Вареники замість "блінов": як українці відзначали останній тиждень перед Великим постом - 0564.ua

Вареники замість "блінов": як українці відзначали останній тиждень перед Великим постом

Останній тиждень перед Великим Великоднім постом у православних християн завжди вважався святковим. Нині він найбільш відомий як Масляна – хоча так цей тиждень в давнину звався тільки у прикордонних з Росією регіонах.

Про це повідомляє "Українська правда. Життя".

Етнограф Галина Олійник розповіла  як наші предки святкували "запуск" Великого посту, чим гуляння відрізнялися від російських, та що було на свято на столах у господинь у XVII столітті.

Галина Олійник зазначає, що універсального обряду та способу святкування Масниці для всієї України ніколи не було.

В кожному регіоні завжди були різні назви для свята, днів тижня у ньому та обрядів. Водночас, сенс свята зберігався і був спільним для всіх.

У Масницю українці вкладали багато. Це і фактично перше весняне свято, і прощання із зимовим циклом свят, і поступова зміна раціону.

"Звісно, в основі Масниці лежать багато язичницьких символів та традицій, – каже етнограф. Але це ж нормально, ми не сироти, ми ростемо на традиціях наших предків. Нове замінює старе, але зберігає частину його рис".

"Масниця це не тільки прощання з повним зимовим циклом, це своєрідне карнавалє – кінець м'яса (карнавал від carne vale, у перекладі з латинської "прощай, мясо", –ред.). Не дарма казали: як Масниця сьома (сьомий тиждень після Різдва – ред.), то поїсться з дахів солома", - зазначила Галина Олійник.

Вік окремих обрядів, які проводили на Масницю, становив близько 2 тисячі років.

Це свято також тісно пов'язане з поминанням предків. Адже субота на Переступному тижні (передостанній тиждень перед постом – ред.) – була однією з трьох субот на рік, які душі випросили у Бога, щоб повертатися на землю, каже Галина Олійник. Дві інші такі суботи – перед Трійцею та Дмитрієм. 

У цей тиждень було прийнято не лише веселитися, а й очищатися перед постом. Важливо було попросити пробачення у всіх, кому міг чинити щось лихе. 

Етнограф вважає, що наше сучасне уявлення про Масляну – наслідок радянізації України, більшовицького режиму. Влада штучно намагалася створити один народ і замінити усі звичні традиції масовими святами та "пиятикою".

Навіть в давнину у Московському царстві Масляну або "Масляніцу" традиційно відзначали "блінами", кулачними боями, катанням на санках, запряжених кіньми, каже жінка.

Натомість, в Україні над "блінами" переважали вареники, й святкували запуск посту зовсім по-іншому.

Що готували українці на Масницю

Попри те, що найзвичнішою стравою у ці дні для нас є млинці, у давнину в Україні їх не пекли.

Натомість у кожній хаті були вареники. Найчастіше їх готували з сиром – не дарма ж Сиропусний тиждень або Сирниця.

Однак на цьому раціон наших предків не обмежувався. В цей час споживали рекордну кількість масла та сметани, а також страв, які можна було приготувати з ними.

"Схожими на млинці були наші налисники з сиром.

Запікали молочні каші, малаї (малай – вчинений невеликих розмірів хліб або корж з кукурудзяного, горохового або пшоняного борошна, – ред.), молочні киселі, сирники, вермішелеві та яєчні запіканки, на житньому чи гречаному борошні пекли дужики (поминальний продовгастий хліб).

Крім того, випікали багато солодощів. Могла на столі бути і риба, і яйця. Все, крім м'яса", – розповідає Галина Олійник.  

"Бліни" смажили лише на Слобожанщині та Чернігівщині – в прикордонних регіонах.

Не обходилося, звісно, застілля і без спиртного. У той час варили мед та пиво. Мед (медовуха) і стала праобразом нинішньої горілки.

Водночас, етнограф зазначає, кожен регіон мав свої особливі страви.

Серед них "запікані вареники", які були поширені на Черкащині. Вареники відварювали, поливали маслом та сметаною, а потім запікали в печі. Кажуть, страва мала абсолютно інший смак, аніж звичні нам вареники.

