діалогу та пошуку компромісу, фото-1

Протягом дев’яти годин фахівці вивчали чотири основні питання, які склали порядок денний форуму: реформа екологічного контролю, формування екологічного податку та рентної шкали для підприємств, питання екологічного моніторингу стану довкілля та проблема шахтних вод у промислових містах. 

Розгалуження та модернізація системи державного моніторингу за станом навколишнього середовища є основною для ухвалення рішень про вживання заходів контролю за забруднювачами, а також рішень щодо видачі дозволів на викиди забруднюючих речовин. Це питання розглядалося учасниками Форуму Kryvyi Rih GREEN Strategy уже двічі, у результаті чого відбулися суттєві зміни. Владислав Антіпов, генеральний директор Центру екології та розвитку нових технологій розповідає: «Минулого року ми обговорювали питання модернізації на підприємствах, зокрема Метінвест та АрселорМіттал Кривий Ріг. Промисловці оприлюднили свої плани, і ось – ми бачимо результат. Наприклад, Метінвест встановив пости автоматичного спостереження на кордонах санітарно-захисних зон, а дані з цих постів, починаючи з січня, передаються місцевій владі та громадським організаціям для вивчення». АрселорМіттал Кривий Ріг розвиває власну систему моніторингу з 2014 року: купує нове обладнання та програмне забезпечення, застарілі аналізатори змінює на нові, більш ефективні. Контроль якості атмосферного повітря здійснюється за допомогою трьох автоматизованих постів підприємства. Проте держава на законодавчому рівні постійно змінює вимоги. Екологи наголошують: стандарти системи екологічного моніторингу мають бути однаковими для усіх, починаючи від місць розташування системи контролю, закінчуючи технічними параметрами обладнання та аналітикою отриманих даних. Для будівництва такої системи необхідно вкладати кошти з держаного бюджету.

Kryvyi Rih GREEN Strategy – всеукраїнський майданчик для відкритого діалогу та пошуку компромісу, фото-2

Найбільш запеклим при обговоренні виявилося питання реформи екологічного контролю. Проект Закону України про Державний екологічний контроль, який презентував Голова комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко, зазначає, що ефективність органів державного екологічного контролю визначається на основі головного критерію – динаміки стану довкілля та його компонентів. Цей законопроект передбачає утворення єдиного органу державного екологічного контролю. В той же час не до кінця зрозумілою є роль місцевих органів влади та громадськості у здійсненні державного контролю за дотриманням природоохоронного законодавства, саме щодо їхньої ролі – необхідно попрацювати над законопроектами. Також необхідно чітко розуміти структуру органів державного контролю, їхні повноваження. Головний юрисконсульт АрселорМіттал Кривий Ріг Артем Філіп'єв  зазначив: «Будь-які зміни законодавства повинні бути спрямовані на встановлення розумного балансу у взаєминах бізнеса та контролюючих органів. Тому законопроект про екологічний контроль потребує суттєвого доопрацювання. Крім того, основні проблеми, які існують у сфері екологічного контролю, знаходяться не у площині законодавства – а в адмініструванні контрольних функцій органами державної влади». 

Kryvyi Rih GREEN Strategy – всеукраїнський майданчик для відкритого діалогу та пошуку компромісу, фото-3

Питання екологічного оподаткування є сферою інтересів усіх стейкхолдерів у сфері екології. Пошук балансу в питаннях екологічного оподаткування між бізнесом та владою повинен стати одним з основних принципів. Для промислових міст, таких як Кривий Ріг, Маріуполь, Запоріжжя, важливим є використання екологічних коштів саме на місцях, тому необхідно вносити зміни у структуру розподілу податків зі збільшенням  надходжень саме до місцевих бюджетів. Крім того, необхідно на законодавчому рівні чітко визначити напрямки використання екологічного податку з відповідним внесенням змін до Податкового кодексу України, скасувавши дію Постанови Кабінету міністрів України № 1147 від 17.09.1996 року. Відповідно до законодавства, виплати за викиди вуглекислого газу у повному обсязі спрямовуються до державного бюджету України, а не до місцевих бюджетів регіонів, які відчувають на собі промислове навантаження. На думку керівництва АрселорМіттал Кривий Ріг, кошти екоподатків повинні використовуватися більш ефективно та прозоро, у першу чергу, на місцевому рівні, а не «розчинятися» у загальних доходах державного бюджету. 

