• Головна
  • АТ «Криворіжгаз» не торгує газом, а займається лише його розподілом
Новини компаній
13:00, 26 лютого 2020 р.

АТ «Криворіжгаз» не торгує газом, а займається лише його розподілом

Новини компаній

Останнім часом всіх цікавлять питання щодо запровадження окремої плати за доставку природного газу та порядок її оплати.

На запитання журналістів відповів головний інженер АТ «Криворіжгаз» Борис Рибка.

- Нині триває завершальний крок реформи ринку газу. Зокрема, закінчено анбандлінг, що триває з 2015 року та є зобов’язанням України перед міжнародними установами, - говорить фахівець. - Зазначу, що анбандлінг- це добровільний поділ великих промислових підприємств на кілька менших, мобільних і самостійних структур. У нашому випадку анбандлінг– це відокремлення діяльності з транспортування природного газу, тобто діяльності оператора газотранспортної системи, від видобування і постачання природного газу.

Тож нині, як і в Європі, у нас повністю розділені діяльність по продажу газу як товару, від його доставки (розподілу).

- Це тому у споживачів з’явились два рахунки за газ?

- Не два рахунки за газ, а один – за газ, а другий – за його доставку. З початку нинішнього року це дві окремі послуги, тому й дві платіжки. Одначе це не говорить про збільшення загального платежу, у жодному разі – ні. Просто із загального рахунку, де в одній сумі були і газові кубометри, і їхня доставка безпосередньому споживачу, саме плату за доставку вивели в окремий рахунок.

Це, серед іншого, гарантує незалежність постачальників газу від операторів ГРМ, а також спрощує споживачам зміну таких постачальників.

- У чому ж полягає послуга доставки, чи то пак розподілу газу? Інакше кажучи, що саме ви робите заради того, щоб газ дійшов до кожного споживача – і у віддалене приміське селище, і на найвищий поверх багатоповерхівки?

- Насамперед, що таке газорозподільні мережі? Це не лише той газопровід, що прокладений по вашій вулиці. Газорозподільні мережі – це важлива частина всієї газової системи країни, разом із добуванням природного газу та транспортуванням його магістральними газопроводами.

Існують газорозподільні станції – ГРС. На території Кривого Рогу та Криворізькому районі таких станцій 10. Саме тут відбувається передача газу з магістральних мереж від оператора газотранспортної системи - нам до газорозподільної мережі. Далі газ йде безпосередньо до міста, де під високим тиском потрапляє на газорегуляторний пункт, тобто на ГРП. Це такі собі не дуже примітні будівлі, в яких за допомогою спеціального обладнання відбувається зниження тиску від високого до середнього. І вже після ГРП газ іде по трубах із середнім тиском. Уже ближче до вашої вулиці на так званому шафовому регуляторному пункті відбувається пониження до низького тиску.

Тут газ уже розподіляється до кожного будинку. Від моменту передачі газу до вашого будинку в середньому територією нашого регіону газ проходить 20-30, а то й 100 кілометрів. Тож та частина газопроводу, яку ви бачите на вашій вулиці, це незначна частка усієї газорозподільної мережі.

Загалом АТ «Криворіжгаз» обслуговує понад 2300 км таких мереж, близько 900 споруд на газопроводах, близько 2000 будинкових регуляторів тиску, а також інше необхідне обладнання. Як бачимо, газорозподільні мережі – це величезна інфраструктура, яка за рахунок пониження тисків, їх регулювання, застосуванню інших необхідних заходів дозволяє газу рухатися у необхідному напрямку до вашої домівки. Як результат нашої роботи - у вашій оселі завжди є необхідна кількість природного газу, яким ви можете користуватись 24 години на добу 7 днів на тиждень будь-якої пори року.

І все це – витрати, котрі й мають відшкодуватись за рахунок плати за доставку газу. Котра, як вже зазначалося, раніше було складової загального газового платежу, а з початку року стала окремими нарахуванням.

- У нашому регіоні, як ви зазначили, майже 300 тисяч споживачів, всі вони мають вносити таку плату. Це великі кошти…

- Усі наші витрати на функціонування газових систем контролюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг. Загалом ці витрати можна поділити на чотири групи.