А ось кілька рецептів страв на Масницю від відомої української кулінарки Дарії Цвек

Молочний кисіль

 • 900 г молока
 • 100 г цукру
 • 75 г кукурудзяного крохмалю
 • ваніль до смаку 

Молоко проціджують у каструлю, нагрівають до кипіння, додають цукор і знову доводять до кипіння. У гаряче молоко вливають заздалегідь розведний холодним молоком крохмаль і, безперервно помішуючи, варять на слабкому вогні 3-4 хвилини.

У готовий кисіль додають ваніль. Розливають у посуд, посипають цукром і охолоджують. Перед поданням до столу поливають сиропом. 

Налисники з сиром 

Тісто: 

 • 150 г борошна
 • 1 яйце 
 • 0,5 склянки кип'яченої води
 • 0,5 склянки молока
 • на кінець ножа солі і цукру

Начинка:

 • 250 г сиру
 • 50 г цукру
 • 2 яйця
 • ваніль
 • 1 ст. л. варення (яке смакує)

Борошно розвести водою і молоком, додати яйце, сіль, цукор. Збити до однорідної маси. Розігріти сковорідку, злегка змастити жиром і наливати тісто тонким шаром. 

Спечені млинці змастити начинкою, загорнути і підсмажити на вершковому маслі. Подавати гарячими, посипавши цукровою пудрою.

Малай з сиром

 • 100 г кукурудзяного борошна
 • 150 г сиру
 • 4 яйця
 • 150 г цукру
 • 0,5 склянки кислої сметани
 • лимонна есенція

Жовтки розтерти з цукром, всипати перетертий крізь сито сир, додати сметану, борошно та кілька крапель лимонної есенції. Все разом старанно вимісити і лишити на 30 хв. 

Через півгодини масу вимішати з піною збитих білків, викласти у змащену і посипану сухарями форму. Пекти годину за температури 210-250 градусів за Цельсієм.

Три тижні гуляло все село!

В традиціях кожного регіону була своя обрядовість. До свята ретельно готувалися – як і до Великодня чи Спаса. Подекуди навіть білили стіни хати, підводили долівку (земляну підлогу – ред.).

Масниця, Запусти чи Пущення до XVII століття святкувалися три тижні.

Перший тиждень був Всеїдний – тоді кожен день можна було їсти м'ясо.  

Другий – Переступний (або ще Гижковий, Рябий). Їсти м'ясо все ще можна було в усі дні, окрім середи та п'ятниці.

Як святкували Масницю

Останній тиждень перед постом, власне, і звався Масницею або Сиропустом або ж Колодієм.

"Останній тиждень був найпомпезніший. Ми звикли, що перебранці (перевдягання, – ред.) були тільки на Різдво.

Але ж Масниця була також цілою інтермедією, домашнім театром. Гуляння були дуже шумні, всі веселилися. Особливо "відводила душу" молодь, тому що вечорниць не буде аж до вересня!

Після посту буде "вулиця", але вечорниці почнуться разом з осінню", – розповідає етнограф.

Кожен день Масниці мав свою назву. І вони також відрізнялися в регіонах. Наприклад, на Київщині та Житомирщині понеділок звався Окаянним, вівторок – Веселою, середа – Бабською або Широкою, четвер – Масним або Жирним, п'ятниця – Конечною.

"В більшості регіонів вихідні дні не мали назв. На Масничному тижні закоханих вже не вінчали, – зауважує Галина Олійник.

Цікаво також, що в Росії назви днів тижня були зовсім інші, з іншим значенням і смисловим навантаженням. Наприклад, понедельник – Встречник, Вторник – Целовальник, среда – Лакомка і так далі".

Одна із назв свята – Колодій або Колодка. Саме традиції, пов'язані з цими назвами, мають найдавніше коріння, яке може сягати ще часів Трипільської культури.

Колодій – в давньоукраїнській міфології бог шлюбу, любові та злагоди. Колодій нагадує молоді та їхнім батькам: "Не женився єси, то колодку носи!", звідки й пішла традиція в'язати колодку.

509ca0e-kolodka.jpg

Хлопцям, які не одружилися за рік, прив'язували до руки колодку. В'язали і дівчатам, але рідше.

Колодка – це спокута. Вона не обов'язково мала бути справжньою, каже Галина Олійник.

"Це могло бути велике поліно або невелика колодочка з долоню розміром, витесана та шліфована колодка розписом. Або навіть – згорнутий сувій полотна чи ляльку", – пояснює Галина Олійник.

