"Щонайменше половина членів ВККСУ - мають бути представниками громадськості", - активісти "ЧЕСНО" запропонували зміни до законодавства

За три роки проведення судової реформи не відбулося очищення судової влади від недоброчесних суддів. Однією із головних причин такої ситуації є склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (надалі – Комісія).

Як пише ЧЕСНО, саме члени Комісії, професійні юристи (судді, адвокати, науковці), не звертали уваги на кричущі випадки недоброчесності чинних суддів та кандидатів на посади суддів, на які вказувала громадськість. З огляду на довіру суспільства до громадськості та міжнародний досвід країн з високим рівнем довіри до судової влади, можливим вирішенням проблеми є включення до складу Комісії представників громадськості.

Незадовільна робота Комісії – одна з причин того, чому рівень довіри до судової влади в Україні досі є критично низьким. Згідно із результатами другого всеукраїнського опитування населення України, судам довіряють лише 16% населення, у той час як не довіряють – 59%.

Згідно із іншим опитуванням, 90% населення пов’язує успішність судової реформи зі звільненням недоброчесних суддів після проведення кваліфікаційного оцінювання. Саме тому очищення судової влади від недоброчесних суддів є обов’язковою умовою, без виконання якої неможливо говорити про підвищення рівня довіри до судової влади.

Виконання цього завдання покладено на Комісію, адже саме вона рекомендує кандидатів для призначення на посади суддів та проводить кваліфікаційне оцінювання чинних суддів, непроходження якого є підставою для звільнення.

Однак, в той час як члени Комісії демонстрували більш ніж лояльне ставлення до недоброчесних суддів та кандидатів на ці посади, саме громадськість де-факто виконувала її роботу із ретельного оцінювання суддів, аналізуючи інформацію про їхню доброчесність. Члени Комісії не завжди брали до уваги ці напрацювання. Зокрема, майже чверть кандидатів на посади суддів Верховного Суду була рекомендованаКомісією для призначення, незважаючи на висновки Громадської ради доброчесності про наявність порушень критеріїв доброчесності.

Значно гірші результати були продемонстровані під час проведення кваліфікаційного оцінювання суддів. Згідно із довідником ГО “Всеукраїнське об’єднання “Автомайдан”, із 129 суддів Майдану, які проходили кваліфікаційне оцінювання, лише 15 суддів було рекомендовано на звільнення.

Отже, проблему очищення судової влади від недоброчесних суддів неможливо вирішити, якщо члени Комісії не реагують навіть на значні порушення з боку суддів під час Революції Гідності. Вирішити цю проблему можна через зміну підходу до формування складу Комісії та призначення туди членів з іншими цінностями та ставленням до порушень критеріїв доброчесності.

Досвід України: рівень довіри до судової системи – 16%

У 2016 році було прийнято зміни до Конституції України (щодо правосуддя) та новий Закон України “Про судоустрій і статус суддів”, завдяки яким були започатковані значні зміни у судовій системі України. Згідно із новим законом, на Комісію покладені повноваження щодо проведення конкурсів на зайняття вакантних посад суддів та внесення рекомендацій про призначення кандидата на посаду судді. Окрім того, Комісія проводить кваліфікаційне оцінювання, за результатами якого можна звільнити чинних суддів.

На сьогодні до складу Комісії входять 16 членів, які є громадянами України, мають повну вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права не менше, ніж 15 років. Таким чином, усі члени Комісії є професійними юристами зі значним стажем роботи. Більше того, у складі Комісії гарантована квота у щонайменше половину складу для суддів або суддів у відставці (див. інфографіку №1).

Роль громадськості

З 2016 року представники громадськості мають право брати участь у конкурсах на посади суддів через інститут Громадської ради доброчесності (надалі – ГРД). До складу ГРД можуть входити представники правозахисних громадських об’єднань, науковці-правники, адвокати та журналісти, які є визнаними фахівцями у сфері своєї професійної діяльності.