Перша група – це технологічний газ. Газопроводи Кривого Рогу почали будувати 60-70 років тому, тож мережі зношуються, старіють, потребують постійного обслуговування та заміни, інакше в них утворюються отвори, через які витікає газ. Так само мають місце витоки та втрати газу у місцях з’єднань труб. Щоб збалансувати систему в технологічному процесі розподілу, оператор ГРМ вимушений закупати технологічний газ.

Друга група - це фонд оплати праці. Для того, щоб обслужити 2300 км газових мереж, потрібні висококваліфіковані фахівці. Для цього у нас працюють понад 1000 працівників.

Третя група витрат – це матеріали, які потрібні для експлуатації мереж: різні комплектуючі, запчастини, розхідні матеріали. Наприклад, пальне для 11 автомобілів аварійно-диспетчерської служби, які 24 години на добу, 7 днів на тиждень виїжджають на виклики за номером 104. Наша аварійка разом з пожежниками, поліцієї чи швидкою допомогою завжди готові виїхати вам на допомогу.

Нарешті, четверта група витрат - це виконання інвестиційної програми, яка затверджується НКРЕКП. Це, зокрема, капітальний ремонт та заміна різних елементів газових мереж, котра в нашому регіоні вже давно відзначила свій піввіковий ювілей. А чим старіша система, тим більше уваги вона до себе потребує.

Причому більшість наших витрат фіксовані. Вони виникають й взимку, під час пікового споживання газу споживачами, і влітку, коли споживання газу різко знижується.

- Тобто, чим більше споживачів підключені до газової мережі, тим більші ваші доходи?

- Ні, чим більше споживачів в районі, тим рівномірніше розподіляються витрати на розподіл газу, які є фіксованими і не залежать від об’єму споживання. Тому, чим більше споживачів солідарно будуть сплачувати справедливо розрахований тариф з боку НКРЕКП, тим меншим буде цей тариф.

Дивиться, умовний споживачі побудував будинок чи купив квартиру, але не споживає в ній газ, і не збирається платити за послугу доставки. В такому разі цю частку витрат повинен заплатити хтось інший - сусіди, інші споживачі.

З точки зору європейського законодавства, такий підхід є дискримінаційним. Адже, чи використовують споживачі газ, чи ні, але витрати на підтримку роботи газової мережі залишаються.

- Як, власне, визначається тариф? Інакше кажучи, чому саме 0,42 грн. за кубометр?

- Згаданий державний регулятор щороку збирає інформацію для визначення того, скільки потрібно витрат на рік, щоб газова система працювала надійно, адже доставка газу має бути безпечною та безперебійною.

НКРЕКП аналізує зібрану інформацію і визначає - скільки витрат необхідно для закупівлі технологічного газу, скільки йде на заробітну плату, на матеріали, які витрати на ремонт мереж, на заміну обладнання абощо. Розділивши загальні витрати на наших споживачів, саме регулятор визначає тариф, який вимірюється в гривнях за 1 кубометр.

За його розрахунками вийшло, що наш тариф на розподіл (доставку) газу становить 0,42 грн/м3. Підкреслю, що його визначали не ми, його визначили нам, і ми змушені за ним працювати.

- Як визначається платіж за доставку газу? Він індивідуальний для кожного споживача?

- Так, вартість доставки газу розраховується індивідуально для кожного клієнта. Розмір плати залежить від обсягу спожитих кубометрів газу конкретним споживачем впродовж попереднього «газового року» - це проміжок часу з 1 жовтня по 30 вересня. Сума кубометрів газу, спожитого за рік, ділиться на 12 місяців, а результат множиться на встановлений НКРЕКП тариф на доставку. Можете перевірити – і отримаєте свою вартість доставки на місяць.

- Чому розрахунок плати за доставку природного газу залежить від минулорічних обсягів споживання, а не від фактичних?

- Такий порядок розрахунку встановлений державним регулятором: іншого варіанту затвердити справедливий та фіксований тариф на рік вперед просто не існує. Адже якщо споживач зменшить використання газу нинішнього року, то у наступному році у нього буде менше й плата за доставку.