За традицією колодку хлопець сам не міг зняти, це мала зробити дівчина, а він за це повинен був відкупитися від неї. Нариклад, солодощами, або якщо хлопець хотів одружитися на цій дівчині, то хустка.

8ac4aab-kolodka-2.jpg

Водночас, навіть у тих регіонах, де такий звичай був, його обрядовість була різною.

"На Гуцульщині, наприклад, не було традиції колодки, зате залишилося реліктове поняття "віддати колодку". Тобто, розумієте, в'язати – нема, а викупити – є. Робили це на Великдень, а "колодками" були дві однакові писанки. 

А на Вінничині був звичай волочити колодку. Люди знаходили на вулиці колоду, вирішували, до кого з нею йти (мала бути сім'я з неодруженим хлопцем). Вони тягнули ту колоду до двору, починали "ганити" хлопця, вигадувати про нього всілякі капості. Щоб ті нарешті заспокоїлися, мати виставляла їм могорич. Вони вгощалися і йшли до іншої хати", – описує традиції етнограф.

Існувало й інше трактування та традиція. Мов, Колодка, Колодій – символ того, що сонце піднімається вище по своєму небесному колі, тобто "коло діє".

На Житомирщині і Київщині з Колодієм був пов'язаний кожен день останнього тижня перед постом. Люди вірили, що якщо вони виконають звичні їм обряди, всяка біда омине їх у році.

"З цією традицією пов'язано і те, чому понеділок називався Окаянним. Бо чоловіки в цей час були небажаними в хаті та пропадали в корчмі.

Тим часом в одній з хат збиралися заміжні жінки. Вони розігрували справжню інтермедію. "Ой, кумо, що це ви так погано себе почуваєте? – Оце ж, певно зараз родю! – пояснює Галина Олійник.

Розмови могли бути геть різні, згадувалися різні випадки з життя, обговорювали спогади. Потім сідали за стіл і починалися святкування.

І тільки ввечері "підтягувалися" чоловіки. Казали "Колодій родився", – додає пані Галина.  

Другий день – вівторок – святкували хрестини. В селі повністю відтворювали обряд хрестин, вибирали хресних батьків Колодієві.

"У середу – були похристини. Приходили всі, хто не встиг прийти в понеділок чи вівторок в гості.

В цей день був найбільший "розгуляй". У ньому вже брали участь і неодружені, і чоловіки, і діти. Все село гуляло.

Але треба розуміти, то не був якийсь такий "запій". Це були "структуровані гулялля", люди бавилися в межах дозволеного, в межах обрядовості", – розповідає історик.

За "сценарієм" інтермедії в четвер Колодій вмирав, у п'ятницю його ховали, в суботу – "притопували". 

"Щодо вуличних гулянь, серед інших була ще така забава: хлопці дівчат возили на фуркалі. Це вбивався стовп, до нього прибивали від воза дві палки, до однієї прив'язували сани, а за другу хлопці крутили. Але ніяких кулачних боїв у нас не було", – додає жінка.

На Масницю не можна було робити тяжку домашню роботу – ткати, рубати, прясти конопель, білити, шити та вишивати. У Всеїдний тиждень не купували поросят– казали, "бо з них буде сала не їсти". 

Вже у XVIII столітті її святкували тільки один тиждень. Врешті вона звелася до святкування двох-трьох днів.