Одним із повноважень ГРД є формування висновку про відповідність судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності. Цей документ додавався до досьє та мав розглядатися Комісією у подальшому. Однак, члени ГРД не брали участі у голосуванні та безпосередньому оцінюванні кандидатів на посади суддів. А тому дуже часто висновки, які готувала ГРД, Комісія розглядала лише формально, або й взагалі не брала до уваги. Зокрема, під час першого конкурсу до Верховного Суду ГРД підготувала 126 висновків. 60% з них були проігноровані і недоброчесні кандидати продовжили свою участь у конкурсі. Під час другого конкурсу до Верховного Суду був підготовлений 71 висновок, 44% з яких не стали перешкодою для подальшої участі кандидата у конкурсі.

Таким чином, незважаючи на значні зусилля ГРД, відсутність громадськості безпосередньо у складі Комісії дозволила значній кількості недоброчесних кандидатів продовжувати участь у конкурсі та у подальшому зайняти посади суддів у найвищій судовій інстанції держави.

Міжнародний досвід

Рекомендації, закріплені у міжнародних документах

Європейська хартія про статус суддів закріплює положення, за яким у складі органу, який відбирає та призначає суддів на посади, підвищує їх або припиняє повноваження, щонайменше половину членів мають складати судді, обрані їх колегами. Аналогічну норму містять і Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо суддів, ухвалені 17 листопада 2010 року. Мета цієї норми – забезпечити незалежність судової гілки влади від представників виконавчої та законодавчої влади. Однак, її ефективність як гарантії незалежності суддів ще потребує подальших досліджень.

Окрім цього, у вказаних рекомендаціях відзначено, що судді не можуть ефективно здійснювати правосуддя без довіри громадськості. Саме тому представникам судової влади слід бути обізнаними щодо очікувань громадськості від судової системи.

За чинним законодавством в Україні гарантоване представництво щонайменше 50% суддів у складі Комісії, що відповідає рекомендаціям Ради Європи. Водночас, важливо підкреслити, що не існує жодних рекомендацій, за якими уся Комісія повинна складатися із професійних юристів. Також цікаво, що у країнах, де рівень довіри до судової системи високий, суддів у Комісіях може бути менше ніж половина, але обов’язково присутні представники громадськості.

Досвід інших країн:

у Литві рівень довіри громадян до судової системи – 34%,

у Нідерландах рівень довіри до судової системи – 66%,

у США рівень довіри до судової системи – 43%,

у Канаді – 62%.

Очікування суспільства

Згідно з опитуванням громадської думки, більшість населення (63% опитаних громадян) не вірить у спроможність чинної Комісії провести незалежну та справедливу оцінку роботи суддів. Як випливає з цього опитування, така оцінка громадян напряму пов’язана з тим, що більшість членів Комісії – судді. При цьому 76% опитаних вважає, що громадськість має бути залучена до складу комісії та безпосередньо проводити оцінювання суддів. Значна частина громадян погоджується, що до комісії, яка проводить конкурсний відбір суддів, повинні входити експерти та представники громадських організацій (54%), журналісти (30%), представники правозахисних організацій (28%) та науковці (24%). Зважаючи на такі результати, можна констатувати, що суспільство очікує значного представництва громадськості у складі Комісії,зокрема й людей неправничих професій.

Рекомендації

В Україні наразі діє правило, за яким у Комісії мають працювати лише професійні юристи, призначені закритими правничими спільнотами. Результатом такого підходу стала відсутність суттєвих результатів у питанні очищення судової влади від недоброчесних суддів.

З огляду на це, а також на успішний досвід інших країн із цього питання, пропонуємо внести зміни до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” у частині формування складу Комісії, якими передбачити:

1) значне (щонайменше половина від складу Комісії) представництво громадськості (журналістів, представників громадських організацій, психологів, представників HR-агентств тощо) у складі Комісії;

2) однакове представництво громадськості у складі кожної колегії Комісії (щонайменше половина від складу відповідної колегії Комісії), які проводитимуть оцінювання суддів (кандидатів на посади суддів);

3) обрання членів Комісії від громадськості зборами представників громадських організацій.

Читайте також: Активность на крючке Фемиды.