- А якщо споживач у попередній рік газ не використовував?

- Нові клієнти, а також ті споживачі, які у попередній газовий рік газ не споживали, отримали рахунки за січень та лютий, виходячи із планових об’ємів групи споживання, до якої вони відносяться.

Зауважу, що держрегулятор 11 лютого 2020 року схвалив проект рішення, яке передбачає зменшення фінансового навантаження на ці категорії споживачів. Наразі цей проект проходить громадське обговорення. Остаточне рішення має бути прийняте регулятором на початку березня. Відповідно до того рішення для зазначених споживачів буде, мабуть, розрахований новий платіж за доставку газу.

- Які строки оплати за доставку газу?

- Плата за доставку здійснюється щомісячно, рівними платежами впродовж року - до 20 числа місяця, в якому надаються послуги. Оскільки у деяких споживачів розмір плати за доставку газу буде меншим, аніж комісія банку за прийом платежу, то споживачу буде вигідніше заплатити одразу за кілька місяців.

- Як отримати рахунок за доставку?

- Рахунки для оплати послуг розподілу природного газу споживачі отримують поштою. Є також можливість завантажити та оплатити рахунок онлайн - в «Особистому кабінеті» на сайті 104.ua.

- Чи правда, що за доставку газу мають платити також й ті споживачі, які тимчасово не споживають газ?

- Так. За доставку газу треба платити, навіть якщо ви не використовуєте природний газ у певний період часу. Логіка цього рішення державного регулятора наступна: ви тимчасово не споживаєте газ, але у вас є договір на розподіл природного газу. Згідно цього договору, оператор ГРМ гарантує споживачу можливість 24 години на добу відкрити кран та отримати газ. Вам не потрібно телефонувати та замовляти: «Мені, будь-ласка, на завтра включіть на дві години газ!»

Наявність газу відповідних параметрів та у достатньому обсязі у точці приєднання всім споживачам надається завжди, 24 години на добу. Для цього газ повинен до вас дійти - пройти близько 20-30 кілометрів, пройти через газорегулююче обладнання, а працівники повинні обслужити це обладнання. Вони мають обійти всі газопроводи, переконатися в тому, що вони є не аварійними та безпечними для експлуатації, й лише тоді ви зможете отримати послугу, яка називається «послуга з розподілу природного газу».

- Ще одне питання, яке турбує споживачів: чому потрібно платити за доставку рівними частинами щомісяця, а не у залежності від фактично спожитих кубометрів у відповідний місяць?

- До цього часу споживачі оплачували за доставку газу разом із витратами за спожитий газ, а їхня місячна плата за доставку залежала від кількості спожитих кубометрів у цьому місяці. Тепер же все змінилося і плата вноситься окремо рівними платежами щомісяця. Логіка цього рішення держегулятора така.

Влітку рахунок за газ мінімальний, а взимку досягає своїх максимальних значень, адже взимку споживачі використовують 80-90% від цілорічного обсягу газу. Але ж зарплата чи пенсія у наших клієнтів не змінюється з місяця в місяць. Відповідно, взимку їм складно платити, адже рахунок більш ніж значний, а влітку навпаки - навантаження на сімейний бюджет різко знижується. Тому регулятор, запровадив плату за доставку рівними частинами щомісяця. Найбільш вигідна нова система розрахунків для тих споживачів, які використовують газ для опалення житла.

У Кривому Розі та Криворізькому районі частка таких споживачів складає 23% або 66 тисяч сімей. Їхні платежі за доставку газу в нинішній опалювальний період зменшаться в середньому наполовину порівняно з відповідними періодами минулих років.

Така система підходить й операторам ГРМ, адже 95% наших витрат фіксовані й вони не залежать від того опалювальний це період, чи не опалювальний, вони не змінюються від сезону. Тому рівні платежі за доставку впродовж року – нормальна практика, яка застосовується майже у всіх країнах Європи.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#кривойРог #новости #0564ua #криворожгаз #разделениеСчетов
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
Оголошення
live comments feed...