Kryvyi Rih GREEN Strategy – всеукраїнський майданчик для відкритого діалогу та пошуку компромісу, фото-4

Четверте питання, яке розглядалося на Форумі є дуже важливим для Кривого Рогу, при цьому його вирішення зачіпає інтереси чотирьох областей: Кіровоградської, Дніпропетровської, Херсонської та Миколаївської – це питання управління шахтними водами Кривбасу та покращення гідрологічного та екологічного стану ріки Інгулець.

Центром ухвалення рішень із зазначеного питання має бути саме Кривий Ріг. Для цього має бути вироблена єдина позиція усіх зацікавлених сторін, якими є підприємства з підземного видобутку руди, місцева влада та громадськість. Ця позиція повинна відповідати вимогам чинного законодавства у сфері управління водними ресурсами. Крім того, до вирішення проблеми покращення стану ріки Інгулець мають бути залучені не лише підприємства з підземного видобутку залізної руди, а й усі підприємства, діяльність яких має негативний вплив на екологічний стан Інгульця. Проблема шахтних вод має бути вирішена на державному рівні, інакше – самостійно ані екологи, ані підприємства з цією задачею не впораються. Саме тому найближчим часом буде проведено круглий стіл з узагальнення напрацювань та стратегування покрокових ініціатив вирішення проблеми шахтних вод. 

Kryvyi Rih GREEN Strategy – всеукраїнський майданчик для відкритого діалогу та пошуку компромісу, фото-5

Співзасновники Форуму високо оцінили результати роботи усіх фахівців, а також подякували співорганізаторам – компанії Метінвест та АрселорМіттал Кривий Ріг. Робота над організацією Форуму тривала більш ніж півроку, проте результати – перевищили сподівання. 

«Довкілля промислових міст – це одна з надзвичайно складних проблем, і у сучасному світі одна людина дуже рідко може щось змінити у цьому напрямку, - зазначає співзасновник Форуму народний депутат України VIII скликання Костянтин Усов. - Але одна людина може зібрати найцікавіших, найкращих, найбільш небайдужих людей в одному місці, які, на жаль, не часто спілкуються між собою, і це дасть фантастичні, неймовірні результати. Саме тому, ми, як співорганізатори «Криворізької зеленої стратегії» продовжуємо підтримувати цей щорічний майданчик для фахівців з питань захисту навколишнього середовища». 

Kryvyi Rih GREEN Strategy – всеукраїнський майданчик для відкритого діалогу та пошуку компромісу, фото-6

«Наш Форум – це у першу чергу майданчик для компромісу та пошуку нових спільних рішень, - розповідає співзасновник Форуму Володимир Соколовський, голова громадської організації «Екологічна рада Криворіжжя». - Ми сподіваємося, що наш досвід буде тиражовано на інші промислові міста України. Є розуміння, що ми усі знаходимося в одному човні. І цей човен – Кривий Ріг, тому й далі ми будемо рухатися у ньому усі разом. І тільки від нас залежить – як».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#кривойРог #новости #0564ua #форум #Kryvyi Rih GREEN Strategy
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
ТОП новини
"Пожежа вже локалізована": Кирило Тимошенко опублікував фотографії наслідків влучання ракети по криворізькому підприємству, - ФОТО
Після опівночі росіяни ударили трьома ракетами по Кривому Рогу і поцілили у промислове підприємство. Убили працівника.
У Кривому Розі і надалі можливі масштабні відключення світла, рашисти атакують енергетичну інфраструктуру країни
рашисти нанесли ракетний удар по об'єкту промислової інфраструктури у Кривому Розі
Оголошення
live comments feed...