кривойРог новости 0564ua вкксу чесно
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока еще никто не оценил
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
К Международной правозащитной кампании Amnesty International "Марафон написания писем 2019" на минувшей неделе присоединились еще несколько учебных заведений в Кривом Роге.  Об этом сообщает 0564.ua со ссылкой на координатора движения в Кривом Роге - правозащитницу Валентину Крывду. После  старта Марафона в КСШ №70 и КОШ № 17 и №26, на минувшей неделе к Марафону написания писем присоединились: в четвертый раз - КСШ №74 (Саксаганский район), Донецкий юридич...
Интервью
Недавно отмечался Международный день борьбы с насилием по отношению к женщинам и домашним насилием. В этот период по всему миру проходит социальная акции «16 дней против гендерного насилия». Основные задачи акции — привлечь внимание общественности к предотвращению и противодействию домашнему насилию и торговли людьми, а так же активизировать деятельность государства и общественности для объединения усилий по защите прав человека. На эту тему корреспондент...
Новости компаний
Готовиться к Рождеству и Новому году психологи советуют с самых первых дней декабря. Доказано, что приятные приготовления улучшают настроение, повышают жизненный тонус и умножают энергию. Об этом точно знают в ТРК "Солнечная Галерея", поэтому уже сейчас подготовка к рождественским и новогодним праздника в самом, что ни на есть, разгаре. О том, что в магазинах бытовой техники и электроники, размещенных в ТРК "Солнечная Галерея", ближе к праздничным дням обе...
Общество
В Кривом Роге обсудили проблемы и реалии в Новой украинской школе (НУШ), а так же вопрос инклюзивного образования. Об этом сообщает 0564.ua. В "МедиаХабе" практикующий психолог Юлия Табакина, классный руководитель 1 класса, где учатся дети с аутизмом, Жанна Лукьяненко, отец особенного ребенка Сергей Сапронов и логопед Ольга Герасимова рассказали криворожским журналистам об особенностях инклюзивного образования в НУШ.  Учитель начальных классов Криворожско...
Происшествия
На Днепропетровщине утром горела крыша храма УПЦ Московского патриархата. На место происшествия были направлены 2 ГПСЧ.  Об этом сообщает пресс-служба ГСЧС в Днепропетровской области. Сегодня, 8 декабря, в 8:31 в Службу спасения «101» поступило сообщение о пожаре в здании Храма Украинской православной церкви Московского патриархата, построенного в честь Смоленской иконы Божией Матери, именуемой «Одигитрия», который расположен в селе Королевка Новомосковско...
Общество
Сегодня, 8 декабря, в 13:00 на Майдане в Киеве началось вече, организованное политическими партиями "Евросолидарность", "Батькивщина" и "Голос" в преддверии Нормандского саммита. Об этом сообщает Цензор.НЕТ. "Красные линии для Зеленского": общественно-политическая акция накануне переговоров в формате "нормандской четверки" по инициативе партий "Европейского солидарность", "Родина", "Голос" проходит сегодня в Киеве на Майдане Независимости.  В обращении орг...
Спорт
В Днепре впервые прошел турнир по смешанным единоборствам ММА "Лига мастеров". На соревнования приехали лучшие спортсмены со всей Украины, в том числе и из Кривого Рога. Об этом сообщается на сайте "Відкритий". Турнир проходил в днепровском цирке. На арене установили традиционный ринг с "клеткой". Неподалеку дежурили медики. Днем прошли отборочные соревнования, а вечером начались финальные бои: поединки в 7 весовых категориях и сюрприз от организаторов – "...
Общество
В Покровском районе на месте, где последние десятилетия стоял остановочный павильон, началась реконструкция. Пока проходят ремонтные работы, горожане могут укрыться от непогоды в новом павильоне.  Об этом сообщает 0564.ua. На остановке общественного транспорта возле супермаркета "33 м2" на мкрн. 5 Заречный началась реконструкция. Всю территорию вокруг старого павильона оградили забором и даже в выходной день строители продолжают работать.  Что именно будет...
Происшествия
В Днепре на Криворожской улице шестеро мужчин открыли стрельбу на парковке. На место происшествия вызвали полицию.  Об этом сообщает "Информатор".  Сегодня, 8 декабря, в полночь на улице Криворожской спокойствие жителей нарушили звуки выстрелов. Оказалось, что звуки доносились со стоянки, недалеко от домов. Шестеро мужчин, которые, по предварительным данным, находились в состоянии алкогольного опьянения, открыли стрельбу. Причиной их конфликта послужило па...