КривийРіг новини 0564 масниця українці обряди традиції
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Служба безопасности Украины в пределах своей компетенции в сжатые сроки предоставит правовую оценку визита граждан Украины Юрия Бойко и Виктора Медведчука к одному из лидеров страны-агрессора и их заявлениям. Об этом говорится в сообщении пресс-службы СБУ. "В то же время, мы не исключаем возможной опосредованной связи этого события с предупрежденным СБУ в Харькове террористическим актом в метрополитене", - говорится в сообщении. Фото:112 Председатель Служб...
Общество
В Кривом Роге весенние каникулы решили продлить еще на один день — понедельник 1 апреля в школах будет выходным. Соответствующие распоряжения переданы в школы Кривого Рога. Об этом корреспонденту 0564 сообщили в школах. Как известно, сегодня, 22 марта, был последним днем занятий школьников перед каникулами. Продление каникул связано с запланированными на воскресенье 31 марта выборами президента. Поскольку многие избирательные участки размещены в школах уча...
Криминал
Троих сотрудников Государственного нотариального архива в Днепропетровской области разоблачили в системной коррупции. Правонарушители организовали коррупционную схему предоставления услуг правового и технического характера по изготовлению документов. Сегодня, 22 марта, во время получения очередного «транша» трое должностных лиц были задержаны, сообщает пресс-служба Управления защиты экономики в Днепропетровской области. В коррупции изобличили должностных и...
Общество
Потасовка между активистами и неизвестными людьми в балаклавах возникла во дворце культуры города Покровск Донецкой области. Как сообщает Цензор.НЕТ, в это время во дворце культуры проходила встреча с кандидатом в президенты Александром Вилкулом. Видеозапись фрагмента конфликта на своей странице в соцсети опубликовал пользователь Борис Овчаров. Ссылаясь на видеозапись, издание пишет, что неизвестные люди в балаклавах, которые, вероятно, охраняли мероприяти...
Общество
В субботу, 23 марта, состоится пробное внешнее независимое оценивание по истории Украины, математике, биологии, географии, физики, химии, английскому, немецкому, французскому и испанскому языкам. Как сообщает Украинский центр оценивания качества образования, тестирование начнется в 11:00. Допуск к пунктам проведения пробного ВНО продлится с 10:15 до 10:50 и будет осуществляться по паспорту (или другим документом, удостоверяющим личность), приглашением. Адр...
Общество
Политтехнологу Владимиру Петрову суд разрешил выходить из дома. Как сообщил Петров в Facebook, Печерский райсуд Киева 21 марта изменил ему меру пресечения - круглосуточный домашний арест заменили ночным с 23:00 до 07:00.  "По факту суд вернул возможность работать в студии И заниматься в Muay Thai Spirit Gym, это главное", - отметил экс-криворожанин. В то же время, судя по его странице в соцсети, Петров теперь выезжает за пределы Киева и проводит встречи ка...
Криминал
Рано утром 22 марта возле Криворожской исправительной колонии №80 задержали мужчину. Он пытался перебросить через забор два свёртка, обмотанных клейкой лентой с наркотиками, мобильными телефонами и дрожжами.  Об этом сообщает сайт 1tv.kr.ua. Правоохранители провели поверхностный осмотр задержанного и проверили содержимое свёртков. В одном из них находились две пачки сухих дрожжей весом по 100 граммов каждая и четыре мобильных телефона разных марок с затёрт...
Общество
Сегодня, 22 марта, во Всемирный день воды, в Украине презентовали новую электронную услугу. Отныне разрешение на специальное водопользование можно оформлять и аннулировать онлайн. Как сообщает пресс-служба Кабмина, новая электронная услуга упрощает разрешительную процедуру не только для водопользователей, но и для каждого участника процесса. Об этом шла речь во время пресс-брифинга в ИА «Укринформ» с участием руководителей госорганов и организаций, причас...
Общество
Шоумен Артем Гагарин вышел на подиум вместе со своим старшим сыном Митей. Как пишет Tаблоid, выход состоялся в рамках Junior Fashion Week на показе семейной коллекции дизайнера Андре Тана. Также в показе приняли участие певица Гайтана с дочкой Николь, шоумен Андрей Джеджула с сыном, телеведущая Валентина Хамайко и другие селебрити с детьми. Как известно, Артем Гагарин родом из Кривого Рога. Ранее мы писали, что известный украинский шоумен Андрей Джеджула -...
Новости по теме
СБУ пообещала в сжатые сроки дать правовую оценку визиту Бойко и Медведчука к Медведеву
В Кривом Роге школьникам продлили весенние каникулы
"Ах ты, с#ка! Пошел нах#й отсюда", - на Донетчине люди в масках вытолкали активистов из помещения, где проходила встреча с кандидатом из Кривого Рога, - ВИДЕО 18+
В субботу состоится пробное ВНО по 10 предметам
Только днем: суд разрешил экс-криворожанину, баллотирующемуся в президенты, ходить в качалку и встречаться с избирателями
Новая е-услуга: разрешение на спецводопользование можно оформить онлайн
Известный криворожанин вывел на подиум в столице старшего сына, - ФОТО
Неожиданная помолвка: после показа оперы IYOV в Кривом Роге парень сделал предложение руки и сердца своей девушке, - ФОТО, ВИДЕО
Криворожане просят мэра 24-й маршрут продлить еще немного, - ФОТО
В Кривом Роге проходит двухдневный семинар по инклюзии в образовательной среде, - ФОТО, ВИДЕО